С калната формация Ал Наслаа е чудесен пример за това как природата е сила, с която трябва да се съобразяваме, тъй като този гигантски, солиден камък изглежда така, сякаш е разцепен по средата с помощта на лазерно оръжие на извънземно. Далеч от историята за извънземните лудории (колкото и готино да би било подобно обяснение), скалната формация Ал Наслаа има напълно земен произход.
A 4000 year old rock was seemingly cut with a laser :
— Archaeo - Histories (@archeohistories) May 24, 2022
Al Naslaa rock formation in Kingdom of Saudi Arabia has aroused curiosity of many scientists, geologists and internet users who cannot understand how such a perfect cut can exist in middle of the rock.#archaeohistories pic.twitter.com/hY51OefIrl
Високите 6 метра скали са застанали върху два естествени пиедестала, които ги карат да изглеждат така, сякаш почти левитират в перфектен баланс една с друга, тъй като не се накланят и не се докосват. Трудно е да си представим, че скалната формация Ал Наслаа се е образувала случайно, но повечето научни теории, които обясняват нейното съществуване, са съсредоточени около естествения процес на изветряне.
Петроглифът на скалната формация Ал Наслаа
Намерена в оазиса Тайма, Саудитска Арабия, скалната формация Ал Наслаа е петроглиф, може би един от най-фотогеничните в света. Петроглифите са изображения, направени чрез издълбаване или гравиране на повърхността на скала (за разлика от пиктограмите, които са рисувани върху скали).
На повърхността на скалната формация Ал Наслаа могат да се видят изображения на арабски коне, козирози и хора. Кога точно са издълбани върху камъка не е известно, но се смята, че скалите датират от хиляди години.
Как се е образувала скалната формация Ал Наслаа?
Има няколко теории около перфектното разцепване на скалната формация Ал Наслаа по средата. Единият е, че се намира на линия на разлом и че разцепването се е случило когато земята под скалите се е изместила.
Пукнатината може да се е превърнала в нещо като аеродинамичен тунел за ветровете носещи пясък. Тъй като зърната са преминавали през празнината в продължение на хиляди години, по този начин може да са се изгладили неравностите в пукнатина и така да се е получила идеално гладката й повърхност.
Възможно е също пукнатината да е фуга, което в геологията означава, че разцепването се е образувало естествено в скала без изместване на земята. Такъв вид пукнатини разделят скалите и често може да се получат необичайно прави, като тази, наблюдавана в скалната формация Ал Наслаа.
Al Naslaa is a 4000 years old rock formation in the Tayma Oasis in Saudi Arabia, split with what appears to be laser-like precision. There are many guesses as to how this happened. pic.twitter.com/zUnUuh6qdt
— Domenico (@AvatarDomy) July 3, 2020
Друга теория е, че атмосферните влияния по време на замръзване и размразяване може да са причинили пукнатината, когато в древни времена водата е попаднала в малка пукнатина в тогавашните свързани пясъчни скали. След това тази вода може да е замръзнала, причинявайки разширяване и увеличаване на пукнатината.
След като хладният период приключил, разделящият скалите лед се размразил и се стопил, оставяйки след себе си идеално права пролука, разделяща пясъчните скали.
Що се отнася до пиедесталите, върху които стоят разделените скали, те всъщност са доста често срещани в пустинните пейзажи, където понякога се наричат също скални гъби поради тяхната форма. Те обикновено са резултат от атмосферни влияния или от ветрове, които са бързи и минават ниско по земята, така че износват скалата.
Възможно ли е хората да са създали скалната формация Ал Наслаа?
Като пясъчник, скалната формация Ал Наслаа не е много здрава и е възможно да е била образувана както благодарение на атмосферните влияния, така и от човешка намеса. Прости метални инструменти биха били в състояние да срежат скалата в центъра, но каква би била причината човек, да се заеме с трудната задача да среже този камък наполовина?
Възможно е древни цивилизации да са създали особената скална скулптура като географска забележителност, като място с религиозно значение или да представлява ранен пример за изкуство. Петроглифите на повърхността му служат като напомняне, че не всичко, което правим като хора, служи на неизразима цел.
Къде е скалната формация Ал Наслаа?
Ако искате да се опитате да разрешите мистерията на скалното образувание Ал Наслаа веднъж завинаги, можете да намерите това природно чудо в оазиса Тайма в Саудитска Арабия, недалеч от резервата за диви животни Ал Кнанафа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!