Г решки, провали, гафове, разочарования, неуспехи… Можем да наречем онези лоши решения, които взимаме през целия си живот по различни начини. Много от тези преживявания ни служат за уроци и никой не може да отрече, че достигането на дъното и допускането на грешки ни позволява оттук нататък да бъдем по-предпазливи и мъдри.
Но какво се случва, когато човек изглежда има неограничен абонамент за лоши решения? Нещо не е наред ли?
Няма нищо патологично в някой, който греши няколко пъти в своите екзистенциални решения. Никой не разполага с магическа топка, която да му позволява да предвиди какво може да се случи. Има множество фактори извън нашия контрол, но и редица психологически аспекти, върху които трябва да работим, да ги научим и да вземем предвид при тези обстоятелства.
Съществуват много хора, които отиват на терапия със следния проблем: "Защо винаги се влюбвам в най-неподходящите?". Полето на емоционалните взаимоотношения е плодородна почва за лоши решения. Предизвикателството е да не взимате прекалено лоши решения, за да не бъдете сринати от всеки удар и всяко разочарование.
Ето и кои са причините да се въртим в порочния кръг на лошите решения:
Мислите на автопилот
Какво всъщност имаме предвид, когато казваме, че някой мисли или действа на „автопилот“? Е, автоматизираното разсъждаване е действие, който се стреми да ни спести усилия, когато изпълняваме ежедневни задачи. Ако повтаряте действие достатъчно често, в крайна сметка се развиват навици и мозъкът спира да се опитва да обработва стимули или да анализира информация.
Когато сме много потопени в нашата рутина, умът губи гъвкавост, спира да обръща внимание и да прилага по-критичен подход към това, което наблюдава. Почти без да го осъзнаваме, ние вземаме решения, без да ги обмисляме. Съвременният живот често подкопава когнитивната ни ефективност.
Пазете се от когнитивни пристрастия
Тази концепция се отнася до нашите мисловни грешки и заблуди, които носим несъзнателно. Нещо повече, ние сме почти програмирани да се самозаблуждаваме.
Примери за това са нашите бързи преценки, нашите предубедени мисли без причина или придаването на по-голяма стойност на идея, ако нашата среда е съгласна с нея. Лошите решения почти винаги са причина за онези когнитивни пристрастия, които обедняват и изкривяват нашето мислене.
Стресът и умората стоят зад лошите решения
Стресът влияе върху нашите невронни системи, променяйки способността ни за вземане на решения. Никой не взема добри решения под този психологически филтър, малцина могат да приложат обмислен подход, когато нивата на кортизол са повишени.
Така че, ако за известно време сте изпаднали в черната дупка на лошите решения, помислете за емоционалното си състояние през последните месеци. Ако се чувствате притиснати, тревожни и изтощени, може да се наложи да започнете да правите промени.
Живеете в свят с твърде много стимули и информация
Много експерти изчисляват, че мозъците ни обработват пет пъти повече информация, отколкото през 80-те години. Появата на нови технологии ни кара да живеем в очакване на постоянен поток от информация. Известията, нуждата да не пропускаме нищо и социалните мрежи ни държат в състояние на постоянна хиперактивност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!