К лиматичните промени повишават риска от „ефект на доминото в изчезването“, който би могъл да унищожи целия живот на Земята, предупредиха учени, цитирани от „Дейли Мейл“ (Daily Mail). Теорията, известна като „съвместно изчезване“, означава, че един организъм умира, защото зависи от друг обречен вид.
Изследователите казват, че краят на целия живот е най-лошия сценарий, но предупреждават, че „ефектът на доминото“ може драматично да увеличи риска заради климатичните промени.
Колко още ще съществува животът на Земята
Около 5-6 градуса средно затопляне в световен мащаб са достатъчни, за да унищожат живота на планетата.
„Дори най-устойчивият вид неизбежно ще се превърне в жертва на синергиите между факторите, провокирали изчезването, тъй като екстремният стрес кара екосистемите да се сриват“, казва водещия автор на изследването д-р Джовани Строна от Съвместния изследователски център на Европейската комисия, базиран в Испра в Северна Италия.
Изследователи от Италия и Австралия са направили симулации на 2000 „виртуални планети Земя“, свързвайки животински и растителни видове. Използвайки сложни модели, те
подлагат виртуалната земя на катастрофални промени в околната среда, които в крайна сметка унищожават целия живот.
Катастрофите, които те симулират, включват бедствено глобално затопляне, сценарии за „ядрена зима“ след детонацията на множество атомни бомби и голямо астероидно въздействие. „Това, което се опитвахме да проверим, е дали променливите толеранси към екстремно глобално отопление или охлаждане от различни видове са достатъчни, за да обяснят общите проценти на изчезване.
Но тъй като всички видове са свързани в мрежата на живота, нашата статия показва, че дори най-толерантните видове в крайна сметка се поддават на изчезване, когато изчезват по-малко толерантните видове, от които те зависят.
Ако не вземем под внимание това съвместно изчезване,
подценяваме степента и величината на загубата на цели видове от събития като изменението на климата до 10 пъти“, казва съавторът на проучването професор Брадшоу от Флиндерс Юнивърсити в Южна Австралия.
Професор Брадшоу и д-р Строна твърдят, че техните виртуални сценарии предупреждават човечеството да не подценява влиянието на съвместното изчезване. „Ако не вземем предвид този ефект на доминото, ще дадем нереалистична и изключително оптимистична перспектива за въздействието на бъдещото изменение на климата“, предупреждава професор Брадшоу.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!