В сряда администрацията на Байдън обявява търг за над 73 милиона акра в Мексиканския залив за офшорни сондажи, съобщи Бюрото за управление на океанската енергия към Министерството на вътрешните работи. Този ход, който идва само няколко седмици след като президентът одобри проект за сондиране в Арктика на стойност осем милиарда долара, беше наложен като част от компромис в миналогодишния Закон за намаляване на инфлацията - знаково законодателно постижение за Джо Байдън, което се смята за най-значимия американски закон за околната среда в историята. Но проектите за сондиране допълнително ще застрашат декларираните от администрацията цели в областта на климата - и ще увеличат въпросите относно ангажимента на президента към екологичните обещания, които той даде в кампанията си за 2020 г.
Още през февруари 2020 г. Байдън даде изрично обещание, че няма да има "повече сондажи във федералните земи". "Точка", подчерта той по време на градска среща по това време. "Точка, точка, точка."
Но оттогава той неведнъж е нарушавал това обещание. През ноември 2021 г. президентът продаде на търг около 80 милиона акра за добив на изкопаеми горива в Мексиканския залив. А в средата на миналата година администрацията настояваше, че няма друг избор, освен да отвори повече договори за сондажи, защото назначен от Доналд Тръмп съдия е издал съдебно разпореждане срещу мораториума, който Байдън използва, за да забрани такива сондажи скоро след встъпването си в длъжност. Миналото лято обаче администрацията спечели обжалването си и федерален съдия отмени решението на долната инстанция, което позволи на Байдън да продължи с мораториума.
“We’re really disappointed we didn’t see something lesser in scope,” George Torgun, an attorney for the environmental law group Earthjustice, told CNN. “This is basically offering up most of the gulf.” https://t.co/hxdG3bfllS
— VANITY FAIR (@VanityFair) March 30, 2023
Излишно е да казвам, че той не го направи. По-рано този месец администрацията подписа проекта за сондиране "Уилоу" в Националния петролен резерв в Аляска - ход, който през 2020 г. Байдън би определил като "катастрофа". "Това е пълно предателство към обещанието на Байдън да не се допускат повече сондажи и пълна катастрофа за овладяване на климатичния хаос", написа сенаторът Джеф Меркли, като предупреди, че този ход може да се окаже "ножът, който убива всяка възможност за международно споразумение" за ограничаване на изкопаемите горива.
Администрацията на Байдън сега е готова да отвори още повече възможности за офшорни сондажи с търга за наем на Мексиканския залив - като част от компромиса, който направи, за да осигури приемането на миналогодишния Закон за намаляване на инфлацията. "Наистина сме разочаровани, че не видяхме нещо с по-малък обхват", заяви пред CNN Джордж Торгун, адвокат на екологичната правна група Earthjustice. "Това на практика означава, че се предлага по-голямата част от залива."
Политиката зад проектите за сондиране е очевидна. Съобщава се, че те са били от ключово значение за получаването на подкрепата на сенатор Джо Манчин за ИРА, чиито инвестиции в областта на климата като цяло се разглеждат от екологичните групи като победа, както написа Елизабет Колбърт в "Ню Йоркър" този месец. И въпреки че проектите няма да започнат да произвеждат веднага, изглежда, че действията на Байдън са предприети и с оглед на 2024 г: "Американците все още са силно зависими от изкопаемите горива - от бензина до тежкото производство - и всеки недостиг или скок на цените ще изнерви избирателите", както казва професорът по политически науки от университета Браун Уенди Шилър пред New York Times, след като проектът Willow получи одобрение. "Демократите едва избегнаха пълния удар на цените на бензина и инфлацията през 2022 г., но никой политически настроен действащ президент не би искал да рискува отново."
The United Nations General Assembly voted to pass a resolution asking the International Court of Justice to establish the obligations of countries to combat climate change. US President Biden's administration did not support it https://t.co/bcrOv8VLZz pic.twitter.com/UXAYruTzdF
— Reuters (@Reuters) March 30, 2023
Но залогът тук е повече от електорална политика: Според собствения анализ на администрацията проектът "Уилоу" би могъл да произвежда 9,2 милиона тона въглероден диоксид годишно, което екологичните групи определят като "въглеродна бомба". И както CNN отбеляза, площта в Мексиканския залив, която се предлага на търг в сряда, е два пъти по-голяма от тази на проекта в Аляска. "Нищо в ЗИД не налага той да бъде толкова голям", казва Торгун от Earthjustice. "Това ще блокира разработването на изкопаеми горива в залива за следващите 50 години."
Със сигурност администрацията на Байдън е постигнала известен възхитителен напредък по отношение на изменението на климата, включително и с IRA. Но тя не успя да действа със спешността, за която ООН предупреди, че е необходима, за да се предотвратят най-катастрофалните последици от глобалното затопляне. "Ако действаме сега", заяви миналата седмица председателят на Междуправителствената експертна група по изменението на климата Хоесунг Лий, "все още можем да осигурим устойчиво бъдеще, което да е подходящо за живот за всички". Новите проекти за сондиране са стъпка в обратна посока - и могат допълнително да подкопаят глобалните усилия за овладяване на изменението на климата. "Тези решения не съответстват на реалността", както заяви пред Washington Post Ханс-Ото Пьортнер, климатолог от германския институт "Алфред Вегенер" и съавтор на последния суров доклад на IPCC. "Вече няма място за компромиси."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!