Б ългарската православна църква почита днес църковния празник за Успението /заспиването/ на Св. Йоан Рилски, предаде БТА.
Празникът се отбелязва в деня на годишнината от кончината на светеца.
Преподобният Йоан Рилски е роден около 876 година в село Скрино в Осоговската планина. Живял е по времето на княз Борис и сина му Владимир, на цар Симеон и на сина му Петър - време на широко разпространение на християнството в пределите на България.
Като юноша той копнеел да се посвети в служба на Бога и постъпил в манастир. След като приел монашеството, напуснал манастира и се скитал на много места. Установил се в Рила и основал Рилския манастир. В края на живота си светецът се отдал на уединение и молитва. Той напуска този свят през 946 година и е погребан в малката манастирска църква на Рилската обител.
Около 980 година мощите на Йоан Рилски са открити и пренесени в София, а той е канонизиран. През 1183 година унгарският крал Бела Трети отвоюва Средец от византийците и отнася мощите на българския светец в Унгария, откъдето са върнати след четири години. След освобождението на България от византийско робство цар Асен ги пренася през 1195 г. в столицата Търново.
Св. Йоан Рилски Чудотворец е почитан като общобългарски светец, но славата му се разнася в Русия и на целия Балкански полуостров.
Патриарх Неофит отправи обръщение към българите за 1075-годишнината от Успението /заспиването/ на Св. Йоан /Иван/ Рилски Чудотворец,
съобщиха от Българската патриаршия, цитирани от БТА.
Негово светейшество казва, че от най-дълбока християнска древност отшествието от този свят е било повод не за тъга и скръб, а за най-дълбока и осъзната радост поради приобщаването на християнина към вечния живот в Царството Божие, в лоното на Небесния Отец. А това е така, защото със Своето богочовешко дело и победата, която удържа над ада и смъртта, Господ Иисус Христос отвори за всички вярващи в Неговото име небесните порти, защото за това беше и дошъл: "... да подири и спаси погиналото" (Мат. 18:11). Пресвета Богородица, чието славно Успение отбелязахме само преди броени дни, първа засвидетелства плодовете на тази Христова победа и донесе в света тази радост от нашето ново раждане в онзи живот, който по думите на Спасителя е живот "в изобилие" (Йоан 10:10).
"Още по-голяма е тази радост, когато пред духовния ни взор
е църковната прослава на някого, който още в този свят е показал с живота и подвига си такъв неизменен устрем към Бога и такова желание да се приобщи към Неговото Царство на Светлината, че е бил удостоен още приживе с дара на чудотворството. Тъкмо такъв е и нашият преподобен и богоносен отец Йоан Рилски, чието дивно Успение честваме днес.
От малък оставил света, заедно с цялата му суетна слава,
той избра по-доброто като се подвизаваше усърдно при суровите условия на Рилската пустиня, преминавайки през най-тежки изпитания и препятствия от врага на нашето спасение, но устоя докрай и справедливо заслужи венеца на светостта. Подир себе си остави образцово монашеско братство, на което даде завет, който и днес остава свят завет не само за монашестващите, но и за всички поборници на нашата спасителна християнска вяра. Още приживе беше удостоен с дара на чудотворството, а чудесата, извършвани от Бога по неговите молитви и неговото свято небесно застъпничество след Успението му, са неизброими", отбелязва патриарх Неофит.
Той казва, че за нас - православните християни от българския род,
той остава завинаги наш отец и верен небесен застъпник пред Божия престол, но неговата слава е надхвърлила отдавна родните предели и той е достояние на всички християни, които с чисти сърца прибягват до светите му молитви. Свидетелство за това е неговата света обител, където непрестанно се стичат поклонници от цял свят, идващи, за да се поклонят пред неговите свети мощи и да изпросят небесното му застъпничество. Той е наша слава, наша заслужена гордост и радост за нас, но и наш вечен пример и образец: пример и образец за чистота на вярата и на живота според тази вяра, на безкомпромисна отдаденост и на истинско посвещение на християнското звание. Със свидетелството на своя завет и със своето чудотворство той ни укрепва в християнския ни път и също като Апостола на народите всякога се моли за нас, да ни направи Бог "... достойни за званието и да изпълни със сила всяко желание на благост и всяко дело на вярата", та и в нас да продължи да се прославя "името на Господа нашего Иисуса Христа" (2 Сол. 1:11-12).
"Нека в дивната духовна радост на този свят ден на неговата небесна
прослава, когато честваме неговото славно Успение, в единомислие и благоволение, с чисти сърца и помисли да отправим молитвите си към него, та по неговото застъпничество да изправим пътищата си, да се очистим от всяко зло и неправда и да се удостоим с великата Божия милост за себе си, за нашите семейства, за Православната ни църква и за нашата свидна и скъпа на сърцата ни родина България. По молитвите на светия наш отец, дивен Рилски пустиножител и чудотворец Йоан, Всемилостивият Бог да ни дарува своето вечно спасение!
Честит и благословен празник!", пожелава патриарх Неофит на българите.
Неофит Рилски: патриархът на българските учители и книжовници
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!