С ъвременният човек, работещ в офис, седи средно по над 9 часа на ден, а спи по-малко от 8 часа. В същото време седналата поза е неестествена за тялото.
Човешката еволюция все още се бори с последствията от това, че сме започнали да ходим прави. Изправената поза има редица предимства, като доминантна позиция спрямо много животни, които иначе са по-големи от хората. Когато се движим на два крака, тялото консумира с до 75% по-малко енергия, която спестена така, може да се използва от мозъка. Освен това изправената поза ни позволява да манипулираме различни предмети с ръцете си.
Тим Кук: Седенето е новият рак
В същото време обаче има и недостатъци. Сред тях са увеличено натоварване, не само за гръбначния стълб и ставите, но и за сърдечносъдовата система.
Седналата поза използва още по-малко енергия. В същото време увеличава натоварването на гръбначния стълб. А предизвикателствата, които създава за сърдечносъдовата система, могат да бъдат смъртоносни.
По данни на клиника „Мейо”, анализ на 13 проучвания на проблемите със седенето установява, че за хората, които седят повече от осем часа на ден без физическа активност, рискът от смърт е подобен на тези, пораждани от затлъстяване или тютюнопушене.
Какво се случва с тялото ви, когато седите твърде много
Изследванията свързват седенето за дълги периоди от време с редица здравословни проблеми, като затлъстяване, повишено кръвно налягане, висока кръвна захар, диабет, натрупване на телесни мазнини, високи нива на холестерол - метаболитен синдром, храносмилателни заболявания, нервни разстройства и мускулно-скелетни нарушения, увеличен риск от смърт от сърдечно-съдови заболявания, тромбози и рак.
Дните, прекарани в седене с часове, могат да увеличат риска от ранна смърт, без значение колко тренираме, подчертават учените. Ето защо на всеки 30 минути човек трябва прави кратка разходка, ако работи седнал.
„Най-обезпокоителното е например, че ако тренирам сутрин и си мисля, че съм добре, но освен упражненията трябва да помня и да не оставам седнал за дълги периоди през деня”, коментира пред Си Би Ес д-р Кийт Диас, асоцииран изследовател в Медицинския център на Колумбийския университет в Ню Йорк.
Подути крака - това са най-честите причини
Учените не са сигурни защо продължителното седене има толкова вредни последици за здравето. Но едно от възможните обяснения за част от тях е, че в седнала поза се отпускат много от големите мускули.
Така те поемат по-малко глюкоза от кръвта, а това повишава риска от диабет тип 2. Освен това нивата на кръвната захар (глюкоза) влияят директно върху сърдечносъдовата система.
Седенето също може да увеличи болката. Дори ако сте сравнително активни, часовете на седене - независимо дали четете книга, работите на компютъра или гледате телевизия - напрягат мускулите на тазобедрената става и мускулите на бедрата. Напрежението се пренася и върху близките стави.
Прекалено стегнатите мускули на бедрата и подколенните сухожилия оказват влияние върху походката и баланса и могат да засилят болката в долната част на гърба и да доведат до скованост в коленете.
От Медицинския факултет на „Харвард” посочват, че като се имат предвид резултатите от изследванията на проблема, прекъсването на продължителните периоди на седене, за да се разгънат мускулите, изглежда като разумен ход за всеки човек.
Седенето върху топка също намалява негативните последствия от позата за тялото, защото използваме повече мускули, за да пазим равновесие. А болките в ставите могат да бъдат облекчени с упражнения.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!