Правят ли противозачатъчните хапчета жените по-тревожни?
Източник: iStock
5

П одобно на много млади жени, Сара Е. Хил прекарва късните си тийнейджърски години и по-голямата част от двайсетте си години на контрацептивни таблетки.

„Никога не съм се замисляла за това“, казва Хил, която сега е изследовател и преподава еволюционна психология в Тексаския християнски университет - институция, свързана с Християнската църква (Ученици на Христос) в САЩ. Едва когато сменя контрацептивите, 12 години след като е започнала да приема хапчетата, я сполетява прозрение.

„Животът ми се оказа по-ярък и интересен, сякаш бях излязла от двуизмерен черно-бял филм в пълноцветна, триизмерна, изпълнена със смисъл реалност“, казва Хил. Преживяванията ѝ, свързани с приема на орални контрацептиви, я вдъхновяват да изучи науката и да публикува книгата „Как хапчето променя всичко“ през 2019 г.

През последните години много жени започнаха да се тревожат за страничните ефекти на хапчето, особено върху настроението и психичното им здраве. Всъщност се наблюдава все по-силен отпор - най-ясно изразен в социалните медии, където хаштагове като #quittingbirthcontrol (отказ от контрол на раждаемостта) събират милиони мнения. Смята се, че това донякъде обяснява защо хапчетата преживяват криза в популярността си напоследък.

В много развити страни броят на предписанията намалява: Службите за сексуално и репродуктивно здраве в Англия съобщават, че приемът на орални контрацептиви е спаднал от 39% през 2020-2021 г. до 27% през 2021-2022 г. Същевременно американските потребители на хапчета са намалели от 31% през 2002 г. на 24% между 2017 и 2019 г., докато Канада и Австралия съобщават за намаляване на употребата на хапчета от 23% на 11% съответно в периода 2006-2016 г. и 2008-2016 г. 

В допълнение към обсъждането на основателни опасения, влиятелните лица в социалните медии разпространяват дезинформация за страничните ефекти на контрацептивните хапчета - както психически, така и физически. Макар да нямат медицинско образование, някои от тях дори насърчават жените да се откажат от контрацепцията - тенденция, която според някои експерти може да стои в основата на неотдавнашния скок на абортите в Обединеното кралство. 

Но може ли хапчето наистина да промени личността и възгледите за живота на човека? Може ли то да допринесе за сериозни психични състояния като тревожност и депресия или дори да доведе до самоубийство в крайни случаи?

Изглежда, че отговорът не е еднозначен.

Когато хапчето дебютира в САЩ през 1960 г., в рамките на две години то набира 1,2 милиона потребители. Малките бежови таблетки представляват революционен нов контрол на раждаемостта, приветстван от жените като символ на сексуалното освобождение и женското овластяване, освобождавайки ги от страха, че нежелана бременност ще провали кариерата или образованието им.

Днес оралните контрацептиви са предпочитани от около 150 милиона жени по света, което представлява около 16 % от населението, приемащо контрацептиви, като процентът на неуспешните опити е само 1 % (или 9 %, ако се вземат предвид човешките грешки, като например забравянето на доза). Процентът на неуспех на даден контрацептив се определя като броя на нежеланите бременности, които биха настъпили, ако 100 жени използват този метод в продължение на една година. 

Съществуват два вида контрацептивни таблетки, като и двата са съставени от изкуствени полови хормони. Първо, това е най-популярният вид - комбинираното хапче, което съдържа синтетични версии на естроген и прогестерон. Другият вид е хапчето, съдържащо само прогестаген, или „мини хапчето“. И двете действат за предотвратяване на бременността по няколко начина, включително потискане на овулацията и сгъстяване на цервикалната слуз, за да се затрудни проникването на сперматозоидите и достигането им до яйцеклетката.

Хормоните в оралните контрацептиви обаче не засягат само тялото, те могат да имат и мощно въздействие върху мозъка на жените.

„Влиянието на хормоните върху мозъка е сложно. При някои хора хапчето има положителен ефект върху психичното благополучие. При други то може да предизвика раздразнение и дори тревожност“, казва Йоханес Бицер, акушер-гинеколог (АГ) и психотерапевт в Университетската болница в Базел, Швейцария.  

През по-голямата част от 65-годишната история на хапчето медицинските предупреждения са били оскъдни. Някои доставчици на услуги в областта на сексуалното здраве в Обединеното кралство и САЩ не споменават изобщо психичните странични ефекти на хапчето на своите уебсайтове.

„Мисля, че големият проблем е, че в обучението по акушерство и гинекология психичното здраве не е тема. То е за психиатрите“, казва Битцер, който работи в тази област от близо 40 години. Нещата бавно се променят, но „преди, когато обсъждахме хапчето, говорехме за тромбоза, рак, нередовно кървене, наддаване на тегло и т.н. В момента, в който говорим за хапчето, се появяват и други проблеми. Въпросът за психичното здраве беше повече или по-малко изключен“, казва той.

Изследователите също не са проучвали много потенциалните психични странични ефекти. Но промяната започва да се случва през 2016 г., казва Битцер, когато група от Дания публикува основополагаща статия по темата, довела до повече изследвания през следващите години.

В оригиналното датско проучване изследователите се ровят в националната здравна база данни на страната, за да проследят психичното здраве на над един милион жени на възраст между 15 и 34 години за период от 14 години. Те откриват, че при жените, които са започнали да приемат комбинирани таблетки, вероятността да им бъдат предписани антидепресанти шест месеца по-късно е със 70 % по-голяма в сравнение с тези, които никога не са приемали орални контрацептиви. При тези, които започват да приемат мини хапчето, рискът е 80%.

През 2023 г. отделна група изследователи получава подобни резултати, когато анализира здравните досиета на четвърт милион жени от Биобанката на Обединеното кралство - голямо хранилище на генетична и медицинска информация. Те установяват, че употребяващите хапчета са със 71% по-склонни към депресия в сравнение с тези, които никога не са ги употребявали, две години след началото на употребата на контрацептива.

„Съществува убедителна времева връзка между започването на употребата на тези продукти и последващото развитие на симптоми на депресия“, казва Øjvind Lidegaard, медицински епидемиолог със специалност акушерство и гинекология в Университета в Копенхаген, който ръководи датското проучване.

И двете проучвания обаче са „кохортни проучвания“, проведени чрез анализ на данните на големи групи жени и сравняване на резултатите за психичното здраве на тези, които са приемали орални контрацептиви, с тези, които не са. Това означава, че те са успели да установят дали има връзка между тези две неща, но не и да разкрият дали има причина и следствие. Възможно е например да има някакви предварително съществуващи различия между групите жени, които да повлияят на резултатите.

Противоречиви резултати

Някои проучвания изглежда противоречат на връзката между някои психични състояния и употребата на орални контрацептиви. Например, когато изследователи от Държавния университет в Охайо преглеждат 26 по-ранни проучвания, те откриват само „минимална“ връзка между методите за контрацепция, съдържащи само прогестоген, и депресията. Отделно от това в две клинични проучвания, всяко от които включва между 200 и 340 жени в Швеция, изследователите стигат до заключението, че комбинираното хапче не води до депресия или влошаване на настроението.

Интересно е, че според някои открития „прекъсването“ на приема на орални контрацептиви - каквото се изисква за седем дни всеки месец при много видове комбинирани таблетки - може да доведе до влошаване на настроението. В проучване от 2023 г., в което участват 120 жени в Австрия, приемащи таблетки, някои от които са дългогодишни потребителки, участничките съобщават, че по време на паузата между хапчетата усещат 7% увеличение на тревожността, както и 13% и 24% увеличение на негативните чувства и симптомите на психичното здраве. 

„Така че от гледна точка на психичното здраве може да е по-полезно за употребяващите контрацептиви да преминат към продължителна употреба“, казва Белинда Плетцер, когнитивен невролог от университета в Залцбург, която ръководи финансиран от ЕС проект за изследване на въздействието на хормоналните контрацептиви върху женския мозък.

Плетцер не омаловажава факта, че някои жени наистина страдат зле от психологическа гледна точка, когато приемат хапчета, и че тези симптоми трябва да се приемат сериозно.

„Но това е само малък процент от жените“, казва тя.

Една от причините да се обясни голямото разминаване в резултатите от проучванията за психичните странични ефекти на оралните контрацептиви е просто естеството на проблема, казва Хелена Коп Калнер, акушер-гинеколог в болница „Дандерид“ близо до Стокхолм, Швеция. А именно, че психичните състояния често се измерват субективно и са известни като трудни за изследване. Като добавим и факта, че има много различни видове хапчета (съществуват над 30 марки комбинирани хапчета), често учените могат да се окажат в ситуация да сравняват ябълки с портокали, казва тя. Различните проучвания използват и различни методологии, казва тя.

Това, което изследователите търсят в края на проучването, също оказва влияние върху резултатите им, добавя Битцер. В датското проучване например „фактът, че са ви предписани антидепресанти, не е непременно свързан с диагнозата депресия, а с практиката на лекаря, което прави измерването на резултатите доста проблематично“, казва той.

Трудно е също така да се докажат причинно-следствени връзки от подобни наблюдателни проучвания, казва София Зетермарк, лекар от Гьотеборг, Швеция, тъй като може да има други фактори - като генетика и заобикаляща среда - които да повлияят на резултатите. Например, когато анализира здравните досиета на близо един милион жени в националните шведски регистри, тя открива, че жените с ниски доходи и имигрантски произход са по-чувствителни към промени в настроението при хормонална контрацепция.

Лидегаард, от своя страна, уточнява, че неговото изследване трябва да се разбира в по-широк контекст.

„Няма съмнение, че някои жени, които започват да използват хормонална контрацепция, изпитват сериозни промени в психичното си здраве. Важно е обаче да се осъзнае, че само 7-8% от тях се сблъскват с толкова много психични инциденти, че са принудени да спрат приема на лекарствата си... По-голямата част от жените, приемащи тези продукти, не изпитват сериозен психичен дискомфорт“, казва Лидегаард. 

Разбира се, при някои жени ползите от оралните контрацептиви могат да надхвърлят всички странични ефекти. Освен че осигуряват високоефективна контрацепция, комбинираните и мини таблетките могат да имат и други положителни физически ефекти.

„Ако имате ендометриоза, силно кървене или PMDD [предменструално дисфорично разстройство, екстремна и изтощителна форма на ПМС], тогава хапчето всъщност може да помогне за подобряването му“, казва Коп Калнер.

Самата бременност също може да бъде свързана със значителни здравни усложнения, особено в развиващите се страни. Междувременно няколко проучвания са установили връзка между непланираната бременност и по-високия риск от депресия.

Промяна на химията на мозъка 

Но когато има въздействие върху психичното здраве, как точно се случва това?

Съществуват много начини, по които оралните контрацептиви могат да повлияят на настроението на жените.

Един от страничните ефекти на контрацептивните таблетки е, че те влияят върху производството на естествен естроген и прогестерон - хормони, които имат мощна роля в мозъка, включително в областта на познанието, както и невропротек.

Вместо това комбинираните и мини хапчета, както и хормонозаместителната терапия (ХЗТ), съдържат синтетични версии на тези хормони, които нарушават естествения ход на менструалния цикъл. В това число влизат прогестините - група изкуствени прогестогенни хормони, които могат да се произвеждат по различни начини, макар че по-голямата част от тях се произвеждат от тестостерон. Нито синтетичните естрогени, нито прогестините са химически идентични с естествено произвежданите от организма хормони. 

Смята се, че това има редица последствия. Една от тях е, че при жените, които приемат контрацептивни таблетки, може да се нарушат пътищата, включващи невротрансмитера серотонин, който често се описва като естествен „подобрител на настроението“ в мозъка.

В едно от проучванията група датски изследователи анализира мозъчните сканирания на 53 здрави жени, 16 от които приемат орални контрацептивни таблетки, за да оцени активността на серотониновата система. Те установили, че при жените, употребяващи орални контрацептиви, нивата на определен вид серотонинова сигнализация са с 9-12 % по-ниски в сравнение с жените, които не са приемали тези лекарства. 

Ефектът е два пъти по-голям от въздействието, което антидепресантите със селективен инхибитор на обратното захващане на серотонина (SSRI) оказват върху този специфичен вид сигнализация. Изследователите предполагат, че това може да е механизмът, отговорен за връзката между оралните контрацептиви и депресията.  

Съществуват също така някои доказателства, че изкуствените естроген и прогестин, съдържащи се в оралните контрацептиви, могат да попречат на производството на алопрегнанолон - друг хормон с решаваща роля в мозъка, по-специално за регулиране на настроението и реакцията на организма към стреса. Фармацевтична версия на този хормон беше одобрена в САЩ през 2019 г. за лечение на следродилна депресия. 

При жени, които не приемат изкуствени полови хормони, прогестеронът може да се превърне в алопрегнанолон. Смята се обаче, че при жените, използващи контрацептивни таблетки, този процес е нарушен: прогестините не се разграждат до алопрегнанолон, което означава, че те могат да пропуснат някои от неговите противотревожни и антидепресивни ефекти.

В едно проучване, проведено с плъхове, при тези, които приемат орални контрацептиви, се наблюдава по-ниска концентрация на алопрегнанолон в мозъка. В друго проучване, проведено върху плъхове, е установено, че това намаление е свързано с намаляване на социалното поведение и сексуалната мотивация - странични ефекти, за които авторите предполагат, че могат да бъдат от значение за жените, приемащи орални контрацептиви. Резултатите от проучванията върху животни обаче невинаги се отразяват на хората.

Още по-лошо е, че хапчето може да наруши реакцията на жената към стреса, което може да доведе до тревожност и депресия.

„Това, което изследователите са открили, е, че се притъпява реакцията на кортизол към стреса, която повечето жени с естествен цикъл изпитват. Липсата на кортизол е равносилна на липса на стрес, което на пръв поглед може да звучи като нещо добро. Но това не е така - кортизолът не е това, което причинява стреса, а начинът, по който тялото ни помага да се справи със стреса и да се възстанови от него“, обяснява Хил.  

Риск при подрастващите

Има една група, за която Лидегаард се притеснява по-специално: тийнейджърките. Проучването му разкрива, че при тези на възраст между 15 и 19 години вероятността да получат рецепта за антидепресант е почти два пъти по-голяма (1,8 пъти), след като започнат да приемат комбинирано хапче, в сравнение с тези, които не приемат хапчето. За тези, които приемат мини хапчето, рискът е повече от два пъти по-голям (при тази група вероятността да им бъдат предписани антидепресанти е 2,2 пъти по-голяма от тази при тези, които не приемат хапчето).

По подобен начин проучването на Zettermark установява, че при момичетата в юношеска възраст се наблюдава най-силна връзка между хормоналните контрацептиви и употребата на антидепресанти и лекарства против тревожност. При тези на възраст между 12 и 14 години вероятността да им бъдат предписани тези лекарства в рамките на една година след започване на приема съответно на комбинирано хапче и мини хапче е с 240% и 190% по-голяма; или с 52% и 83%, ако са на възраст между 15 и 17 години. 

В друго проучване, базирано на данни от 264 557 жени, включени в Биобанката на Обединеното кралство, изследователите установяват, че тези, които са приемали орални контрацептиви в някакъв момент от живота си, са имали по-висок риск от развитие на депресия през целия си живот, но рискът е бил най-изразен през първите две години от употребата им.

Освен юношите, има и друга група, на която много лекари се опасяват да предписват орални контрацептиви.

„Ако сте били депресирани преди това, имате повтарящи се депресии или изобщо някакви психиатрични проблеми, има повишен риск да се почувствате депресирани от хапчето“, предупреждава Коп Калнер. 

Експерти като Коп Калнер казват, че самосъзнанието е от ключово значение - трябва да следите настроението си в продължение на няколко месеца, когато за първи път започнете да приемате хапчета или преминете от една марка към друга. Ако имате притеснения относно това как контрацепцията влияе на настроението ви, организирайте разговор с вашия доставчик на здравни услуги. С толкова много различни видове прогестини и комбинации от тях с изкуствен естроген, да не говорим за различните дози и препарати, намирането на подходящия вариант е „малко изкуство“, казва Битцер. „Това е до голяма степен индивидуално лечение.“

Съществуват обаче и много други видове контрацепция, които или не включват хормони, или съдържат по-ниски дози от оралните контрацептиви, включително мъжки и женски презервативи (които също могат да помогнат за предпазване от болести, предавани по полов път), вагинален пръстен, IUS (хормонална спирала), IUD (медна спирала) и стерилизация. 

За Хил промяната на използвания от нея метод за контрацепция променя живота ѝ. „Отделете време, за да намерите начин за предпазване от бременност, който ви кара да се чувствате като човека, който искате да бъдете“, съветва тя. „С време, търпение и състрадание към себе си ще успеете да намерите нещо, което работи за вас.“

* Цялата информация в тази статия е предоставена само за обща информация и не трябва да се разглежда като заместител на медицинския съвет на лекар или друг здравен специалист.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 5
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

5 коментара
 
-Тате, защо жените не са ходили в казармата? - Сине, ти представяш ли си майка ти с калашник.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Вторият медицински хеликоптер ще бъде в България следващата седмица

Вторият медицински хеликоптер ще бъде в България следващата седмица

България Преди 1 час

Това съобщи министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов

Снимката е илюстративна

Спрей, прикриващ следите от наркотици - нов хит сред подрастващите

България Преди 2 часа

При поръчка, той пристига за по-малко от 24 часа

Колко ще струва почивка по родното Черноморие това лято

Колко ще струва почивка по родното Черноморие това лято

Пари Преди 3 часа

Очаква се поскъпване с 10-15% в сравнение с миналата година

Трима загинали и няколко ранени при руски въздушни удари в Украйна

Трима загинали и няколко ранени при руски въздушни удари в Украйна

Свят Преди 4 часа

Повредени са десет жилищни блока, 21 еднофамилни къщи и няколко промишлени сгради в град Костантиновка

Правосъдният министър: Нужно е ясно да покажем, че насилническото поведение не се толерира

Правосъдният министър: Нужно е ясно да покажем, че насилническото поведение не се толерира

България Преди 4 часа

Въпреки че след случая „Дебора“ бяха направени значителни изменения, които вече дават положителни резултати, не можем да спрем дотук, заяви Георги Георгиев

<p>Ранена полицайка с разказ за протеста на &quot;Възраждане&quot;</p>

Полицайка, ранена на протеста в събота: Паднах и ме беше страх да не ме стъпче тълпата

България Преди 4 часа

"Всички бяхме напръскани с боя, дрехите, станция, служебно оборудване", разказа ст. полицай Христина Кирилова

Аутопсията на Шири Бибас и децата ѝ не е показала следи от бомбардировка

Аутопсията на Шири Бибас и децата ѝ не е показала следи от бомбардировка

Свят Преди 5 часа

Нетаняху заяви, че става дума за "ужасяващи убийства, извършени от чудовища"

"Нас ни избиват, а деца не се раждат" - Украйна се топи

"Нас ни избиват, а деца не се раждат" - Украйна се топи

Свят Преди 5 часа

Украйна е страната с най-ниска раждаемост и най-висока смъртност в света

<p>Рязко поскъпване на храните през 2025 г. заради климата</p>

Рязко поскъпване на храните през 2025 г.: Климатичните промени удрят глобалните доставки

Свят Преди 6 часа

Какаото и кафето поскъпнаха повече от два пъти за изминалата година

Microsoft Magma е AI, който може да управлява роботи

Microsoft Magma е AI, който може да управлява роботи

Технологии Преди 7 часа

Технологията взаимодейства както с дигиталния, така и с физическия свят

Хиляди излязоха на шествие в подкрепа на Украйна в Лондон (СНИМКИ)

Хиляди излязоха на шествие в подкрепа на Украйна в Лондон (СНИМКИ)

Свят Преди 14 часа

Русия нахлу в Украйна на 24 февруари 2022 г

"Не протест, а излагация": Слави Трифонов за вандализма над сградата на ЕК

"Не протест, а излагация": Слави Трифонов за вандализма над сградата на ЕК

България Преди 14 часа

Това написа лидерът на ИТН Слави Трифонов в профила си във Фейсбук

Васил Терзиев: Действията на всички, които вандализираха сградата на ЕК, са срам

Васил Терзиев: Действията на всички, които вандализираха сградата на ЕК, са срам

България Преди 14 часа

Недопустимо е насаждането на страх и омраза, добави той

В Нови Сад учредиха гражданско движение "Солидарност"

В Нови Сад учредиха гражданско движение "Солидарност"

Свят Преди 15 часа

Основен инициатор на движението е Горан Йешич

Драмата „Мечтите“ спечели наградата за най-добър филм на "Берлинале"

Драмата „Мечтите“ спечели наградата за най-добър филм на "Берлинале"

Свят Преди 16 часа

Филмът разказва историята на Йохана, 17-годишна ученичка, която се влюбва в своя учител