О бикновено се казва, че когато човек е влюбен, по един или друг начин той оглупява. Е, науката е доказала, че всъщност се случва обратното - любовта ни прави по-умни.
Има няколко неща, които се променят в мозъка и във физиологията на влюбения човек. По принцип това преживяване е много специално, точно поради тази причина. Всеки, който обича, особено в началото на връзката, се чувства по-буден, по-емоционално свързан със света, той също така е по-емпатичен и състрадателен.
Всъщност любовта ни прави по-добри човешки същества. Неврологията обаче открива, че тя ни прави и по-умни. Питате ли се защо? Химията на любовта се намира главно в мозъка и трансформацията, която се случва при влюбването, също така засяга области, които изпълняват когнитивни функции.
Изследвания върху мозъка на влюбените хора доказват, че любовта ни прави по-умни. Това наблюдение и някои доказателства показват, че тези, които обичат, също така мислят по-бързо, възприемат поведението и идеите на другите по-ясно и също така са по-креативни.
За да стигнат до тези заключения, изследователите са използвали електроди, поставени върху главите на субектите, които са били част от разследването. На тях им е показана поредица от снимки, включително една на техния партньор. По същия начин са им казани различни имена, включително това на техния партньор.
Така е открито, че виждането на любимия човек или чуването на името му активира 12 области на мозъка. Една от тези, които са имали особено интензивна активност, е ъгловата извивка - една от областите, свързвана с абстрактното мислене и творчеството.
Изводът е, че не си губим ума при влюбване, а ставаме по-умни. „Ъгловото движение“ бива сравнявано с малък робот, който активира сложна невронна мрежа. Тя е свързана с функции като обработка на числа и езици, както и много сложни автобиографични данни. Това означава, че с любовта възниква умението за по-добро разбиране на нашето поведение, на по-дълбоки нива, отколкото в нормални ситуации.
Както изострянето на мисълта, така и активирането на възприятието правят влюбените хора по-способни да разбират поведението на другите на по-дълбоко ниво. Характеристиките на другите се възприемат повече и техните чувства се разпознават по-добре. Следователно любовта ни прави и по-добри хора.
Въпреки че е ясно, че всички тези мозъчни реакции са по-интензивни по време на етапа на влюбване, истината е, че същите ефекти могат да се наблюдават дори на много по-късен етап, стига любовта да е налице, дори ако вече не е толкова кипяща, както в началото.
По този повод са изследвани група от двойки, които са били заедно от среден период от 20 години. Общото за всички тях е фактът, че те твърдят, че все още се чувстват влюбени в партньорите си. Изследователите установили, че мозъците им реагират по подобен начин на тези на прясно влюбените двойки.
По-специално е установено, че техните мозъци произвеждат по-голямо количество допамин - невротрансмитер, който има важни ефекти върху настроението, но също така влияе върху когнитивната дейност. По принцип той допринася за регулиране и модулиране на информационните потоци. Дефицитът на допамин създава затруднения с паметта, вниманието и решаването на проблеми.
Въз основа на всички тези доказателства може да се потвърди, че любовта ни прави по-интелигентни. Тази интелигентност не се отнася само за знания и възприятие, но също така обхваща широкия свят на емоционалната интелигентност. Това е още една причина да обичаш, без страх и без мярка.
Още от автора:
Съвети за флирт: Как да привлечете вниманието на човека, когото харесвате
Игра за нови двойки: 45 въпроса, които да си зададете един на друг
Три предимства и два недостатъка на случайния секс
Четири вида прегръдки и тяхното значение
Най-често срещаните мъжки грешки в секса
Липсата на секс: Какво се случва с женското тяло
Добър любовник е? Как да разберем още преди да стигнем до спалнята
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!