К итайски учени доказаха, че прането на ръка на изкуствени тъкани освобождава много по-малко микрофибри, отколкото с машина, съобщи Сайънс дейли.
Известно е, че при пране на полиестер и найлон се освобождават много микроскопични частици, които замърсяват околната среда и водите.
Изследвани са количествата, освобождавани от различните тъкани, но повечето проучвания са правени с перални машини.
Специалистите от Природонаучната фондация на провинция Чжъцзян, Китайската прородонаучна фондация и университета в Ханчжоу са изследвали два типа тъкани - от 100 процента полиестер и 95 процента полиестер плюс 5 процента спандекс при пране на ръка в сравнение с машинно пране.
Laundry is a significant source of plastic pollution in the world's oceans. These @wirecutter tips can help you reduce that pollution when you wash your clothes. https://t.co/aWw4HvQVJd pic.twitter.com/qDtAYziTyX
— The New York Times (@nytimes) April 24, 2022
Резултатите им показват, че замърсяването на водата с микропластмаса при пране на ръка е много по-малко. Например 100 процента полиестерен плат освобождава средно 1853 частици при ръчно пране при 23 723 с машина.
Теглото на частиците е над пет пъти повече при пране с машина, отколкото на ръка.
Plastic bags are dangerous for our #ocean, but did you know there’s another danger you may not see? 👚
— The Florida Aquarium (@floridaaquarium) June 29, 2022
Microplastics are the size of a sesame seed and can be found in your clothes!
You can reduce their #pollution by simply using shorter wash cycles at lower temperatures? pic.twitter.com/I2cLwTjFW3
Власинките при пране на ръка са по-дълги. Накисването на дрехите, по-голямото количество прах и използването на дъска за по-добър ефект увеличават освобождаваните частици, но те пак не достигат количеството, характерно за пералните машини.
Температурата, видът на препарата, времето за пране и количеството използвана вода не се отразяват значимо върху количеството освобождавана микропластмаса при пране на ръка.
Резултатите могат да помогнат да бъдат установени източниците на замърсяване на околната среда с пластмаса и могат да дадат насоки за по-екологични начини за пране.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!