В сички деца са различни и някои изграждат самочувствието си по-лесно, докато други имат нужда от насърчаване от страна на родителите. Разбира се, има стратегии, които помагат това да се случи. В тази статия сме ви подготвили някои съвети, които могат да ви бъдат полезни.
1. Хвалете и награждавайте усилията им
Децата повишават самочувствието си, ако постиженията им се възнаграждават. Важно е обаче да се съсредоточите повече върху усилията, които водят до целта, а не толкова върху самата победа.
Въпреки това не се препоръчва прекомерна похвала, както при деца, така и при юноши, тъй като може да изгради нездравословно самочувствие.
2. Покажете привързаност
Да ги накараш да се чувстват обичани и ценени също влияе положително на самочувствието. Трябва да избягваме да приемат, че трябва да печелят любов чрез постижения.
Материалните облаги и похвалите трябва да са заслужени, но привързаността – безусловна.
3. Отправяйте критики и поставяйте ограничения
Критиката към лошото поведение или отношение трябва да я има, но е препоръчително да бъде градивна и никога да не наранява. Не трябва да критикувате човека, а по-скоро действието, което е извършено неправилно. От друга страна, когато възрастните дават пример, без открито да критикуват другите, децата се учат чрез подражание.
4. Стимулирайте интересите им
Рисувайте, творете, пишете истории или гответе. Всички деца имат любими дейности.
Насърчаването им е начин за повишаване на самочувствието им и може да бъде решаващо за бъдещи избори. Вкусовете обаче са склонни да се променят и това не трябва да пречи да бъдат насърчавани.
5. Насърчавайте автономията
От основно значение за това децата да се чувстват сигурни и уверени е да ги насърчавате да изпълняват задачите си сами. Макар под адекватна опека и грижа, когато детето извърши сами определено действие, неговото самочувствие се подобрява и самоувереността му се повишава.
6. Увеличете гордостта му
Във връзка с предходната точка, създаването на условия за това децата да се чувстват горди от себе си и своите способности е положително за самочувствието. Те трябва да бъдат научени да изпълняват определени задачи и да им се позволява да правят грешки, докато не се научат.
7. Насърчавайте социалните взаимоотношения
Самочувствието се формира не само в семейната среда, но и в социалните връзки, които децата създават чрез училищни и извънкласни дейности. Насърчаването им да си взаимодействат с останалите е необходимо за развитието на техните социални умения.
8. Вземете предвид тяхното мнение
В случая на подрастващите деца е важно да се вземе предвид тяхното мнение и да се включват в решенията, които ги засягат. Това обхваща ежедневни задачи, като промяна на декорацията на стаята и дори участие в разговори за бъдещето на семейството.
9. Избягвайте сравненията
Много е важно да избягвате сравнения с други деца. По-добре е да насърчите собствените им интереси и да им помогнете да намерят и развият своите умения. Сравняването им с техните връстници може да доведе до негативно чувство за конкуренция.
Още от автора:
Проблемите в секса след 50 и как да се справим с тях
Как да станете майстори в целувките
Това е много важно при флирт: Как да използваме езика на тялото
Игра за нови двойки: 45 въпроса, които да си зададете един на друг
Три предимства и два недостатъка на случайния секс
Най-често срещаните мъжки грешки в секса
Липсата на секс: Какво се случва с женското тяло
Добър любовник е? Как да разберем още преди да стигнем до спалнята
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!