О стров Корфу или Керкира, както е бил наричан в древността, има славата на един от най-красивите острови в цяла Гърция. Той е вторият по големина остров от групата на Йонийските. Разположен е близо до крайбрежието на Епир и това на Южна Албания. Точно неговото местоположение е имало стратегическа роля в защитата на входа на Адриатическо море.
Историята на човешките общности на остров Корфу донякъде е забулена в множество митове и легенди. Истинският разцвет тук започва през VIII век пр. Хр., когато на острова се заселват колонисти от Коринт.
През годините остров Корфу е бил под различни владения – на Римската империя, Византия, Венеция.
Българи на Йонийските острови
Групата на Йонийските острови се намира доста далече от българските земи, поради което на пръв поглед е почти невъзможно там да е имало български семейства. Оказва се обаче, че това не е точно така. Дали наистина е вярна приказката, че българите сме на всеки километър?
Различни исторически данни и проучвания показват, че на островите Корфу, Кефалония, Закинтос и Хидра в продължение на векове, а и до ден днешен, живеят българи и техните потомци.
На остров Кефалония например има данни, че се е установил един от клоновете на фамилията Асеневци. От остров Закинтос пък се смята, че е и прочутият гръцки църковен деец с българско потекло – Евгениос Вулгарис.
Защо семейство Булгари идва на остров Корфу?
Точната причина как и защо семейство Булгари се установяват на остров Корфу не е докрай изяснена, но най-разпространената и достоверна версия е, че те са избягали от българските земи заради нашествието на турците и дори се предполага, че са потомци на последния български цар преди падането на България под турско робство, но, разбира се, това са само предположения.
В семейните архиви и предания на фамилията се твърди, че те са дошли от „Загора“, тоест планинската област около град Янина (Йоанина), който се намира в пределите на днешна Гърция. Някога този град е бил регионалната столица на Епир. Това е доказано чрез регистрацията на множество българи в Янина и околността.
Гербът на фамилия Булгари и свързаността им с мощите на Свети Спиридон
Още едно доказателство за царското потекло на семейство Булгари от остров Корфу е техният фамилен герб – изправен лъв с корона, който е стъпил на полумесец.
Според завещанието на Стефан Булгари, което е направено в началото на XVI век и преписано два пъти, родоначалник на рода е Стефан Елеазар. Във въпросното завещание има и кратка хроника на фамилията, както и различни факти за българите. Това е още едно доказателство, че въпросното семейство Булгари от остров Корфу има българско потекло.
Отбелязан е и един много важен факт, който освен с историята на българите е свързан пряко и с историята на остров Корфу. През 1521 г. Стаматело Булгари сключва брак с Асимина Калохерети и получава като зестра от своя тъст мощите на Свети Спиридон, който е покровител на остров Корфу. Именно фамилията Булгари строи и църквата на острова, в която и до ден днешен се пазят мощите на светеца, а до самата църква има една стара сграда, на която се вижда гербът на фамилия Булгари. Самата къща все още е собственост на потомците на Стаматело Булгари.
През 1549 г. името на фамилия Булгари е вписано в „Златната книга“ на остров Корфу, в която били вписани само имена на видни личности и аристократи. В следващите години всички от фамилията заемат челни места в социалния и културен живот на острова и имат много висок статус в обществото.
До края на XIX век документално са записани 177 имена на членове от фамилията Булгари. Между тях има петима протопопове на остров Корфу, членове на Великия съвет на острова, дипломати, адвокати, посланици във Венеция и Русия и други. Дори през 1722 г. Марк Антонио Булгари получава графска титла, която преминава по наследство в неговите потомци.
Марката „Булгари“ – има ли български корени?
Основател на известната марка „Булгари“ е Сотирис Булгари, който се предполага, че е грък с български корени. Той бяга в Италия и всъщност там създава известната марка. Дали наистина е бил част от фамилията Булгари от остров Корфу, не е съвсем доказано, но определено е хипотеза, в която може да се открие доста истина.
Миналото на семейство Булгари е наистина интересно и повече прилича на приказка, отколкото на исторически факт. Въпреки това то е важна част от нашата история, с която не много хора са запознати.
Още от автора:
Антична Сердика: Къде са останките ѝ в днешна София?
Трагичният любовен триъгълник "Яворов, Лора и Мина"
Българските доломити: Вратцата - входната врата към града на Ботев
Най-негостоприемното място на Земята: Там температурите достигат до минус 89,2°C
Чисто и подредено: Там ще ви глобят, ако изхвърляте боклука си не в позволеното време
Градът, в който се прегръщат два свята: Тайните на Истанбул
Българската крепост, която носи слава и болка, гордост и тъга
Древна и красива България: Античният град с име на богиня
Там, където Калоян срази Балдуин IX: Крепостта Букелон край Маточина
Три приказни места в Рила, които всеки трябва да посети
„Христос в космическа ракета“: Мистериозната църква в село Добърско
Удивителни творения на природата: Ритлите, Каменната сватба и Каменните гъби
Тайните на Белоградчишките скали
Мистериите на Странджа планина – гробницата на египетската богиня Бастет
Чудесата на България: Ивановски скални църкви
Славна история и величие: Какво не знаем за първата българска столица – Плиска
Нестинарството по нашите земи – древен обичай или магия?
Като средновековен замък, гордо кацнал на скала: Гложенски манастир „Свети Георги“
Мистериите на траките: Казанлъшката гробница
Владетел или бог - кой е Мадарският конник?
Мистериите на траките: Гробницата край село Свещари
Тихото гнездо на една кралица в България
Вила Армира - мистерия и изящество от римско време
Титанозавър, дейнотериум... Най-интересните находки по нашите земи
Еленската базилика – останки от някогашно величие
Асеновата крепост - самотният страж на Родопите
Там, където земята свършва и започва морето (СНИМКИ)
Масонското очарование на Португалия
Столицата на императриците - от пустош до величие
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!