В ече не е новина за никого, че значителна част от хората изпитват продължителни и омаломощаващи симптоми след прекарана COVID-19 инфекция. Националният институт за върхови постижения в здравеопазването (NICE) класифицира тези симптоми като Пост-Covid синдром.
Към момента няма ясно установена взаимовръзка между тежестта на прекарване на вируса и тежестта на пост-Covid усложненията. Съществува вероятност дори при асимптоматично прекарване на болестта, пациентът да получи тежки усложнения седмици, дори месеци, след като е оздравял.
Кои са най-често срещаните симптоми?
Честите прояви включват екстремна физическа умора и изтощение, затруднено мислене и концентрация (т. нар. мозъчна мъгла), мигренозно главоболие, неповлияващо се от медикаменти, невъзможност за идентифициране на вкус и мирис, замайване при стоене или ходене, дискомфорт и болка в гърдите, сърцебиене, задух, хронична кашлица, силна болка в мускулите и ставите, периодична треска, тъга, силна тревожност и депресия. Повечето от тези симптоми се влошават с физическо или психическо натоварване.
Обезпокояващи са изследванията, проведени от научни изследователи от университета John Hopkins, които заключават, че юноши и млади хора, прекарали COVID-19, също могат да проявят симптоми на миалгичен енцефаломиелит (синдром на хроничната умора).
В тази връзка, случаите на хронична умора в резултат на остри респираторни заболявания далеч не са без аналог, но мащабът, в който те се проявяват сега, е безпрецедентен.
Синдромът на хроничната умора е дългосрочно и сложно състояние, характеризиращо се с най-малко шест месеца умора и изтощение, водещо до значително намаляване на професионалния, личния, социалния и образователния статус. В не малка част от случаите диагностицираните хора се принуждават да се възстановяват в домашни условия и дори на легло. Освен че това състояние води след себе си икономически разходи в големи размери, взаимовръзката между хроничната умора и усещането за тъга, депресия и безпомощност е смущаваща.
Възстановяване и профилактика
Възстановяването е процес, който отнема време. Ето защо е важно да се заредим с търпение. Консултирайте се с лекар при наличие на някои от симптомите на ПОСТ-COVID синдрома. За момента лечението му се различава и се процедира индивидуално при всеки човек.
Съществуват проучвания, които разкриват ролята на течния органичен германий (GE-132) и гъбата Рейши (Ganoderma Lucidum – позната още като гъбата на „безсмъртието“) за спомагане възстановяването при синдром на хроничната умора.
Ефектите на течния органичен германий върху имунната система са добре познати, но той има и други значителни предимства, като благоприятстване на физическото представяне, намаляване чувството на отпадналост и умора, подобряване на депресивните състояния и състоянията на свръх тревожност, както и цялостно укрепване на здравния статус и подобряване качеството на живот.
Редица проучвания установяват статистически значимо намаляване чувството на умора, депресия и тревожност в комбинация с подобрено качество на живот и общо физическо благосъстояние на организма при пациенти със синдром на хроничната умора (CFS). Гъба Рейши спомага за облекчаване чувството за изтощение чрез въздействие върху функционалните системи, включително мускулната, сърдечно-съдовата, хормоналната и имунната система, благодарение на биоактивните съставки – полизахариди, пептиди, нуклеозиди, фенолни съединения и тритерпеноиди.
HAYDE съдържа течен органичен германий, извлечен от Гъба Рейши. Продуктът съдържа и екстракт от спороносната част на гъбата Рейши, която е най-богата на полизахариди и тритерпени – вещества с мощен имуностимулиращ ефект. Течната форма на прием винаги е по-добра от таблетната, тъй като много по-бързо се разтваря в организма и достига до местата, за които е предназначена.
Купи Hayde в близката аптека или онлайн в Ремедиум с 15% намаление ТУК!
Инфекцията от COVID-19 се различава от познатите ни грипни вирусни инфекции и банални настинки, следователно достъпът до информация относно методите за превенция в Пост-COVID период са от ключово значение за поддържане здравето и общото благосъстояние, както на нас самите, така и на хората около нас.
Прочети ТУК как лекарите в България се справят с пост-COVID синдрома!