Последствия от дълъг COVID
Източник: iStock/ Getty images/ Freepik

К акво представлява дългият COVID, какви са здравословните проблеми, които се проявяват при това състояние, среща ли се той при децата. Отговор на тези и други въпроси, свързани с последиците от вируса, ще ни даде д-р Валери Цеков, председател на Българското сдружение по иновативна медицина, което е инициатор на информационната кампания "По-силни срещу COVID-19”.

д
Източник: Българско сдружение по иновативна медицина

Какво представлява дългият COVID?

Изразът дълъг COVID се използва за обозначаване на състояния, при които симптоми на  заболяването се задържат продължително време след острото преболедуване.

С цел да избегнат различия в класифицирането на това състояние, Световната здравна организация (СЗО) публикува дефиниция за клиничен случай на  дълъг COVID, според която това е състояние, което се проявява при лица с история за вероятна или потвърдена инфекция със SARS-CoV-2 обикновено 3 месеца от началото на COVID-19 инфекцията.

Симптомите трябва да продължават най-малко 2 месеца и не трябва да бъдат свързани с друго заболяване. Те обичайно се изразяват в умора, задух, нарушения на мисловната дейност, или други, подобни и като цяло смущават ежедневието на засегнатите. Понякога симптомите са нови, появили се след първоначалното възстановяване, но могат и да са продължение на острото COVID заболяване, да варират или да изчезват, и да се повтарят във времето.

Какви здравословни проблеми могат да възникнат при дълъг COVID?

Сред проявите на дълъг COVID най-често се съобщава за поява на тромбози или тромбемболии, запушващи кръвоносните съдове, дихателни проблеми като задух и кашлица, сърдечно-съдови проблеми като миокардити, кардиопатии и инфаркти, неврологични проблеми - главоболие, „мозъчна мъгла“, нарушения на паметта и обичайната мисловна дейност, психични проблеми, бъбречни заболявания, като бъбречна недостатъчност, кожни проблеми, като обриви и уртикарии, косопад и други.

Някои от тези проблеми се появяват по време на острото заболяване и се задълбочават в следващите месеци. Като цяло, дългият COVID е труден за диагностициране тъй като нито едно от изброените състояния не е уникално за SARS-CoV-2 вируса и множеството от тях се срещат и при други, несвързани заболявания.

д
Източник: Българско сдружение по иновативна медицина

На какво да обърнем внимание след съмнение или доказан COVID?

Няма как да знаем дали ще развием дълъг COVID, но е установено, че ако прекараме болестта тежко, тогава рискът е по-голям. Ето защо, независимо от тежестта на острото заболяване, в месеците след оздравяването трябва да внимаваме за поява на необичайни или познати COVID симптоми, като:

кашлица, продължаваща повече от 4 седмици след острото заболяване, придружена от храчки и задух; усещане за драскане в гърлото; нарушения в паметта, проблеми с концентрацията и обичайната умствена дейност; главоболие; загуба на вкус и/или обоняние; пристъпи на световъртеж; нарушения в съня; шум в ушите; чувство на изтръпване в крайниците; липса на апетит, съчетана с гадене, болки в коремната област, диария; сърцебиене (екстрасистоли); задух при усилия; високо кръвно налягане; болка, оток, зачервяване и подуване на крак или двата крака; косопад; често уриниране, нощно уриниране, изсветляване на урината или намалено количество, съчетано със симетрични отоци по лицето и/или краката;

В случай на поява на продължително усещане за отпадналост и безсилие е важно незабавно да потърсим лекарска помощ. Особено внимателни трябва да бъдат лица, които са преживели по-тежък COVID или са били хоспитализирани, имали са нужда от интензивно лечение, лица, които са имали остри или хронични заболявания преди COVID инфекцията, неваксинираните, живеещите със СПИН и други хронични заболявания, особено ако получават потискащо имунитета лечение.

Съществува ли дълъг COVID при деца?

За съжаление, при децата също се наблюдава дълъг COVID. Добрата новина е, че това се случва много по-рядко (около 2%), като честотата варира от 1% до 51% при различните проучвания. Проявява се 4 или повече седмици след инфекцията със SARS-CoV-2. Симптомите са предимно тревожност, умора, главоболие, сърцебиене, болки в мускулите, затруднена концентрация и безсъние, алергичен ринит. Според редица проучвания в Иран, Русия и други страни дълъг COVID се установява по-често при по-големите деца, на възраст между 6 - 11 и 12 - 18 навършени години, в сравнение с 2-годишните и по-малки деца. Общопрактикуващите лекари и педиатрите трябва да са особено бдителни при по-големите деца с COVID, ипредхождащи психиатрични или алергични състояния.

Доколко ваксинацията ни предпазва от продължителен COVID?

d
Източник: Българско сдружение по иновативна медицина

Ваксините ни дават огромно предимство, когато става дума за предотвратяване появата на дълъг COVID както при отделни лица, така и сред цели общности. Ваксините не само намаляват разпространението на SARS-CoV-2, но имат огромна роля за предотвратяване на тежко COVID заболяване, болнично и интензивно лечение.

Статистическите данни, публикувани на уеб страницата на Министерството на здравеопазването „+ мен“ са повече от убедителни – над 90% от лицата, приети за активно болнично лечение на COVID, и над 96% от лекуваните в структура за интензивни грижи са неваксинирани. Именно тези хора се оказват в най-сериозен риск от дълъг COVID.

Редица научни статии публикуват данни от проучвания, сочещи че ваксинираните лица, които впоследствие са се заразили със SARS-CoV-2, са по-склонни да прекарат COVID-19 безсимптомно в сравнение с неваксинираните.

Наскоро публикувано изследване установява, че при тройно ваксинирани лица честотата на дълъг COVID е по-ниска, като при инфекция с BA.2 тя е 9.3% в сравнение с 7.8% BA.12.

Какви са перспективите по отношение на дългия COVID?

Тъй като общият брой на заразилите се в някакъв момент от живота си  със SARS-CoV-2 се увеличава непрекъснато, отчасти благодарение на новите варианти на Омикрон (BA.1,  BA.2, BA.4,  BA.5, BA.2.75), броят на оцелелите, страдащи от дълъг COVID, също вероятно ще се увеличи.

Все пак при напълно ваксинирани лица вероятността за поява на дълъг COVID е значително по-малка дори и при ваксинални пробиви, тъй като ваксините могат да предпазят от заразяване с COVID и са особено ефективни срещу тежко заболяване и смърт.

В заключение острото COVID заболяване и дългият COVID носят значителни рискове за нашето здраве и благосъстояние, а ваксините, които дори и при новите Омикрон варианти ни предпазват от тежък COVID, водещ до постъпване в болница, смърт, а също и от дълъг COVID са безопасни, ефективни и все още напълно безплатни!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Фон дер Лайен: Украйна може да разчита на ЕС

Фон дер Лайен: Украйна може да разчита на ЕС

Свят Преди 6 часа

Урсула фон дер Лайен: Можете да разчитате на нашата подкрепа на масата за преговори

Има заподозрян за убийството на руския генерал Москалик

Има заподозрян за убийството на руския генерал Москалик

Свят Преди 7 часа

Засега няма официален коментар от Киев относно смъртта на руския офицер

<p>Русия е готова да преговаря с Украйна без условия</p>

Русия е готова да преговаря с Украйна без предварителни условия

Свят Преди 11 часа

Путин е казал това на Стив Уиткоф

Жена загина при тежка катастрофа с пиян шофьор

Жена загина при тежка катастрофа с пиян шофьор

България Преди 12 часа

Пътните полицаи установили, че водачът е с 2,61 промила алкохол

Да помогнем на Галя: Майка на 5-годишно дете се нуждае от средства, за да пребори рака

Да помогнем на Галя: Майка на 5-годишно дете се нуждае от средства, за да пребори рака

България Преди 13 часа

Последната ѝ надежда е скъпоструващо лекарство, за което лекарите, макар и трудно, успели да уговорят доставка от Америка

<p>10 капки кръв могат да открият 12 вида рак&nbsp;с изкуствен интелект</p>

10 капки кръв могат да открият 12 вида рак с изкуствен интелект, години преди симптомите

Любопитно Преди 13 часа

Необходими са само 10 капки кръв, за да се открият до 12 често срещани вида рак

<p>Учени откриха планета с опашка</p>

Учени откриха планета с опашка в съзвездието Пегас

Свят Преди 13 часа

"Дължината на опашката е огромен, простира се до 9 милиона километра"

Нови преговори между Вашингтон и Техеран в Оман

Нови преговори между Вашингтон и Техеран в Оман

Свят Преди 13 часа

Предвидени са разговори на високо равнище между иранския външен министър Абас Арагчи и пратеника на Доналд Тръмп за Близкия изток Стив Уиткоф

Алис Кепел - прабаба на кралица Камила и последната любовница на крал Едуард VII

Кралят, на когото прабабата на Камила е била любовница

Любопитно Преди 14 часа

Бурният живот на крал Едуард VII

Мощна експлозия разтърси пристанище в Иран, над 700 ранени

Мощна експлозия разтърси пристанище в Иран, над 700 ранени

Свят Преди 15 часа

Взривът се е чул в радиус от няколко километра

<p>Тръмп: Русия и Украйна са на крачка от мирно споразумение</p>

Тръмп: Има съгласие по основните точки на мирното споразумение между Русия и Украйна

Свят Преди 15 часа

Сега двете страни трябва да се срещнат на много високо равнище, за да го приключат, заяви американският държавен глава

Доналд Тръмп

Доналд Тръмп пристига за погребението на папата с послание към Путин и Зеленски

Свят Преди 15 часа

Той написа кратко съобщение в социалните мрежи

Японец мълча 20 години след семеен спор, но продължи да живее с жена си

Японец мълча 20 години след семеен спор, но продължи да живее с жена си

Любопитно Преди 16 часа

Двойката даже приветства трето дете през годините тишина

<p>Огромна дупка се отвори в локалното на &bdquo;Цариградско шосе&rdquo; (СНИМКИ)</p>

Огромна дупка се отвори в локалното на „Цариградско шосе” в София (СНИМКИ)

България Преди 16 часа

По това трасе се движи и градски транспорт

<p>Посрещнаха с аплодисменти Зеленски на площад &bdquo;Свети Петър&rdquo; във Ватикана</p>

Тръмп и Зеленски разговаряха преди погребението на папа Франциск

Свят Преди 16 часа

Двамата са се договорили да проведат допълнителни разговори след церемонията