М атала се намира на 68 километра югозападно от Ираклион, където равнината Месара се среща с планината Астерусия. Това е една от най-популярните туристически дестинации на Крит и със сигурност най-известният плаж в южната префектура Ираклион.
Известен е с издълбаните в скалите пещери и хипитата от 70-те години. Намира се близо до Фест, вторият по големина дворец на минойската цивилизация. Матала е служил като пристанище на Фест, а в римско време става пристанище на Гортис.
Матала се намира на изхода на малка долина, която образува затворен залив с хубава гледка към островите Паксимадия. Има красив пясъчен плаж, дълъг 300 м, с фин чакъл и кристално чиста дълбока вода. Освен това морското дъно е доста каменисто на някои места (особено в централната част) и вълните са често срещани, поради западните ветрове. Освен това в северната част на плажа има огромна пещера, от върха на която някои хора се гмуркат. Плажът е много добре организиран с чадъри, тоалетни, душове, спасители, първа помощ, игрища за плажен волейбол, снек барове, водни спортове, екскурзионни лодки, къмпинг и др.
Около Матала ще намерите много възможности за настаняване, развлечения, и храна. Освен това голяма част от плажа е покрита с тамариски, където можете да намерите сянка. Вечер баровете на плажа са пълни с много хора, както местни, така и чужденци.
- Хипи пещерите на Матала
Най-известната особеност на района са множеството гробници от римската и християнската епоха, издълбани в мекия бял варовик преди хиляди години в северозападните стени на залива. Има и няколко подводни пещери. Много от тях имат стаи, стълби, легла или прозорци, което предполага, че някога са били използвани като жилища.
Хипитата от 60-те и 70-те години намериха своя рай в тези пещери, когато посетиха и отседнаха в Матала. Хипитата се изразяваха свободно и се наслаждаваха на любовта и творчеството. Отличителният белег на хипитата бяха двата пръста на победата, последвани от лозунга „Човек на мира“.
По това време в района нямало абсолютно нищо, освен малко рибарско селище за жителите на село Пицидия, така че усещането за свобода било неограничено. Матала става толкова популярен сред хипитата, че привлича няколко известни личности като Джони Мичъл (която изпя песен за Матала, наречена „Carey“), Боб Дилън, Джанис Джоплин и Джоан Баез.
Всичко това обаче внезапно спря по време на гръцката диктатура (70-те), когато местната църква изгони „срамните“ хипита. След това „децата на цветята“ се преместиха в други райони на Крит (Превели, Плакиас, Лендас, Вай), но повечето от тях се преместиха на остров Иос в Цикладите и продължиха щастливия си живот. Дълго време Матала е била изоставена и археологията е запечатала района с пещерите.
През последните десетилетия регионът се развива бързо и не напомня нищо за атмосферата на миналото. Днес ще видите хиляди хора, които се наслаждават на плуването на плажа, заобиколени от пещерите, които напомнят за изгубените минали времена.
Пещерите са отворени за посетители като археологически обект, но е забранено да се нощува в тях.
- Заобикалящата среда
По крайбрежието има още естествени пещери, до които се стига с лодка. Освен това в околностите са открити много археологически обекти и останки от кораби. Според легендата това е плажът, до който Зевс доплува под формата на бик с отвлечената Европа на гърба си, а носът на юг от Матала се смята за нос Нисос, където корабите на Менелай са се разбили по време на Одисеята.
Югоизточно от селото има останки от древен храм, а край плажа е изкопана мраморна урна. Както казахме, Матала било пристанище на Фест и Гортис. Така в морето са открити руини на древния потънал град и няколко малки имения наблизо. Освен това, от другата страна на селото, отвъд хълма Кастри, има руини от крепост и руини на фар, място с огън за сигнализиране над земята, че вражеските войски се приближават. И накрая, в пещера наблизо можете да посетите старата църква на Дева Мария, която е била катакомба по време на християнските гонения.
Един от малко над 400-те плажа в Гърция, които са наградени със Син флаг, плажът Матала е чист, безопасен и добре оборудван и е близо до екологични проекти като Обществото за защита на морските костенурки в Гърция. Заедно с плажовете Комос и Червения бряг, плажът Матала попада в схемата Натура 2000, мрежа от природни територии на Европейския съюз, създадена, за да гарантира дългосрочното оцеляване на някои от най-ценните и застрашени видове и местообитания в Европа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!