С поред нов доклад Земята чупи температурни рекорди в продължение на 13 последователни месеца, като всеки месец температурите са с 1,5 градуса по Целзий по-високи от средните стойности отпреди индустриализацията.
(Във видеото може да научите повече за: ГЛОБАЛНО ЗАТОПЛЯНЕ: Миналият месец е бил най-горещият януари в историята)
Всеки месец от юни 2023 г. насам е бил по-топъл от предходния, което прави средната глобална температура между юли 2023 г. и юни 2024 г. с 1,64 C по-висока от тази преди индустриалната революция, когато хората започват да изгарят изкопаеми горива и се отделят огромни количества парникови газове в атмосферата.
"Това е нещо повече от статистическа странност и подчертава голяма и продължаваща промяна в нашия климат. Дори и тази специфична серия от екстремни явления да приключи в някакъв момент, със сигурност ще станем свидетели на нови рекорди, които ще бъдат счупени, тъй като климатът продължава да се затопля. Това е неизбежно, освен ако не спрем да добавяме парникови газове в атмосферата и океаните", казва в изявление Карло Буонтемпо, директор на Службата за климатични промени на Коперник (C3S), която изготви доклада.
12-месечната серия отчасти се дължи на Ел Ниньо (климатичен цикъл, при който водите в тропическия източен Тихи океан стават по-топли от обичайното), който продължава от юни 2023 г. до май 2024 г., което води до по-високи от средните температури на морето в източната и централната част на екваториалния Тихи океан.
"Климатът продължава да ни тревожи - последните 12 месеца счупиха рекорди, както никога досега - причинени главно от нашите емисии на парникови газове и допълнителен тласък от събитието Ел Ниньо в тропическия Тихи океан", заяви Саманта Бърджис, заместник-директор на C3S.
Учените смятат, че глобалното затопляне с 2 C над температурите отпреди Индустриалната революция е важен праг - затоплянето над този праг значително увеличава вероятността от опустошителен и необратим срив на климата.
Но 1,5 С също е важна граница. При покачване на температурата с 1,5 С световният климат се приближава до множество критични точки, които ще доведат до горещи вълни, наводнения, глад и широко разпространено унищожаване на екосистемите, предупреди ООН в специален доклад от 2018 г.
В рамките на Парижкото споразумение от 2015 г. близо 200 държави се ангажираха да ограничат повишаването на глобалната температура до 1,5 С и безопасно под 2 С.
Въпреки че новите констатации са обезпокоителни, в доклада се подчертава, че ограниченията от 1,5 С и 2 С са цели за планетата за период от 20 до 30 години - което означава, че ангажиментите все още не са официално нарушени.
Според изследователите обаче рекордно високите температури едва ли ще паднат скоро. Първоначално учените се надяваха, че краят на Ел Ниньо може да даде на планетата отсрочка, но според Националната океанска и атмосферна администрация до края на лятото в САЩ все още се очаква да има по-високи от средните температури.
"Сега оценявам, че има приблизително 95% вероятност 2024 г. да надмине 2023 г. и да бъде най-топлата година от началото на записите на глобалните температури на повърхността в средата на XIX в.", пише Зеке Хаусфатер, климатолог от американската организация с нестопанска цел Berkeley Earth, на сайта X.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!