П оследната публична екзекуция с гилотина е осъществена през 1939 г. Важно е да се отбележи, че става въпрос за последната публична екзикуция с гилотина, а не последната екзекуция с гилотина като цяло.
Във Франция гилотината се използва от 1792 г. до 1977 г., като в периода е единственият метод за екзекутиране в държавата. За почти две столетия устройството е сложило бърз и безболезнен край на живота на хиляди престъпници.
В ранна сутрин на 17 юни 1939 г. е извършена последната публична екзекуция с гилотина
Наказанието е изпълнено върху престъпника Южен Вайдман, който се превръща в последния човек, убит публично от гилотината във Франция.
Вайдман е обвинен в извършването на редица отвличания и убийства – убива две жени и четирима мъже в Париж през 1937 г. Другите му жертви са млада гувернантка, шофьор, пиар, брокер и съкилийникът му от немския затвор.
За всички убийства има доводи, но основно го прави, за да получи удовлетворение. Роден е през 1908 г. във Франкфурт и от малък е криминално проявен. Изпращан е в изправителен дом, а по-късно лежи и в затвори в Германия и Канада за кражби. През 1937 г. пристига в Париж, където продължава да пълни досието си.
Публиката реагира изключително бурно на екзекуцията
В дните следизпълнението на присъдата на Вайдман в пресата излизат различни материали на възмущение от поведението на публиката. Вестникът „Paris-Soir“ използва епитети като „буйна“, „блъскаща“, „шумна“ и „подсвиркваща“ публика.
„Буйната“ тълпа дори отлага екзекуцията за по-късен от обичайното час, за да може светлината да не позволява лесното заснемане на събитието. Все пак екзекуцията е заснета в редица снимки и дори в кратко видео.
След изпълнението на присъдата наколко жени дори изчакват полицията да си тръгне, за да напоят носните си кърпички с кръвта на Вайдман, която е останала по острието на гилотината.
След това събитие властите преценят, че този тип екзекуция има неблагоприятно влияние върху публиката, като насърчава първичните инстинкти в човешката природа, грубостта и лошото поведение.
„Истеричното поведение“ на зрителите е толкова скандално, че тогавашния президент Албер Льобрен е принуден незабавно да забрани всички публични екзекуции.
Мнозина считат гилотината за доста варварски метод за осъществяване на смъртна присъда,
но тя не е толкова ужасна, колкото изглежда. В предреволюционна Франция най-често престъпниците са обезглавявани или обесвани. По-късно д-р Жозеф Игнасий Гилотен предлага много по-хуманен начин за прилагане на смъртна присъда, който да бъде еднакъв за всички – гилотината.
Сравнен с различни форми на наказание, употребявани и до днес, гилотината остава един от най-добрите методи, що се отнася до редуциране на болката и „цапането“. Осъдените не изпитват болка, смъртта настъпва мигновено и почти няма начин нещо да се обърка.
Главата на жертвата остава жива около 10-13 секунди, след като бъде отделена от тялото, в зависимост от количеството глюкоза и кръв в нея в този момент. Все пак се предполага, че главата изпада в безсъзнание от силния удар и бързата кръвозагуба.
Интересни факти:
- Гилотината е много използвана по времето на Якобинската диктатура (Червеният терор) от юни 1793 до юли 1794 г. В този период по неофициални данни са обезглавени около 40 000 човека.
- Англияският актьор Критофър Лий присъства на последната публична екзекуция. Тогава е едва 17-годишен.
- Убиецът Хамида Джандуби е последният човек, убит от гилотината във Франция през 1977 г.
- Екзекуторите на гилотината се превръщали в знаменитости за страната. Те били много уважавани и често този „занаят“ се предавал в рода.
Във видеото горе вижте кои са петте най-опасни жени престъпници в света
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!