К огато Боб Марли излиза на сцената в Кьолн през юни 1980 г., той вече е болен. Въпреки това харизмата му завладява осемте хиляди души, които са дошли да го слушат. Близо година по-късно Марли умира от рак едва на 36 години. Политическите и духовните му послания обаче остават живи и до днес и ще продължат да живеят с песните му, съобщи Deutsche Welle.
Боб Марли представя на света регето и неговите послания. Дотолкова, че ЮНЕСКО обявява музиката му за част от нематериалното културно наследство на света.
Растафари, едно младо религиозно учение
На 22-годишна възраст Боб Марли открива растафарианството - религиозно учение, което е на почти сто години. Твърди се, че то се заражда, когато Хайле Селасие I е коронясан за император на Етиопия - на 2 ноември 1930 г. Няколко години по-рано ямайският активист Маркъс Гарви предвидил, че в Африка ще бъде коронясан могъщ чернокож крал, който ще донесе освобождението на чернокожите хора.
Истинското име на Селасие е Рас Тафари Макконен. Рас означава принц на амхарски език, който се говори в Етиопия. Растафарианците го приемат за второто пришествие на Исус Христос и го почитат като Бог сред хората. Голяма част от вярванията на растафарианците всъщност са свързани с Библията, най-вече със Стария завет.
Растафарианците вярват в завръщането си в Африка - също и в духовен план - в обетованата земя на Етиопия. Чернокожите ямайци са потомци на роби, които са били депортирани от Африка в Америка и Карибския басейн.
Растафарианците искат да преодолеят културните разделителни линии, породени от поробването на предците им, чрез вярата си. Става дума за живот, който е възможно най-естествен и близък до природата, за принципите на любовта и мира, за справедливостта, единството и равенството - и за борбата срещу Вавилон - синоним на западния свят, донесъл толкова много нещастия на африканския народ. Вавилон се използва и за Ямайка, където предците им са били заробени.
Цветът на кожата не е от значение
Растафарианците се противопоставят на всякаква форма на политическо, културно или религиозно разделение на хората. Те са световно движение с последователи от всички раси. В момента общият брой на последователите на растафарианството са между 700 хиляди и един милион.
Растафарианците носят косите си на т.нар. "дредове", за да се отличават от високата класа в обществото. Историческите корени на дредовете са свързани с отбранителните отряди Мау Мау, които въстанали срещу британските колониалисти в Кения. Често споменаваното пушене на марихуана служи по-скоро за разширяване на кръгозора, отколкото за опияняване, и не е задължително да е част от религията растафари.
Боб Марли, известен като крал на регето, е една от най-иконичните фигури в музикалната история. Роден в Ямайка, той не само променя лицето на музиката си, но и става символ на борбата за свобода и равенство. През 1980 година, в последните си дни, Марли все още успява да впечатли публиката с харизмата си, въпреки болестта, която го изяжда. След смъртта му, политическите и духовни послания, които носи в музиката си, продължават да вдъхновяват хора по целия свят. Регето, стилът на музика, който Боб Марли популяризира, е коренен в Ямайка и има дълбоки корени в растафарианството. Растафарианците вярват в завръщането си в Африка и проповядват принципите на любов, мир и справедливост. Растафарианците се противопоставят на всякакви форми на разделение и дискриминация, вярвайки в единството на хората, независимо от расата им. Те носят косите си на дредове като символ на своята идентичност и протест срещу социалните неравенства. Пушенето на марихуана, често асоциирано с растафарианството, се използва за разширяване на кръгозора, а не за опияняване. Боб Марли и регето не само променят музикалния пейзаж, но и вдъхновяват хора да се борят за свобода, равенство и справедливост.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!