П оследните две години и половина бяха трудни за хората, които са склонни да се тревожат за здравето си. Първо се появи COVID-19, а сега и маймунска едра шарка. Разбира се, винаги има и болести като рак, сърдечни заболявания, АЛС, херпес и деменция.
И тогава един от най-големите проблеми за хората със здравна тревожност е интернет. Прекомерното използване на интернет от хора със здравна тревожност за самодиагностика е толкова разпространено, че вече има общ термин за него: киберхондрия.
Не съществува официална диагноза за киберхондрия, а в Диагностичния и статистически наръчник на психичните разстройства (DSM-5) тя не е включена.
Думата "киберхондрия" е игра на думи с диагнозата от DSM-5 "болестно тревожно разстройство", често известна като "хипохондрия" или "хипохондриаза".
Защо киберхондрията е проблем?
Киберхондрията може да се счита за поведение, при което се търси увереност в дадени твърдения. Да предположим, че изпитвате рязко повишаване на здравната си тревожност поради някакъв тревожен симптом. В този случай можете незабавно да потърсите увереност, като влезете в интернет.
Проблемът? Можете да станете зависими от интернет за самодиагностика и да се почувствате пристрастени към него.
Подхранвате тревожността си за здравето всеки път, когато изпитате необичаен симптом и влезете в интернет, за да разберете какво означава той. Не се научавате да понасяте по-добре несигурността и не се научавате, че тревожността ви естествено ще намалее от само себе си. На свой ред киберхондрията продължава да ви прави уязвими към здравната тревожност.
Всяко кликване може да доведе до катастрофа
Като човек, който преди се е борил с тревожност за здравето си, изпитвам облекчение, че тогава интернет не съществуваше. Въведете симптомите си в интернет търсачка и можете да бъдете почти сигурни, че ще намерите нещо катастрофално. Една подутина по кожата може да е признак на рак на кожата, лека болка в гърдите може да е сърдечен удар, а гадене може да означава, че в тялото ви е нахлул паразит.
Нормално е да изпитвате колебания в симптомите и усещанията на тялото си; обикновено това не означава нищо. Да предположим обаче, че имате леко главоболие, защото сте имали стресиращ ден и сте леко дехидратирани от това, че не сте пили достатъчно вода.
Умът ви може бързо да превърне това главоболие във възможен мозъчен тумор само с няколко кликвания на телефона.
Киберхондрията ви държи нащрек
Знанието, че д-р Гугъл може да ви постави "диагноза" в рамките на секунди, може да ви накара да сте нащрек и често да сканирате тялото си за необичайни симптоми. Колкото повече следите тялото си за симптоми, толкова повече ще откриете; това поведение ви държи в кръга на здравословното безпокойство.
Съвети за намаляване на киберхондрията ви
1. Преценете дали се нуждаете от спешна медицинска помощ
Съществуват спешни медицински случаи. Вместо да влизате в интернет, запитайте се дали симптомите ви оправдават посещение в Спешна помощ, спешно отделение или обаждане на вашия лекар. Ако е така, незабавно предприемете съответните действия.
2. Отложете желанието си да влезете в интернет
Ако симптомите ви не оправдават спешна медицинска помощ, опитайте се да забавите или да спрете желанието си да проверите симптомите си онлайн. Дори и да не можете да спрете, забавянето на поривите ви за проверка може да изгради вашата устойчивост и толерантност към несигурността.
Например, вместо да влизате онлайн, за да проверите симптомите си, можете да настроите таймер за една минута, пет минути, 10 минути (или дори 30 секунди). Когато таймерът се изключи, можете да се запитате дали можете да отложите проверката още повече.
Ако не, поздравете се за това, че сте изчакали поне малко, и след това си поставете за цел да удължите времето следващия път, когато имате желание да проверите.
3. Приемете необичайните усещания на тялото
От съществено значение е да приемете, че е нормално да имате необичайни или неприятни телесни усещания. Хората, които нямат здравословна тревожност, често не забелязват тези симптоми или ако ги забележат, не мислят много за тях.
Хората със здравна тревожност са свръхфокусирани върху тялото си. Както бе споменато по-горе, колкото повече се отдавате на тялото си (като му обръщате внимание мислено, физически го оглеждате или правите неща като например да обръщате внимание на сърдечния си ритъм), толкова повече ще откриете.
Ако установите, че се настройвате твърде много към тялото си, пренасочете вниманието си към нещо извън себе си. Например, можете да погледнете как листата на дърветата се движат от вятъра навън, да разгледате картината на стената, да забележите цветовете и т.н.
4. Намалете използването на медиите
Ако състоянието, от което се страхувате, често се отразява в медиите, опитайте се да ограничите излагането му. Гледането на видеоклипове или телевизия или четенето на статии за болестта, от която се страхувате, само ще влоши положението ви.
5. Бъдете внимателни за други поведения за успокояване
Хората със здравна тревожност са склонни да се ангажират с други поведения, търсещи увереност, и киберхондрия. Случва ли ви се да питате партньора или родителя си за увереност, когато имате странен телесен симптом? Ако е така, това само ви задържа в цикъла на тревожността.
Подобно на търсенето в интернет, опитайте се да устоите на желанието да питате за други свои притеснения, търсещи увереност.
6. Говорете с вашия лекар
Може да е полезно да поговорите с лекаря си за тревожността, свързана със здравето ви. Кажете му, че се борите с притеснения за здравето си и вижте дали може да даде някакви насоки.
Добрите новини за киберхондрията
Ако сте склонни към тревожност за здравето, има вероятност да знаете дали интернет е проблем за вас. Добрата новина е, че устояването на поривите ви да проверите може да има положителни дългосрочни резултати, дори ако първоначално тревожността ви се увеличи.
Също така, ако четете тази статия и си мислите: Ами ако нещо не е наред с мен? Трябва да получа отговори! Напомнете си, че в не толкова далечното минало не е имало интернет и хората са успявали да се справят с физическите си симптоми без него.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!