З абавен въпрос в Reddit пита „Пеперудите имат ли някакъв спомен за това, че са били гъсеници, или всъщност са нови животни?“
Молците и пеперудите имат много необичайни жизнени цикли, както вероятно сте научили още от детските книги, където гъсениците са (несправедливо) подигравани от други насекоми, че са грозни, преди да се завият в пашкула си и да се появят като красиви пеперуди. За съжаление, тези книги нямат склонността да навлизат в подробностите на това как се случва тази трансформация.
„Това, което научих“, каза за NPR биологът професор Марта Вайс, която изследва паметта на гъсеница-молец, „е, че метафорично казано гъсеницата се е превърнала в минестроне и онези съставки, които са съставлявали гъсеницата, са били напълно реорганизирани в пеперуда, която изхвърля остатъците, от които няма нужда."
Хората обикновено нямат спомени от първите три или четири години от живота си и сме готови да предположим, че бихме помнили още по-малко, ако на четири години се превърнем в нещо съвършено различно. Но, както Вайс откри в проучване от 2008 г., молците и пеперудите могат да запазят спомени от времето си като гъсеници, което предполага, че нервната система на съществата се запазва по време на трансформацията им в пеперуди.
За целите на изследването учените от Джорджтаунския университет, включително Вайс, пуснаха етилацетат в околната среда на гъсениците - миризма, която вероятно познавате от препарата за отстраняване на лак за нокти. Гъсениците не се притесняват от миризмата, но комбинирана с леки електрически удари, изследователите успяват да обучат насекомите да реагират неблагоприятно спрямо нея.
След това предоставили на гъсениците възможността да изберат място с въздух, съдържащ етилацетат или такова с нормален въздух. Седемдесет и осем процента от гъсениците избегнаха етилацетата, въпреки че не са били обезпокоени от него преди това. Месец по-късно, вече молци, 77 процента от тях избраха да избегнат етилацетата. Молците бяха запазили спомен от стадия си на ларви.
„Поведението им е пример за истинско асоциативно учене, а не химическо наследство и, доколкото знаем, предоставя първата окончателна демонстрация, че асоциативната памет оцелява след метаморфоза при Lepidoptera“, пише екипът в проучването.
„Нашите поведенчески резултати са вълнуващи не само защото провокират нови пътища за изследване на съдбата на сензорните неврони по време на какавиденето, но и защото оспорват широко разпространената гледна точка за метаморфозата на лепидоптера - че гъсеницата по същество е напълно преобразена и нейните компоненти, реорганизирани в пеперуда или молец."
Сега знаем, че големи участъци от нервната система се запазват по време на трансформацията, което позволява на пеперудите и молците да запазят спомените си за техния стадий като ларви.
Проучването е публикувано в PLOS ONE.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!