Н е само лятото е подходящо за ваканция, на която да се освободим от стреса и да се заредим с енергия. През зимата тялото и ума също имат нужда да разпуснат. Зимната почивка ни прави по-щастливи, намалява стреса, укрепва и балансира организма.
Докато преди години зимните ваканции се изразяваха в престой на лагер или в ограничен брой хотели, то днес има голямо изобилие от места и варианти за зимно бягство от града. Това става все по-предпочитано от сънародниците ни през последните години и далеч не е притегателно само за чужденците, идващи да карат ски.
Струва ли си да се ориентираме към този вид почивка и какво ще получим от нея?
Помага ни да се справим със зимните негативни настроения
Много хора казват, че не обичат зимата. Наистина за топлолюбивите е по-трудно, но една от основните причини е късият ден и липсата на достатъчно слънчева светлина. Макар добавянето на витамин D към диетата да е в помощ, като цяло трудно се компенсира липсата на светлина. Ставаме летаргични, чувстваме се вечно уморени и обикновените рутинни действия ни се струват огромни задачи. През зимата ескалират депресивните състояния, понижена е устойчивостта на организма на физическо и психическо ниво. Лечебно е въздействието на чистия планински въздух, красотата и спокойствието на гледките, свежестта и свободата, които дава една бърза разходка из гората.
Разходките и игрите в снега действат като упражнение
Дори и да не умеете да карате ски, разходка в планината или пускане на децата с шейни могат да се разгледат като своеобразна физическа тренировка. Ходенето в снега изисква усилие, хабят се повече калории и си набавяте движение и тонизиране на мускулите.
Уют и разтоварване с книга
Много от нас имат представата как ще прекарат студените дни вкъщи, завити с меко одеяло, с чаша топъл чай, четейки нова книга. Само че заради трескавата подготовка за празниците, дългите работни ангажименти и безкрайните задължения рядко ни остава време за такива дребни, но ценни удоволствия. Но ето че се намирате в отдалечен хотел, където няма за какво да се тревожите и основната ви задача е да се отпуснете и да си доставите удоволствие. Какво по-хубаво от това да се настаните до камината в лобито или пък в стаята с книга и топла напитка в ръка?
Спа блаженство
В студените зимни дни спа процедурите действат като магнит. Да се сгреете в парна баня или сауна след снежен поход и да премахнете токсините от тялото, е чудесна идея. Освен ако не спортувате редовно, повечето от нас не се грижат достатъчно за тялото и връзката с него. Спа удоволствията са един приятен начин за отпускане на тялото и освобождаване на ума от грижи.
По-изгодно е за бюджета
В зависимост от мястото и месеца някои хотели са по-изгодни за зимна почивка. Има по-малко туристи и опашки по забележителностите, както и по-конкурентни цени. Ако конкретна дестинация привлича посетители предимно през лятото, проверете как стоят нещата през зимата и е възможно да намерите добри оферти.
Варианти за зимна почивка
- Хотел
Резервирането на хотел с включено изхранване е популярен избор за зимните дни, защото всичко е включено на едно място и не е необходимо придвижване или излизане от хотела. Това е доста добър вариант и за семейства, особено ако има детски кът и други забавления за деца. Повечето хотели имат и спа центрове, които спомагат за пълния пакет релаксация.
- Къщи за гости
В не толкова известни туристически райони и на по-висока надморска височина се срещат повече къщи за гости. Това са гостоприемни и уютни малки бизнеси, които предоставят топло отношение и традиционен облик на храната, базата и обслужването.
- Хижа
Ако сте в добра форма и имате нужда от хубава тренировка и прекарване, изкачването до по-високите части на планините и отсядането в планинска хижа също са възможни. Там ще имате достъп до лифтове, каране на ски и прекрасни, сурови гледки.
- Екотуризъм
Това е набираща скорост тенденция за туризъм в България. Според Световния фонд за дивата природа, това е „туризъм, включващ пътуване до места с относително незасегната от човека природа, за да се получи представа за природните, културно-етнографските характеристики на дадения район, което не нарушава целостта на екосистемата и създава икономически условия за опазване на околната среда и природните ресурси от местното население.“
Пример за екотуризъм е разходка по екопътека, като по време на прехода допринесете с нещо за природата. Можете да почистите района, сложите табели или хранилки за птици, засадите дръвчета.
Друг вариант е да отидете до някое затънтено село, където няма кой знае какви удобства, и да се докоснете до суровия начин на живот на кореняците. По време на престоя ви ще се докоснете до техния бит, ще разберете как живеят и с какво се изхранват, как се грижат за земята. Можете да им помогнете с физическа работа, услуга или просто добра дума.
Има много различни опции да си изкараме приятно студените дни сред природата и те невинаги означават лукс и обтягане на бюджета. Ако се разтърсим за различни възможности, можем да изкараме една чудесна почивка, която ще ни отпусне и зареди с енергия и положително настроение. Така ще имаме сили да се справим с остатъка от зимата и ще се върнем към ежедневието освежени и доволни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!