М ного хора са свикнали да мислят, че бананът е плод. Наистина, когато претегляме бананите в супермаркета, обикновено ги намираме в същата секция като портокалите и ябълките.
Всъщност бананът е зрънце, принадлежащо към семейство бананови тревисти растения (Musaceae).
В крайна сметка има много семена и се състои от три отделни слоя: екзокарп (външната обвивка), мезокарп (месеста среда) и ендокарп (най-вътрешната част, която съдържа семената). От ботаническа гледна точка всичко това са признаци на зрънце.
Бананът е многогодишно растение, което достига височина до 10 метра. Плодовете имат характерна извита форма и меко, сладко месо. Те са покрити с тънка кожа, която може да бъде жълта, зелена или червена (в зависимост от сорта). Вътрешността на месестата част е бяла или кремава и съдържа малки черни семки, въпреки че те са практически невидими в повечето търговски сортове.
За родина на банана се смятат островите от Малайския архипелаг, където учените смятат, че древните жители са започнали да го отглеждат за храна. Сега тези плодове се отглеждат в тропически и субтропични региони, включително страните от Югоизточна Азия, Латинска Америка и Африка.
Основни сортове банани
Кавендиш. Най-популярният сорт, който често виждаме в магазините. То е сладко, меко и подходящо за консумация в суров вид.
Плантаните са растителни банани. Те са по-големи и по-малко сладки от плодовете от групата Кавендиш. Отличителното е, че живовлякът обикновено се приготвя преди консумация – пържи се, вари се или се пече. Те се използват широко в кулинарията в много страни.
Червен банан. Този сорт има червена кожа и сладка, кремообразна плът. По-рядко се среща, но има уникален вкус и често се използва в десерти .
Бананово буро. Сортът има къса, плътна форма и леко кисел вкус. Подходяща е за печене.
Дамски пръст. Бананите са по-малки по размер и имат сладък и богат вкус. Често се използва в десерти и салати.
Енергийни стойности на банан на 100 грама
Калории - 88;
Белтъчини - 0,74 грама;
Мазнини - 0,29 грама;
Въглехидрати - 23 грама;
Диетични фибри - 4,6 грама.
Ползите от бананите
Като повечето зеленчуци и плодове, бананите имат много ползи за здравето. Те могат да бъдат отлична подкрепа за тялото по всяко време на годината. Какво точно е толкова добро в тези плодове?
Насищане на тялото с витамини и минерали
И така, бананите съдържат :
Витамин С, който поддържа имунната система и подпомага заздравяването на възпаления и наранявания;
Витамини В2 и В6, които играят важна роля в метаболизма и укрепват нервната система;
Калий, който помага за регулиране на нивата на течности в тялото, здравето на бъбреците и сърцето и кръвното налягане.
Бананите съдържат и други витамини от група В , витамини А, Е и К, както и мед, фосфор, цинк и желязо.
Подобрява работата на червата
В същото време бананите съдържат разтворими и неразтворими диетични фибри, които имат положителен ефект върху храносмилането. Диетичните фибри или фибрите не само помагат за поддържане на здравето на червата и могат да предотвратят запек, но също така намаляват нивото на „лошия“ холестерол в тялото.
Помага срещу възпаление
Бананите също съдържат антиоксиданти, като катехини. Те помагат в борбата с оксидативния стрес (процесът, при който клетките се разпадат поради окисление) в клетките на тялото и следователно възпалението в тялото.
Дават енергия
От всички плодове и плодове бананите се считат за най-богатите на въглехидрати, но това има не само недостатъци. Така бананите осигуряват бърз източник на енергия. Това ги прави популярен избор сред спортисти и хора с активен начин на живот.
Подобрява настроението
Друг голям плюс на бананите е, че съдържат аминокиселината триптофан, която в организма се превръща в серотонин – хормона на щастието. Това означава, че яденето на банани помага за подобряване на настроението и борбата със стреса .
Вредата от бананите
Много захар и калории
Бананите съдържат големи количества естествена захар фруктоза, която може да повиши нивата на кръвната захар. Ето защо хората с диабет и тези, които следят теглото си, не трябва да се увличат по този продукт.
Ако не можете напълно да се откажете от бананите, важно е да запомните: нишестето им се превръща в прости захари, докато узреят, така че ако имате диабет или отслабвате, по-добре е да изберете по-малко зрели плодове и по-малко сладки сортове.
В допълнение към факта, че бананите бързо повишават нивата на кръвната захар, честата им консумация може да допринесе за образуването на кариес. Бактериите в устата обичат прости въглехидрати, върху които активно се размножават и произвеждат киселина, която засяга зъбите. Поради тази причина е толкова важно да се поддържа хигиена на устната кухина след ядене на всякакви сладки плодове и плодове.
Храносмилателни проблеми
Бананите могат да причинят подуване на корема и други храносмилателни проблеми при някои хора, особено ако се консумират в големи количества. Това може да се дължи на индивидуални реакции към високи нива на фибри.
Алергични реакции
Това е доста рядко, но някои хора може да са алергични към банани. Тези, които вече знаят за своята непоносимост към други плодове и плодове, трябва да бъдат особено внимателни. Симптомите на алергия към банан могат да включват сърбеж, обрив или подуване.
Калиев дисбаланс
Въпреки че самият калий е полезен, консумацията на твърде много може да доведе до хиперкалиемия, състояние, при което нивата на калий в кръвта са твърде високи. Това може да бъде наистина опасно за хора с бъбречно заболяване.
Избор и съхранение
Как да изберем бананите?
„Когато избирате банани, препоръчвам преди всичко да обърнете внимание на кората - плодът трябва да има равномерна матова кора с жълт или зеленикаво-жълт цвят без черни петна или повреди. Важно е да се отбележи, че зелените банани ще се съхраняват по-дълго“, казва диетологът Кристина Ляшко в интервю за Lenta.ru.
Контролен списък за избор на банани
Цвят на кората. В идеалния случай бананите имат ярко жълта кора. Зелените банани може да са недостатъчно узрели, докато кафявите и черните може да са презрели.
Наличие на петна. Малки кафяви петна по кората може да показват, че бананите са достатъчно узрели и това е нормално. Но твърде много кафяви петна показват презрялост.
Форма. Трябва да изберете банани с равна, гладка форма. Кривината или неравностите може да показват повреда.
Твърдост. Когато избирате, трябва да натиснете банана - трябва да е леко еластичен. Ако е твърде твърдо, значи е недозряло, а ако е твърде меко, е презряло.
Как да съхраняваме бананите?
„Най-добре е да съхранявате бананите отделно от другите плодове на хладно място, далеч от пряка слънчева светлина. Не е препоръчително да миете плодовете и да ги съхранявате в найлонова торбичка“, отбелязва експертът.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!