С поред ново проучване, публикувано тази седмица в списание Science, почти половината от големите китайски градове потъват, което излага милиони местни жители на риск от наводнения.
(Във видеото може да научите повече за: Този китайски град е копие на Париж)
Проучването установява, че 45% от градските територии в Китай потъват по-бързо от 3 мм годишно, а 16% потъват със скорост над 10 мм годишно.
Авторите на проучването разглеждат 82 китайски града с население над 2 милиона души и използват радарни импулси от сателити, за да установят промени в разстоянието между сателита и земята.
След това са измерили как се е променила надморската височина на градовете в периода 2015-2022 г.
Установили са, че нивото на най-големия китайски град Шанхай продължава да се понижава, въпреки че вече е потънал с около 3 м през последните 100 години.
Satellite Measures Find Nearly Half of China's Biggest Cities Are Slowly Sinkinghttps://t.co/JDdQvBqJ81
— 🌏PEACE✌️☮️🍀♻️ (@SaoghalPeace) April 22, 2024
Градове като Пекин и Тиендзин също са били сериозно засегнати. Авторите на проучването разглеждат 82 китайски града с население над 2 милиона души и използват радарни импулси от сателити, за да установят промени в разстоянието между сателита и земята.
След това са измерили как се е променила надморската височина на градовете в периода 2015-2022 г.
Причини
Има редица фактори, които водят до свличането на земни маси, но Робърт Никълс, професор по адаптация към климата в Университета на Източна Англия, който не е участвал в изследването, заяви пред Би Би Си, че според него добивът на вода е "вероятно основната причина".
"В Китай има много хора, които живеят в райони, които са били сравнително скоро утаени, от геоложка гледна точка. Така че, когато отнемете подпочвените води или пресушите почвите, те са склонни да се свличат", каза той.
Документът също така предполага, че решението на проблема "може да се крие в дългосрочния, устойчив контрол на добива на подземни води".
В коментарна статия, публикувана и в Science, Никълс предупреждава, че "свличането на земни маси застрашава структурната цялост на сградите и критичната инфраструктура и засилва въздействието на изменението на климата по отношение на наводненията, особено в крайбрежните градове, където засилва покачването на морското равнище".
Свлачищните процеси вече струват на Китай над 7,5 млрд. юана, което е около 1,05 млрд. долара годишно, съобщи Ройтерс.
Проблемът обаче не се ограничава само до Китай.
В друг документ, публикуван през февруари, се казва, че около 6,3 млн. кв. км или около 2,4 млн. кв. мили земя по света е изложена на риск от свличане, като Индонезия е една от най-засегнатите страни.
Част от САЩ също е засегната от този проблем, като по данни на Геологическата служба на САЩ (USGS) пряко засегнати са повече от 17 000 квадратни мили земя в 45 щата.
Според USGS над 80 % от установените случаи на свличане на земни маси в САЩ са възникнали вследствие на експлоатацията на подземни води.
"Нарастващото разработване на земни и водни ресурси заплашва да изостри съществуващите проблеми със свличането на земни маси и да инициира нови", се казва още в доклада.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!