С лънцето е особено активно в момента: предизвиква мощни слънчеви изригвания и причинява радиозатъмнения на Земята. Всичко това е част от 11-годишен цикъл, при който полюсите на Слънцето се сменят.
Активността на Слънцето се увеличава и намалява в рамките на 11-годишен цикъл, известен като цикъл на Швабе. От 1826 до 1843 г. немският астроном любител Хайнрих Швабе наблюдава Слънцето и открива, че то се завърта около оста си веднъж на всеки 27 дни. Той забелязва, че в продължение на 11 години Слънцето преминава от тихи периоди, в които не се наблюдават слънчеви петна, до фазата на максимума, когато се наблюдават 20 или повече групи слънчеви петна.
Тези слънчеви петна се дължат на промени в магнитното поле на Слънцето, тъй като екваторът на Слънцето се върти по-бързо от полюсите и го раздвижва.
"Магнитните полета на Слънцето се издигат през зоната на конвекция и избухват през фотосферата в хромосферата и короната", обясняват от НАСА.
"Изригванията водят до слънчева активност, която включва такива явления като слънчеви петна, изригвания, протуберанси и изхвърляния на коронална маса.", допълват от НАСА.
Магнитното поле на Слънцето се преобръща по време на цикъла, като много по-течна версия на Земята. Цикълът може да бъде кратък - 8 години, или дълъг - 14 години. По време на слънчевия минимум, когато активността на слънчевите петна е най-ниска, единият полюс е положително зареден, а другият - отрицателно.
"Слънчевата магнитна структура се променя през слънчевия цикъл. По време на слънчевия минимум тя има диполна структура, при която отвореният поток се простира главно от полярните области в междупланетното пространство", се обяснява в един от документите по темата.
"По време на максимума се формира сложна структура с активни области на ниски ширини - продължава статията - и отслабени полярни полета, което води до разпространение на области с отворено поле."
И така, къде се намираме сега в цикъла? В момента активността на Слънцето се увеличава, като следващият слънчев максимум се предвижда да бъде някъде между януари и октомври тази година.
Екип от учени обаче смята, че има по-точна прогноза, като разглежда нещо, наречено "терминаторни събития". Екипът е разгледал магнитните "понички", които се образуват на 55 градуса географска ширина в двете полукълба на Слънцето. Тези образувания мигрират към екватора, където се срещат и взаимно се унищожават, което екипът нарича терминатор на цикъла на Хейл (два слънчеви цикъла).
Това терминаторно събитие обикновено се случва до две години след минимума и като се фокусира върху тези събития, екипът смята, че може да направи по-добри прогнози за слънчевите цикли.
"Ако измерите колко дълъг е един цикъл, не от минимум до минимум, а от терминатор до терминатор, ще видите, че има силна линейна връзка между това колко дълъг е един цикъл и колко силен ще бъде следващият", казва пред Space.com изследователят от НАСА Робърт Лиймън.
Използвайки тези методи, те прогнозират, че магнитното поле ще се преобърне в средата на 2024 г., няколко месеца преди слънчевия максимум.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!