К айсията е полезен плод, но е по-добре да не преяждате. Оптимално е да се консумират 200-300 грама на ден.
Това каза за "Газета" общопрактикуващият лекар Марина Константинова. Тя обясни опасностите от прекомерната консумация на кайсии.
Според експерта доброто качество на кайсиите се доказва от външния им вид. Те трябва да имат равномерен цвят, без червеникави или жълтеникави участъци и петна. Плодът трябва да е твърд, не прекалено мек или твърд, наранен или напукан.
„Както пресните, така и сушените плодове на кайсиите съдържат много полезни вещества: витамини В, С, Е, К, никотинова киселина, микроелементи (магнезий, калций, калий, желязо, йод, фосфор), органични киселини (лимонена, янтарна, ябълчена киселина). Кайсиите съдържат още глюкоза, захароза, фруктоза, дъбилни вещества, пектин, флавоноиди и фибри“, допълни лекарят.
Кайсиите също така помагат за подобряване на функционирането на червата, подобряват хемопоезата, укрепват стените на кръвоносните съдове, имат тонизиращо действие и са антиоксидант. 100 г кайсия попълва 70% от дневната доза калий в организма.
„Кайсиите трябва да се изхвърлят при наличие на алергична реакция, както и при пептична язва, гастрит и възпалителни заболявания на червата. Освен това е нежелателно да се ядат кайсии при някои заболявания на ендокринната система (заболяване на щитовидната жлеза, диабет), бъбречни и сърдечни заболявания “, предупреди лекарят.
Кайсиевите ядки също се използват широко в медицината, козметологията и кулинарията. Но ядките могат да имат горчив вкус, в зависимост от степента на зрялост на кайсията или нейния сорт. Горчивият вкус се придава от веществото амигдалин – източник на циановодородна киселина – органична отрова.
„Не яжте кайсиеви ядки, които имат горчив вкус, това може да причини отравяне. Ако попаднете такава, по-добре е да не я ядете".
Кайсиевите семки могат да се ядат, но в малки количества - по 2-3 броя. Те съдържат много полезни вещества - витамини, минерали, аминокиселини. Благодарение на това имат противовъзпалително, имуномодулиращо, противотуморно и антиоксидантно действие“, допълва терапевтът.
Не трябва да използвате кайсиеви ядки при индивидуална непоносимост, обостряне на стомашно-чревни заболявания, както и деца и бременни жени.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!