В ероятно сте чували за минимализма като начин на живот. Неговите последователи създават щастието си не чрез безсмислени покупки и шопинг, а чрез живеенето на самия живот - наслаждаването на всеки момент и създаването на нови такива.
7 неща,за които си струва да похарчим повече
В по-прагматичен аспект минималистите поставят под въпрос всяка вещ, към която посегнат в магазина, задавайки си въпроса "каква стойност това би добавило в живота ми". Давайки си сметка, че вече имаме подобна вещ или пък нямаме нужда от нея, лесно връщаме предмета на мястото му в магазина.
7 доходоносни професии подходящи за срамежливи хора
Минимализмът е цяло течение и за него може да прочетете много, навсякъде и на всякакви езици, но ако все пак имате повече от няколко шампоана у вас, няколко еднакви чифта дънки, непрочетени книги, а все ви влече към книжарницата да купите нови и нови, може би тези няколко съвета от живота на минималистите ще са ви от полза.
Ако сте стигнали до тук, значи или ви е интересно, или сте установили, че имате някакъв проблем с многото вещи или дрехи. Направете списък на причините защо искате да изкорените навика да пазарувате. Може би нямате място в гардероба? Или искате да пестите повече, за да пътувате повече? Оставете списъка на видно място, за да ви подсеща всеки ден за вашата цел.
Никола Янков: Изкуството е добра инвестиция. Съвети как да пестим и в какво да инвестираме
Отървете се от излишното
Може би имате два чайника? За какво са ви два чайника? Същото важи и за дрехите. Оттървете се от повтарящите се предмети и дрехи, не можете да ползвате повече от един. Ако не искате да ги хвърляте, отделете ги в торба. След 3 месеца се запитайте дали изобщо си спомняте какво има в тази торба. Ако се сещате и тези неща ви липсват, запазете ги. Но ако сте се справили и без тях, може би е време да им намерите нов дом.
Поставете си финансова цел
Ако успявате да спестите определена сума на месец, поставете си за цел да пестите повече следващия месец. Така наистина ще ви останат пари само за най-необходимото през идните 4 седмици. По този начин в най-добрия случай ще се научите дори да опростите менютата си и да готвите предварително.
Не бързайте
Какви грешки правим с парите и как да ги избегнем (видео)
Вероятно, когато си дадете сметка колко много имате, а колко малко използвате и от колко малко имате нужда, ще побързате да разчистите и други групи предмети. Но не бързайте! Последното нещо, от което имате нужда, е умора и това бързо да ви омръзнат идеите по-горе. Опитайте се да изграждате по един навик. Ако сега започнете с дрехите в гардероба си, изчакайте месец, преди да се насочите към аксесоарите си например.
За още ценни съвети и интересни видеа последвайте канала "Как да" във Vbox7.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!