И зследователите твърдят, че записването в курсове за обучение на възрастни може да намали риска от деменция, пише Mirror.
Новаторско проучване сочи, че вероятността за развитие на деменция в рамките на пет години е с 19 % по-малка при граждани на средна възраст и възрастни хора, които участват в обучителни курсове за възрастни.
Научната дейност съкращава живота на жените?
Изследването сочи, че тези, които са посещавали курсове, са запазили своята флуидна интелигентност - способността за бързи разсъждения и абстрактно мислене. Проучването установява, че посещаването на курсове подобрява и невербалните способности.
"Ние показваме, че хората, които посещават курсове за обучение на възрастни, имат по-малък риск от развитие на деменция пет години по-късно. Образованието за възрастни е свързано с развитието на невербалното поведение с напредването на възрастта", заяви д-р Хикару Такеучи.
Такеучи, заедно с д-р Рюта Кавашима, професор в Института за развитие, стареене и рак в Япония, изследват данни от 282 421 лица от Биобанката на Обединеното кралство. Ведомството съхранява генетична, здравна и медицинска информация от приблизително половин милион британски доброволци.
Ето кои са 7-те признака на деменция
Граждани на Великобритания, на възраст между 40 и 69 години, са изследвани в продължение на седем години.
В рамките проучването е определен прогнозен риск от деменция въз основа на взетите ДНК проби.
Участниците в изследването били помолени да съобщят дали са участвали в някакви курсове за обучение на възрастни, без да предоставят подробности за честотата, предмета или академичното ниво на тези курсове.
Участниците са преминали през психологически и когнитивни тестове, оценяващи области като флуидна интелигентност, визуално-пространствена памет и време за реакция.
Dementia risk significantly reduced by one key lifestyle change, experts find https://t.co/GWJP33NOPU
— jamie robertson (@pinkjockalypse) August 23, 2023
Според данните от проучването 1,1% от включените в извадката са развили деменция по време на изследвания период. Установено е, че при тези, които са участвали в обучение на възрастни по време на изследването, рискът от развитие на деменция е бил с 19% по-нисък в сравнение с тези, които не са участвали в такива дейности.
Тези резултати остават непроменени, дори когато от анализа са изключени лица с анамнеза за диабет, висок холестерол, сърдечносъдови заболявания, рак или психични заболявания. Това предполага, че наблюдаваният по-нисък риск не се дължи единствено на това, че хората с развиваща се деменция са възпрепятствани да продължат образованието си, поради симптоми на горепосочените състояния.
"Заниманията с интелектуални дейности имат положителен ефект върху нервната система, което от своя страна може да предотврати деменцията", заключва д-р Кавашима.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!