Е кип от изследователи е реконструирал лицето на неандерталец, който е живял и починал преди около 50 000 години в съвременна Франция.
Илюстрирайки забележително съвременните човешки черти на древния старец, дигиталният портрет допринася за разбирането за приликите между неандерталците и Хомо сапиенс, затвърждавайки теорията, че първите човекоподобни не са били толкова примитивни, колкото смятаме.
Признаците, че може би имате гени на неандерталец
Известен като Стареца от La Chapelle, въпросният неандерталец първоначално е бил открит през 1908 г. от братята Амади и Жан Буисони, докато изследвали пещерата Chapelle-aux-Saints в югозападна Франция. Последвалите анализи на скелета са разкрили, че мъжът е бил най-малко на 60 години по време на смъртта си. Според експертите той е бродил по Земята известно време между 56 000 и 47 000 години.
Интересното е, че останките на неандерталците са дали положителни проби за бруцелоза, инфекциозно заболяване, причинено от бактерии. Учените посочват, че наличието на подобни бактерии може да се дължи на консумацията на непастьоризирани млечни продукти. Според изследователите това може да представлява един от най-ранните документирани случаи на предаване на заболяване от животни на хора.
New side-by-side facial reconstructions of the "old man" Neanderthal. pic.twitter.com/GJzYEElRog
— Nrken19 (@nrken19) November 7, 2023
„Когато този неандерталски скелет беше открит през 1908 г., той допринесе за напредъка в изследванията на нашите предци“, посочват авторите на изследването д-р Франческо Галаси и д-р Елена Варото – съответно от университета в Лодз и университета “Флиндърс”.
С течение на времето неандерталският скелет продължава да представлява интерес са изследователите.
This Neanderthal, known as the Old Man from La Chapelle, survived for many years despite having lost most of his teeth. Some scientists think it suggests other Neanderthals helped care for him. #FossilFriday pic.twitter.com/gzA95ebCJP
— Paige Madison (@FossilHistory) October 14, 2022
За да пресъздадат лицето на стареца, изследователите са комбинирали предишни сканирания с компютърна томография на черепа с актуализиран модел, създаден с помощта на фотограметрия. След това те са въвели маркери за дебелина на меките тъкани от сканирания на съвременни индивиди, като са ги моделирали така, че да бъдат съчетани с формата на лицевите кости на неандерталеца.
Получените изображения разкриват, че докато старецът е притежавал класически неандерталски характеристики като широк нос и голямо чело, обясняват експерти. Учените посочват, че неандерталецът нямал брадичка, подобна на човешката.
Два черепа могат да променят изцяло теорията за еволюцията
Външният му вид не е толкова брутален, колкото установения стереотип за неговия вид. Това откритие е разкрило, че неандерталците вероятно са били по-малко маймуноподобни, отколкото често се изобразяват, и може дори да са били толкова интелигентни, колкото съвременните хора.
„Често си мислим, че познаваме неандерталците, но нашето разбиране за тяхната анатомия и физиология непрекъснато се развива, а с това и нашето възприятие за тях“, коментира съавторът на изследването проф. Лука Синео от университета в Палермо.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!