Е два ли има жител на руската столица Москва, който да не е чувал поне веднъж твърденията, че дълбоко под града съществува секретна железопътна система. Предполага се, че тя се намира под линиите на метрото и е известна с името „Метро-2“. Изграждането ѝ започнало преди десетилетия и била използвана от ръководителите на СССР. Освен дълги тунели, мрежата разполагала и с убежища, които могат да издържат на ядрена атака. Някои дори вярват, че „Метро-2“ функционира и днес. Истина или измислица са тези твърдения?
Фактите сочат, че въпросната секретна система далеч не е просто градска легенда, а напълно реален проект. Съществуват безспорни доказателства, че неговото осъществяване започнало по време на управлението на Йосиф Сталин. Кодовото име, дадено на мрежата от КГБ, било „Д-6“. Повечето подробности, обаче, са обвити в мистерия. Някои смятат, че „Метро-2“ разполага с четири линии, намиращи се на дълбочина между 50 и 200 м. Историците, обаче, са скептични и на свой ред отбелязват, че най-вероятно била завършена само една линия, което се случило през 60-те години на миналия век. Тя свързва Кремъл с район, намиращ се на юг от Московския държавен университет.
Metro-2 in Moscow, Russia is a purported secret underground metro system which parallels the public Moscow Metro. pic.twitter.com/85fsobI4
— average human (@addingrice) February 4, 2013
Изграждането на „Метро-2“
Историята на метрото в Москва започва през 1935 г., когато била официално открита т. нар. Соколническа линия. Три години по-късно започнали да функционират още две линии. Създаването им не било никак лесна задача, тъй като работниците в повечето случаи не разполагали с подходящи инструменти и машини. Предполага се, че голяма част от тях били затворници и политически опоненти на Сталин, принудени да работят при изключително тежки условия. Що се отнася до изграждането на „Метро-2“, то най-вероятно започнало след края на Втората световна война. Основната цел на мрежата била да предостави специална защита на най-висшестоящите представители на режима и военните в случай на бомбардировка. Тунелите трябвало да свързват убежищата на властта и подземните командни центрове. Никак не е изненадващо, че само на някои работници било разрешено да се включат в изграждането на секретните линии.
Бункерите на Сталин
Едни от най-интересните туристически забележителности в Москва са двата „бункера на Сталин“. Всеки посетител на града може да ги разгледа, като си резервира обиколка с екскурзовод. Единият от тях се намира близо до хотел „Измайловская“. Предполага се, че е построен през 30-те години на миналия век. Експертите отбелязват, че в действителност мястото представлява бивш склад, превърнат в туристическа атракция след разпадането на СССР. Вторият бункер е до метростанция „Таганская“ и е напълно истински. Историците подчертават, че той няма нищо общо със Сталин, тъй като е построен след смъртта на диктатора. Намира се на 200 м. под земната повърхност и се простира на площ от около 22 500 кв. м. През 60-те години, в разгара на Студената война, бункерът бил оборудван с животоподдържащи системи. Той така и не бил използван и състоянието му постепенно се влошило. В резултат, през 1995 г. бил разсекретен, а днес е собственост на частна компания, която го е превърнала в туристическа атракция.
IN PICTURES: A tour of #Moscow's metro @moscowmetro https://t.co/Twky0pT4Zl pic.twitter.com/FbdVSQ4Dru
— DW News (@dwnews) March 8, 2016
Достъп до „Метро-2“
Подземната мрежа под Москва от дълги години е обект на всевъзможни спекулации, но едно нещо изглежда безспорно – достъп до нея имали само малка от част представителите на съветските власти. Ситуацията е сходна и в наши дни. Голям брой хора са поискали разрешение да изследват предполагаемите тунели, но молбите им били отхвърлени. Този факт е достатъчно красноречив, смятат някои експерти. Те задават въпроса какво крият властите и защо не предоставят достъп до подземната мрежа. Има сведения, че през 2008 г. профсъюза на метрото в Москва започнал да набира служители, които да извършват транспортни услуги по „секретни маршрути“. Напълно възможно е да става въпрос за официални правителствени проекти, но подробности липсват.
Раменки-45
Един от най-любопитните слухове, свързани с тайните московски подземия, е съществуването на цял град под гаражна кооперация, намираща се близо до Московския държавен университет. Доказателства в подкрепа на това твърдение няма, но според мнозина т. нар. Раменки-45 е напълно реален обект. Офицер от КГБ, пожелал да запази анонимност, разказал пред списание „Тайм“, че секретният град бил създаден през 70-те години на миналия век. Комплексът се намирал на около 300 м. дълбочина и имал собствена електроцентрала, хранителни складове, водоснабдяване, радиостанция, системи за пречистване на въздуха и дори завод за преработка на отпадъци. В случай на ядрена война, Раменки-45 можел да подслони поне 15 000 души. Чрез тунелите на „Метро-2“, той бил свързан с административни сгради, институти и други важни обекти в руската столица – сред които, разбира се, е Кремъл.
The Moscow metro: an underground museum of Soviet history and art pic.twitter.com/D5A6B2a2Ej
— Reuters (@Reuters) June 11, 2018
Изненадващи разкрития
След разпадането на СССР, някои високопоставени представители на властите започнали да говорят открито по темата за „Метро-2“. Един от тях е бившият информационен министър Александър Музикантский. Според него, огромната подземна мрежа била „предназначена да осигури нормалното функциониране на политическото и военното ръководство на страната по време на война, включително и ядрен конфликт“. Олег Гордиевски – старши офицер в КГБ, който в разгара на Студената война станал шпионин и в продължение на години предавал ценни тайни на британското Ми-6, на свой ред споделил следното: „Вие не знаете нищо за голямата тайна на КГБ. Става въпрос за огромен подземен град, цяла комуникационна мрежа, в която са включени различни съоръжения. Руските власти, разбира се, никога няма да разкрият тази тайна“.
Интересно е и изказването на Владимир Шевченко – бивш съветник на Михаил Горбачов, Борис Елцин и Владимир Путин, което той направи преди близо две десетилетия: „Твърденията за размера на подземната мрежа са силно преувеличени. По времето на Сталин, който се страхувал да не бъде убит, била създадена еднорелсова подземна железопътна линия, свързваща Кремъл с неговата т. нар. „Близка дача“ (дачата представлява вила, вид стопански имот, намиращ се в покрайнините на големите руски градове). Днес линията не се използва. Освен това, има изградени подземни транспортни връзки между Генералния щаб и няколко правителствени съоръжения“. През 2008 г. Шевченко отново засегна темата за „Метро-2“, отбелязвайки, че „за да продължи да работи, системата се нуждае от цялостен ремонт. Съществуват много подземни съоръжения, които се разпадат и едва ли някога ще заработят отново“.
Още от автора:
Индустриалната революция: Краят на една епоха и началото на друга
Между фактите и легендите – как викингите изчезнаха от Гренландия
Изумително: Гигантите, които наследиха динозаврите
САЩ срещу Китай – новата космическа надпревара
Кафето – напитката, която промени света
Сектата „Райски порти“: Масовото самоубийство на поклонниците на „Стар Трек“
Най-странните медицински практики в Древен Рим
Новият крал на Великобритания и церемонията, която светът очаква с нетърпение
Жената, която се опълчи на нацистите и спаси стотици хора от сигурна смърт
Наистина ли използваме едва 10 процента от мозъка си
Между фактите и легендите – истинската история на крал Артур
Изборите в Турция наближават – ще успее ли Ердоган да остане на власт
Истината зад легендата – какво знаем за предателството на Юда
"Сакро Боско": Градината, която ще ви ужаси
Какво знаем за астероида-убиец, причинил изчезването на динозаврите
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!