К ато част от своята стратегия за развитие на българското образование чрез дигитализация и иновации, издателство „Клет България“ въвежда многообразие от иновативни програми и платформи, както и реализира редица инициативи. Кои са те и какъв е приносът им за обществото, ни разказва Доротея Дарданова, маркетинг мениджър на „Клет България“.
Г-жо Дарданова, разкажете ни накратко за пътя на издателство „Клет България“ у нас - от самото му стъпване на българския пазар до днес.
Това е историята на едно малко семейно издателство, което с усилията на няколко поколения и над 125 г. работа и традиции в посока развитие на образованието, днес е международно представена и утвърдена компания.
Историята на издателството в България съответства до голяма степен на цялостна история на групата. Още със стъпването си на българския пазар, Клет има за цел да подобри и модернизира издаването на учебници и помагала, с което да помогне на образователната система да се приближи до най-високите Европейски стандарти.
И така от малко чуждоезиково издателство с 16 човека екип, днес, при нас работят над 130 души. Ние си сътрудничим с над 1000 автори и редактори с едно основно желание - да помагаме на българските учители, ученици и родители чрез солидна подкрепа, иновации и нововъведения. Нашата работа обхваща целия процес по създаването, подготовката, и разпространението на одобрените от държавата учебници и учебни помагала, електронни издания и платформи.
Голяма част от усилията ви като издателство са насочени към развитието на модерни образователни материали, разкажете ни повече за тях.
Както Ви казах, нашето издателство е основано с желание за развитие. През годините, предполагам, че това ни помага да търсим възможности за модернизация и подобрение, независимо от трудностите, структурата и предизвикателствата на околния свят.
Подобен момент за нас и цялата образователна система беше пандемията от CОVID-19 през 2020 г. Тя постави пред изпитание много бизнеси и компании във всички сектори. А за нас, в сектора на образованието, който е основан на взаимодействието на учител с ученици, присъствието в училищна сграда и обмяна на знания от човек на човек, пандемията имаше сериозен отпечатък.
За няколко дни една цяла, изграждана с десетилетия система, трябваше да се промени и да заживее в онлайн среда.
Оттогава досега нашите усилия са насочени към дигитализацията и създаването на електронни пособия за всички учебници и помагала на издателството. Исках специално да спомена нашата платформа за дигитално обучение iZZI, която ние абсолютно безплатно отворихме за ученици и учители от март 2020 до 2021 г., с пълен онлайн достъп до всичките си ресурси.
През последните години реализирате редица инициативи насочени към учителите, кои определяте като ключови такива? Защо те са важни и как помагат на родните педагози?
За нас учителите са основна част от образователната система. Те са в пряк контакт с децата и от тяхната работа зависи до голяма степен и качеството на образованието в нашата страна. За това, през последните 2-3 г., ние обръщаме особено внимание именно на подкрепата към тях. Организираме десетки обучения и семинари с фокус към тях и директорите на училища и детски градини.
За тази цел направихме “Е-академия” – програма от уебинари за личностно развитие на учители. В програмата взеха участие психолози, журналисти, и въобще хора извън пряката връзка с образователната система, но с опит, желание и интерес за подпомагане на човешкия фактор. Също така, стартирахме и програмата „Учителите на България“, където основна задача е да покажем човешкото лице на учителите, да помогнем на обществото да погледне по-ясно през техния поглед. И по този начин да подобрим имиджа на учителите в България, като цяло.
Освен подкрепата в образователния процес, какви социални инициативи провеждате? С какво допринасят те и защо отделяте време и ресурс за тях?
В “Клет” гледаме на образованието в по-широк социален аспект. Въпреки, че ежедневната ни работа е свързана с направата и издаването на учебници и помагала, ние се стараем да провеждаме и чисто социални инициативи. По този начин се надяваме да бъдем добър пример за учителите, учениците и обществото ни.
Стараем се да помагаме и на родителите, като възпитаващи и участващи в обучението на децата. Имаме няколко инициативи, но аз бих отбелязала „Чисти училища за светло бъдеще“, където освен опазването на околната среда, като основен въпрос в света ни днес, се опитваме да помогнем и на децата със специални образователни потребности. Както и „За важните неща“ – инициатива, която има за цел да подобри взаимоотношенията между ученици, родители и учители.
Какво можем да очакваме от издателство „Клет България“ в кратки срокове?
Основните посоки на развитие са ясни – подобряване и модернизиране на образованието според съвременните нужди на учениците и обществото ни. Постигането на модернизирана образователна система, където децата ни участват с желание, посещават с интерес и мотивация, където учителите са стълб на подкрепа не само в образователен, но и в чисто човешки, социален аспект. Това е дългосрочният ми поглед, за който работя всеки ден.
По случай 20-годишния си юбилей, издателство „Клет България“ направи оценка на цялостното въздействие от своята дейност върху българското общество за периода от 2019 г. до 2022 г. Анализът е изготвен с помощта на експертите от PwC България.
Докладът отразява респективно продуктите и инициативите на издателството, които имат най-голямо въздействие върху българското образование, учениците, учителите и родителите, които заемат централно място в мисията на компанията, а именно осигуряването на качествено традиционно образование, иновацията и дигитализацията на учебния процес, усъвършенстването на професионалните и личностни качества на учителите.