Р едовно специалисти обсъждат коя е най-подходящата възраст да станем родители,, но в животинското царство правилата са различни – някои видове изобщо не бързат с това решение.
Галапагоска костенурка от Западен Санта Круз стана майка за първи път на впечатляващите 97 години, което й спечели прякора Мама.
Костенурката е обитател на зоологическата градина във Филаделфия от близо 93 години, а рождения ѝ ден наближава през април. Тя е първата от своя вид, която снася успешно яйца в историята на зоопарка, и също така най-възрастната костенурка, станала майка за първи път в зоологическа среда.
Мама вече се грижи за четири излюпени малки, за които се предполага, че са женски заради температурата, при която са били инкубирани. Бащата на малките също е почти столетник, но в разцвета на силите си – 96-годишния Абрацо.
Зоологическата градина съобщи, че Абрацо се е присъединил към малката общност от костенурки от Западен Санта Круз в зоопарка през 2020 г.
Историческо потомство
97-Year-Old Reptile Hatches 4 Babies and Becomes Oldest First-Time Mom of Her Species https://t.co/zhvMFHr7gK
— People Pets (@PEOPLEPets) April 4, 2025
През последните две години Мама е снесла четири гнезда с яйца, като последното – съдържащо 16 яйца – е през ноември 2024 г. Това са първите нейни яйца, които успешно са се излюпили, а новите попълнения започнаха да се появяват на бял свят на 27 февруари 2025 г.
Засега специалистите в зоопарка смятат, че четирите малки са женски. Въпреки това няколко яйца все още не са се излюпили, като сред тях има и такива, които са били инкубирани при температура, благоприятстваща развитието на мъжки костенурки.
Докато напълно развитите женски галапагоски костенурки могат да достигнат тегло от над около 113 кг, новоизлюпените малки в момента тежат едва 70–80 грама – приблизително колкото едно пилешко яйце, отбелязват от зоологическата градина. За сравнение, мъжките представители на вида могат да надхвърлят 227 кг.
Животът на бебетата костенурки
Малките ще останат в зоопарка във Филаделфия поне пет години, преди да се вземе решение за бъдещето им. В момента те се отглеждат в секцията за влечуги и земноводни, а официалният им дебют пред посетителите ще бъде на 23 април – точно на 93-ата годишнина от пристигането на Мама в зоологическата градина.
„Мама е сред най-ценните галапагоски костенурки в Плана за оцеляване на видовете (SSP) на Асоциацията на зоопарковете и аквариумите (AZA). Тя е и най-възрастната известна костенурка в света, която става майка за първи път“, съобщиха от зоопарка във Филаделфия в официално изявление. Освен това нейните малки се смятат за едни от най-ценните генетично представители на вида под човешки грижи в целия свят.
„Предвид възрастта ѝ и факта, че Мама е толкова генетично ценна, тъй като произхожда от дивата природа, това е огромен успех и значимо постижение“, заяви Лорън Августин, директор на отдел „Херпетология и птици“ в зоопарка, пред The Washington Post.
Исторически момент за зоологическата градина
Този изключителен случай е не само значим за вида, но и за самия зоопарк.
„Мама пристигна тук през 1932 г., което означава, че всеки, който е посещавал зоологическата градина през последните 92 години, вероятно я е виждал. Нашата визия е тези новоизлюпени костенурки да станат част от процъфтяваща популация от галапагоски костенурки на здрава планета и след 100 години“, каза президентът и главен изпълнителен директор на зоопарка д-р Джо-Ел Могерман.