У инстън, много обичана западна нископланинска горила, живееща в зоопарка „Сафари“ в Сан Диего, почина на 52-годишна възраст, съобщиха от парка.
Смята се, че Уинстън е една от най-възрастните мъжки горили в света, но притеснителното му състояние започва преди около седем години, след като служителите в зоопарка забелязват, че здравето му започва да се влошава.
(Запознайте се с най-срамежливата маймуна в София от нашето архивно видео)
„Екипите, които следят сърцето на Уинстън, забелязаха признаци на влошаване през последните години и той получаваше медицинско лечение за няколко свързани с възрастта заболявания, включително сърдечно заболяване, дегенеративно ставно заболяване и бъбречно заболяване“, се обяснява в публикация в социалните медии от зоопарка, в която се съобщава за кончината на Уинстън.
Winston, One Of The World’s Oldest Male Gorillas, Has Died Aged 52https://t.co/rC4U6Zb9eb
— IFLScience (@IFLScience) July 16, 2024
Както и при хората, не е необичайно горилите да изпитват такива здравословни проблеми с напредването на възрастта и съвсем не е голяма изненада, като се има предвид, че Уинстън е живял доста повече от средната 33-годишна продължителност на живота на мъжките горили.
„Медицинската грижа за тези животни наистина е напреднала през последните 10-20 години. Така че много от нашите животни живеят по-дълго, отколкото преди - а с това идват и свързаните с възрастта промени. И Уинстън не е по-различен“, казва Лорън Хауърд, доктор по ветеринарна медицина, заместник-директор на ветеринарните служби в зоопарка „Сафари“ в Сан Диего, в изявление от 2017 г., когато Уинстън се разболява за първи път.
Тези свързани с възрастта промени обаче се влошават прогресивно, като през 2021 г. горилата и нейното семейство също са диагностицирани с COVID-19.
„След внимателно обмисляне, породено от по-нататъшните усложнения от влошаващите се състояния, и с оглед на качеството на живот на Уинстън, екипите по здравеопазване и грижи за дивите животни взеха трудното решение да го евтаназират по състрадателен начин“, се казва в изявлението на парка, видяно от San Diego Union-Tribune.
Уинстън пристига за първи път в зоопарка в Сан Диего през 1984 г. заедно с пет други горили, като в крайна сметка става баща на девет малки и се превръща в глава на семейството. Може и огромният му ръст да е изглеждал плашещ за непознатите, но той е бил известен като особено великодушен лидер.
„Често казваме, че той е най-добрият от нас. Неговото състрадание и доброта са ненадминати. Виждаме го при нас, но определено го виждаме и в отношението му към членовете на отряда“, казва специалистът по грижа за дивите животни Кели Касавант през септември 2023 г.
Може би най-добрият пример за това е, когато Уинстън позволи на две непознати мъжки горили да се присъединят към семейството му - нещо, което е доста необичайно за този вид горили.
„Този нежен гигант ще бъде запомнен с тихата си сила, непринудената си природа и златното си сърце. Неговият принос за опазването на горилите ще продължи да подобрява живота на човекоподобните маймуни по света за поколения напред“, гласи съобщението на парка в социалните мрежи.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!