Ж елко Кхермайер е социален предприемач и иноватор от Словения. За да помогне на хората с нарушено зрение да имат достъп до дигитално съдържание и така да подобри значително живота им, той изобретява устройството Feelif, което създава физическо усещане за форми чрез вибрации при досег с дисплея. Feelif е победител в конкурса European Social Innovation Competition за 2017 г. и е определен от UNESCO като една от 150-те най-добри световни иновации.
Неговият създател пристига в България, за да вземе участие в Международната конференция за социални иновации „Партньорство за промяна“, организирана от Reach for Change – междунардона фондация, имаща за цел чрез мултисекторни партньорства да открива, развива и разраства социални иновации, които подобряват живота на децата и младежите.
Желко Кхермайер е специален гост на събитието и ще изнесе самостоятелна лекция на 27 октомври от 12:45 в зала „Триадица“ на Гранд Хотел София. Тя е с вход свободен и е отворена за посещение без предварителна регистрация, до изчерпване на местата в залата.
Историята на Feelif започва преди 5 години. Тогава Желко Кхермайер попада на предаване за хората с нарушено зрение и техния начин на живот, което го трогва и силно го разстройва, защото показва в каква изолация живеят и колко са недостъпни съвременните технологии за тях. По това време той ръководи успешната дигитална агенция 4WEB и решава, че с неговия екип трябва и могат да измислят как да помогнат на незрящите хора. Представя си, че има как таблетите и смартфоните да се превърнат в устройства, които хората със затруднено зрение да могат да използват в ежедневието си.
А как се развива тази дръзка идея оттук насетне и с какви предизвикателства се сблъскват Желко Кхермайер и колегите му по пътя на осъществяването й, подробно ще разкаже самият иноватор по време на гостуването си.
Следобеда на същия ден от 14:30 до 17:30 ще се проведе и специализираната “Работилница за управление на социален ефект”, водена от Ида Йохансон, експерт по темата в Reach for Change. Работилницата е с вход свободен, но със задължително предварително кандидатстване до 21 ноември и селекция.
Международната конференция за социални иновации „Партньорство за промяна“ ще завърши с обобщаващ панел, отворен за външни посетители и медии от 17:30 до 18:30 часа. В него организаторите ще резюмират основните тематични ядра на събитието и ще набележат следващи стъпки, които да продължат започнатия градивен диалог между представители на бизнеса, институциите и социалните иновации от България и Европа за това как да се използва силата на социалното предприемачество и иновациите за създаването на по-добър свят за децата и младежите.
Конференцията се организира по проект №BG05M9OP001-4.001-0139 „Трансфер на иновативни практики за повишаване на социалното въздействие от дейността на социалните предприемачи”, финансиран от ОП „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020г, съфинансирана от ЕС чрез ЕСФ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!