В страшните бурни нощи, когато мрачното небе е осеяно със светлини, последвани от силни гръмове, всеки си казва „Добре, че не съм навън“.
ВИЖТЕ 7 ИНТЕРЕСНИ ФАКТА ЗА СВЕТКАВИЦИТЕ В НАШАТА ГАЛЕРИЯ
Понякога се чудим къде ли падат тези светкавици, какво ли удрят. Но замисляли ли сте се, дали определени обекти привличат мълниите по-силно от други? Може би да.
Във видеото горе вижте няколко интересни факта за жирафите
Ами задавали ли сте си въпроса – дали жирафите са удряни от мълния по-често от другите животни? Може би не, но други със сигурност са.
Очевидният отговор може би бил „да“
Със своята височина от между 4 и 6 метра жирафите се подават над саваните и откритите гористи местности, които обитават.
10-те неща, които може би не знаехте за жирафите
Разбира се, мълниите не винаги уцелват най-високия обект, но по-високите обекти са по-застрашени заради по-късото разстояние между тях и източника на електрическия заряд от атмосферата.
По време на проучване за своя книга зоологът Дарън Наиш научава, че „Между 1996 и 1999 г. резерватът за лъвове и носорози до градчето Крюгерсдорп в Южна Африка губи два от трите си жирафа вследствие на удар от мълния. Третият жираф също бил ударен, но оцелял“.
През 2003 г. мълния удря жирафа Бетси в Царството на животните на Дисни във Флорида. По това време случаят е единственият в историята на парка.
Едни от най-любимите животни може да изчезнат
Но въпреки отделните случаи никой никога не е правил статистика по въпроса. И все пак могат да се открият отделни проучвания и доклади, които се отнасят до проблема.
Доклад от 2011 г. разглежда подробно въпроса за ударите от мълния при животните
Научният труд е дело на Чандима Гомес, електрически инженер и експерт по предпазване от токови удари към държавния малайзийски университет „Putra Malaysia“.
ВИЖТЕ 10 СНИМКИ НА ВЕЛИЧЕСТВЕНИТЕ ЖИВОТНИ, ДОСТИГАЩИ ВИСОЧИНА ОТ 6 М.
Той отбелязва, че животните с голямо разстояние между предните и задните крака са по-предразположени към удар заради потенциалните полета, които може да се образуват в „дупката“ при близка мълния.
При животни като жирафите опасният заряд може да засегне всички жизнено важни органи. В доклада си Гомес пише също, че високите животни като слоновете и жирафите са предразположени и към удар от вторична светкавица – разклонение, което се образува след като основната удари близко дърво например.
Как жирафите са се сдобили с толкова дълги вратове
Изследването на Гомес е подкрепено от стабилни научни доказателства, но въпреки всичко, за да бъде съвсем ясен и категоричен отговорът на въпроса – по-често ли мълния удря жирафите от останалите животни, трябват и статистически данни.
За още новини и интересни материали харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
Във видеото вижте най-странните природни феномени:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!