160

П рез последните месеци все повече експерти прогнозират, че Руската федерация е пред разпад. Според тях, войната в Украйна, за която се твърдеше, че ще приключи за броени дни или седмици, се е превърнала в огромно предизвикателство за режима в Кремъл. Самият руски президент Владимир Путин заяви в интервю за телевизионния канал „Россия – 1“, че Западът се опитва да разедини федерацията и да установи контрол над някои нейни райони. Държавният глава добави, че това би унищожило руския народ, в резултат на което ще бъдат създадени нови нации – като „московци“ и „уралци“. Какво всъщност сочат фактите и основателни ли са твърденията, че може да станем свидетели на разпадането на Русия?

  • Уроците на историята

„Рано или късно, всяка империя се разпада. Какво се случва след това е изключително интересен въпрос“, отбелязва професорът по международни отношения от Бостънския университет Уолтър Клемънс. „След разпадането на Австро-Унгария, Виена не се опитва да възвърне контрола си над загубените територии. По сходен начин, крахът на Османската империя превръща Анкара в столица на по-малката, но и по-лесна за управление Турция. В периода между 1945 и 1976 г. Великобритания, Нидерландия, Франция и Португалия окончателно загърбват имперските си амбиции. Вместо това, те се опитват да установят взаимноизгодни отношения с доскорошните си колонии“, подчертава проф. Клемънс.

Други, обаче, правят опит да разширят териториите си. Най-яркият пример в това отношение е Германия по време на управлението на Адолф Хитлер. Нацистите мечтаят да превърнат страната в най-великата империя, съществувала някога – нещо, което така и не се случва. „Що се отнася до Русия, още през 1918 г. комунистическият режим се насочва към териториите, загубени по-рано. До 1922 г. са превзети Кавказ, обширни райони в Централна Азия, Украйна и Беларус, които се превръщат в част от разрастващия се Съветски съюз. Червената армия прави опит да покори Финландия, Полша и Прибалтика, но без успех. Въпреки това, след края на Втората световна война Йосиф Сталин разпростира властта си чак до Берлин, а няколко десетилетия по-късно Леонид Брежнев поглежда към далечни територии като Сомалия и Гренада“, допълва проф. Клемънс.

Войната в Афганистан през 80-те години на миналия век се превръща в повратен момент за СССР. Конфликтът изтощава Съветския съюз и на практика слага точка на имперските амбиции на Кремъл. „Всички знаем какво се случва след това – СССР се разпада, а редица държави обявяват своята независимост“, припомня още той. Всичко това е пряко свързано със събитията, на които ставаме свидетели днес. „Стремежът на Путин да възроди величието на Руската империя е очевиден. Ролята на Украйна е от голяма важност, тъй като без превземането ѝ, режимът в Кремъл няма да успее да постигне своята цел. Казано по друг начин – без Украйна, Русия няма да бъде империя. По тази причина, евентуално поражение на Москва най-вероятно би довело до падането на Путин от власт“, подчертава проф. Клемънс.

  • Неясното бъдеще на Русия

Колкото и някои експерти да твърдят обратното, разпадането на Русия всъщност е напълно възможен сценарий, смята проф. Джон Коларусо от университета „Макмастър“ в Хамилтън, Онтарио, който е автор на редица изследвания, свързани с историята и външната политика на страната. „Войната в Украйна показа, че руската армия, която е „лепилото“, поддържащо целостта на федерацията, е отслабена. Освен това, през последните няколко месеца се забелязва известно засилване на етническия национализъм в различни райони на Русия. Трябва да се отбележи, че нямаше подобни настроения преди избухването на конфликта, както и през първата му година. Според мен, желанието за независимост в някои региони расте, тъй като хората там смятат, че Кремъл вече не защитава техните интереси“, отбелязва той.

На сходно мнение е и проф. Клемънс. „От Чечня до Владивосток, т. нар. републики, влизащи в състава на Руската федерация, може да се отделят от нея в някакъв момент. В интерес на истината, не е изключено подобни събития да имат положителен ефект в дългосрочен план. Подобно на Австрия, една Русия с редуцирани граници би станала по-просперираща от когато и да е, но може и да последва примера на Турция – страна, която в известна степен все още мечтае да бъде империя, но не е добре подготвена да се справи с предизвикателствата на настоящия век“, смята той.

„Когато войната в Украйна започна, Путин искаше да демонстрира мощта на Русия. Това, което се случи, обаче, е точно обратното. Конфликтът разкри редица слабости на режима в Кремъл, което представлява фундаментална политическа промяна с непредвидими последици“, добавя проф. Коларусо. Според него, ако някои райони действително решат да се отделят от федерацията, това неизбежно ще доведе до избухването на кървави сблъсъци. „Ясно е, че никой не би имал полза от подобни събития. В бъдеще, обаче, хипотетичното създаване на нови държави би открило повече възможности за подобряване на отношенията между Изтока и Запада“, заключава той.

  • Задният двор на Китай

Обект на редица анализи е и бъдещето на Далечния изток. В средата на XIX в. Русия превзема обширни територии, които до този момент са част от Китай. През 1850 г. лейтенант Генадий Невелски основава военен пост до устието на река Амур. Генерал-губернаторът на Източен Сибир граф Николай Муравьов-Амурский осигурява продоволствия и логистика за изграждането на първите руски селища в района, а през 1858 г. Пекин официално признава придобивите на Москва. Въпреки това, статутът на въпросните територии продължава да е спорен. Доказателство е конфликтът между СССР и Китай, избухнал през 1969 г. на остров Джънбао (известен и с името Даманский).

През последните десетилетия Москва и Пекин проведоха редица срещи, посветени на въпросите, свързани с границата между двете държави. Това, обаче, не означава, че темата е приключила. В китайските учебници по история и до днес се споменава за загубата на 1,5 млн. квадратни километра, превзети от Русия, което Мао Цзедун смятал за „кражба на територия“. Както Кремъл, така и редица западни държави се опасяват, че Пекин може да се опита да превърне Далечния изток в свой сателит и източник на суровини като петрол, природен газ, злато и диаманти – нещо, което несъмнено би било от полза за китайската икономика. От друга страна, подобни сътресения имат потенциала да предизвикат размирици в Синдзян-уйгурския автономен регион, който в миналото нееднократно е ставал повод за сблъсъци между СССР и Китай.

Още от автора:

Какъв е произходът на някои от най-популярните стереотипи

Изследователите на НЛО, които се оказаха измамници

Забравената война между САЩ и Мексико

Въпрос на време - какво представлява атосекундата и как тя променя представите ни за света около нас

Американците, които избягаха в СССР по време на Студената война

Носи ли вина ООН за геноцида в Руанда

Цената на войната в Украйна и неясното бъдеще на руската икономика

Постижима цел ли е прекратяването на конфликта в Близкия изток

Номер или лакомство – изненадващата история на една от най-популярните традиции, свързани с Хелоуин

Как дроновете се превръщат във все по-важен елемент от войната в Украйна

Между гениалността и лудостта – непознатата история на Исак Нютон

Великите учени, създали ужасяващи оръжия

Историческите заблуди, в които много хора все още вярват

Противоречивите теории, свързани с някои от най-значимите събития в световната история

Газа, Украйна и страховете, че се приближаваме към световна война

Изстрелването на „Спутник-1“ и началото на космическата надпревара между САЩ и СССР

Войната в Украйна, Китай и бъдещето на Тайван

Екстрасенсите, които станаха част от Студената война

Изненадващата история на биологичните и химическите оръжия

Виктор Орбан – между патриотизма и авторитаризма

Пожарът, който изпепели Лондон

На края на света – непозната Аляска

Да измамиш Хитлер – как операция „Минсмийт“ помогна на Съюзниците да спечелят Втората световна война

Трябва ли да се страхуваме от изкуствения интелект, мнението на експертите

Коментари 160
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

160 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Огромно „извънземно“ насекомо се събужда от 17-годишна дрямка

Любопитно Преди 45 минути

Според учените през 2025 г. създанието се очаква да опустоши няколко американски щата

Арестуваха президента на Южна Корея

Арестуваха президента на Южна Корея

Свят Преди 1 час

Юн Сук Йол може да бъде осъден на смъртно наказание или доживотен затвор, ако бъде признат за виновен за подстрекаване на въстание

Парламентът разглежда на второ четене промените в Закона за съдебната власт

Парламентът разглежда на второ четене промените в Закона за съдебната власт

България Преди 1 час

Ако те бъдат приети, процедурата за избор на главен прокурор ще бъде прекратена

Яжте диета, богата на плодове и зеленчуци

Тази диета е полезна за мозъка и може да пази от рак

Любопитно Преди 1 час

Мазните риби като сьомга, сардини, херинга и скумрия са отлични източници на омега-3 мастни киселини

<p>15 януари &ndash; България първа в света признава Македония</p>

15 януари – България първа в света признава Македония

Любопитно Преди 1 час

Вижте какво се е случило на тази дата в историята

В РС Македония се надяват на Доналд Тръмп за ЕС

В РС Македония се надяват на Доналд Тръмп за ЕС

Свят Преди 9 часа

Мицкоски ще води делегация в САЩ

Блинкен: Израел трябва да приеме Палестинска държава

Блинкен: Израел трябва да приеме Палестинска държава

Свят Преди 9 часа

Блинкен: Сега топката е в полето на "Хамас"

Четири партии се споразумяха за правителство

Четири партии се споразумяха за правителство

България Преди 10 часа

От ПГ "Демокрация, права и свободи" - ДПС ще подкрепят правителство на ГЕРБ-СДС, БСП-"Обединена левица" и ИТН

Чехия: Русия вече не може да ни изнудва

Чехия: Русия вече не може да ни изнудва

Свят Преди 11 часа

Чехия вече не се нуждае от внос на руски петрол

Ракът на Кейт Мидълтън е в ремисия

Ракът на Кейт Мидълтън е в ремисия

Свят Преди 11 часа

„Не можехме да искаме повече“, написа принцесата на Уелс

Стефан Кюркчиев оглави временно СГС

Стефан Кюркчиев оглави временно СГС

България Преди 12 часа

Това става до определяне на постоянен ръководител на Софийския градски съд

Почина диригентката проф. Адриана Благоева

Почина диригентката проф. Адриана Благоева

България Преди 12 часа

Проф. Адриана Благоева има много отличия, сред които "Златна лира"

МРРБ издаде виза за проектиране за Националната детска болница в София

МРРБ издаде виза за проектиране за Националната детска болница в София

България Преди 13 часа

Документът предшества началото на същинските строителни дейности

МС предлага България да купи ракети от САЩ против танкове

МС предлага България да купи ракети от САЩ против танкове

България Преди 13 часа

На 20 септември миналата година държавният департамент на САЩ одобри възможната продажба на България

ЕК: Северна Македония да промени конституцията си

ЕК: Северна Македония да промени конституцията си

Свят Преди 14 часа

Еврокомисарят се надява да бъдат отворени един или два преговорни клъстъра с Украйна и Молдова