Л юбовта е една странна мистерия. Тя е сладка вихрушка от различни емоции – радост, тъга, ревност, обожание, привличане и много други.
От любовта почти никой не се е спасил, а който се е спасил, може само да съжалява. Всеки човек трябва да обича поне веднъж в живота си, но не как да е, а разтърсващо, умопомрачаващо, почти граничещо с безумие.
Така я разбирам аз тази любов – да има силата да те унищожи, да срине тялото и духа ти, да може да изтръгне и сърцето и душата ти, а ти само да се надяваш, че твоята любов е щедра и всеотдайна и няма да стори всичко това. Да се молиш да е мила, добра и всеопрощаваща, да те пази, да се грижи за теб, да те разбира и да те подкрепя.
Признайте си, ако намерите такава любов, а аз ви го пожелавам, бихте ли казали „ДА“? Бихте ли застанали в църквата, бихте ли с врекли във вярност пред Бог, половинката ви и още 200-300 роднини и приятели, бихте ли сложили подпис, с който открито обещавате „до теб в добро и зло“?
Малко статистика
По данни на националния статистически институт, сключените бракове в България за 2020 г. Са 22 172. На възраст между 25 и 29 са най-много – около 5000. Прави впечатление, че младите двойки до 30 годишна възраст са по-склонни да минат под венчилото. Това е обнадеждаваща статистика, като се има предвид, че в последното десетилетие се засили тенденцията на съвместно съжителство без брак.
Друга интересна статистика е, че България е сред страните с най-малко разводи в цяла Европа.
Множество социологически проучвания в цял свят сочат, че хората са много по-щастливи, когато са обвързани, отколкото когато са свободни. А това е съвсем в реда на нещата, тъй като не сме създадени да сме сами.
Всеки има нужда от човек до себе си, от опора, в трудните моменти, от закрила, разбиране, любов и най-вече от чувството, че си желан и някой си мечтае за бъдеще именно с теб.
Друга често срещана тенденция, особено сред младите, е да са дълго време сгодени, без реално да сключват брак.
Сватбата е задължителна?
Много хора смятат, че сватбата е задължителна, за да бъдат щастливи. Мислят си, че ако се оженят за своята половинка, щастието им е в кърпа вързано. Това, разбира се, не е така. С или без сватба любовта между двама души е вечна борба, и то не каква да е борба а такава, която водиш със себе си, за да може другият човек да е щастлив.
Въпреки че много сватби завършват с развод, нещастен брак, струват много пари и за някои хора „са чиста лудост“, има нещо много красиво и романтично в това да се вречеш с някой за цял живот. Дали защото вярвам още в приказките или ми се иска повече хора да гледат от нежната и романтична страна на нещата, не знам.
Мисля си, че това е един ритуал, който обвързва две души в едно завинаги или поне докато любовният пламък гори в сърцата им.
А относно това, дали ще бъдете по-щастливи след като си кажете „ДА“, това зависи изцяло от вас.
Празник на любовта
Много двойки живеят в любов, разбирателство и хармония и без сватба. Много влюбени пък смятат, че това е бил един от най-щастливите им дни.
Все пак това е един приказен празник на любовта. Ден, който не е свързан само с ядене, пиене и танци, но и ден, в който ти и твоята сродна душа празнувате сливането си в едно, вдигате наздравица за вас, за любовта и си пожелавате тя да топли душите ви до дълбоки старини.
И нека признаем пред себе си – толкова е хубаво да кажеш „ДА“ и съответно да чуеш „ДА“ в отговор. И да не забравяме, че след тази велика двубуквена дума, следва истинският живот и бракът. Направете така, че да не съжалявате за своето „ДА“. Постарайте се наистина да бъдете още по-щастливи след заветния сватбен ден.
И няколко любовни истории като от филм:
От бизнес до любов – романтичната история на Грейс и Рение
Да предадеш страната си заради любовта - историята на шпионите Хари и Етел
Войник направи предложение за брак минути преди началото на парада на „Шан-з-Елизе“
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!