О т тютюнопушенето се увеличава рискът от коронарна болест на сърцето и инсулт с 2 до 4 пъти, а рискът от рак на белия дроб се увеличава с 25 пъти. Според последното изследване - ако половината от пушачите преминат на алтернатива с намалена вреда, 186 000 души по-малко ще бъдат пациентите в болниците или в здравната система с четири, свързани с пушенето диагнози.
Д-р Гергана Гешанова е председател на Коалиция за живот без тютюнев дим. Тя коментира в ефира на NOVA NEWS новите бездимни заместители на цигарите. По думите ѝ все още няма доказателства, че те са по-малко вредни. Д-р Гешанова дори подчерта, че производителите на конвенционалните цигари и на бездимните са едни и същи фирми. Според нея заместителите са разрешени за ползване на обществени места само в страни, чиито правителства и държавни институции не си дават сметка, че някой иска да подмени истината.
„Наскоро излезе едно изследване, което показва, че електронните цигари - те не са толкова популярни у нас, те са популярни повече на Запад, доказано имат вреден ефект върху здравето”, каза председателят на Коалиция за живот без тютюнев дим.
По думите на д-р Гешанова у нас липсва целенасочена политика в посока ограничаването на „пандемията”, както тя я нарича, свързана с тютюнопушенето. Тя алармира, че производството на цигари вреди и на природата – по данни на СЗО над 600 млн. дървета годишно биват унищожени за да бъдат направени цигари. „Фасовете са един от най-големите замърсители на околната среда. Това е убийство на планетата ни”, каза още специалистът.
Повече гледайте във видеото
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!