П ламен Дойнов и Хайри Хамдан са лауреатите, предложени за удостояване с Националната и Международната литературни награди „Пеньо Пенев” за 2022 година. Това съобщи на пресконференция на 13 април председателят на комисията по избора проф. Амелия Личева след заседанието.
Двамата уважавани автори са подкрепени от всички членове на комисията в чийто състав са Теодора Димова - писател и драматург, Захари Карабашлиев - български белетрист и драматург, Валентина Терзиева- директор на Градска библиотека „Пеньо Пенев”, Диана Дончева - директор на Дирекция „Европейски и национални програми и проекти, хуманитарни дейности”, Катя Атанасова – учител по български език и литература и Живка Шишкова - дългогодишен главен уредник на Дом-музей „Пеньо Пенев”.
„Един от номинираните автори изпъкваше от всички със своята много ярка и значима поезия, която има и своята съществена рецепция в съвременната българска критика, и който има много ярка гражданска позиция - името е Пламен Дойнов. Това е един творец, който освен поет е и критик”, каза при обявяването на решението проф. Личева.
Като автор, важен не само с творчеството си като поет и писател, но и като човек, който прави изключително много за популяризирането на българската литература и спомага за пробива ѝ в арабския свят, тя определи тазгодишния лауреат на Международната награда Хайри Хамдан.
„За мен поезията на Пламен Дойнов е много важна, защото тя от една страна е много силна като поезия, от друга страна - много политическа и той показва връзката между политиката и личното, което е много необичайна връзка и много вярна за нашето съвремие и тежките дни, в които живеем”, сподели Теодора Димова.
За лауреата на Международната литературна награда на името на Пеньо Пенев тя изрази задоволството си от факта, че комисията се е обединила около името на Хайри Хамдан.
„Автор, който е важен не само с творчеството си, като поет и писател, но и като човек, който прави изключително много за популяризирането на българската литература. Един изключително фин човек, влюбен в България. Владеещ българския език почти до съвършенство, който вече и пише на български, който от 40 години живее в България, но е направил много за българската литература в арабския свят. Преводач на много поети, включително и на Пеньо Пенев. Съставител на антологии и превод на отделни белитристични книги – също достоен носител на тази голяма литературна награда”, каза Теодора Димова.
Националната литературна награда „Пеньо Пенев” се присъжда еднократно на български творци за високи творчески постижения. Веднъж на две години се връчва приза за принос в развитието на българската поезия.
Международната награда се връчва на всеки четири години и се присъжда на чуждестранни автори за високи творчески постижения и принос в развитието на световната поезия, уточняват от Община Димитровград.
Сред номинираните за националната награда са още Виргиния Захариева, Найден Вълчев, Йордан Пеев, Тенко Тенев, Атанас Капрлов, Елена Алекова, Иван Есенски.
Сред чуждите кандидатури са предложени двама автори от Сърбия и един от Украйна. Предложенията са от различни сдружения и съюзи, регионални библиотеки и други културни институти.
Удостояването с националната и международната литературни награди „Пеньо Пенев” се извършва с решение на Общинския съвет и се връчват от кмета на Община Димитровград на официална церемония по време на Дните на поезията.
Лауреатите на Национална и Международна награда получават диплом, пластичен знак и парична награда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!