А ко политиката бъде сравнена със спортно състезание, то спокойно можем да заявим, че почти винаги участниците в него са едни и същи. И докато основните фаворити са ясни, понякога се появяват необичайни претенденти, които по една или друга причина привличат вниманието на публиката. В следващите редове може да се запознаете с няколко крайно нетрадиционни политически партии, успели да съберат далеч по-голяма подкрепа, отколкото някой е очаквал.
Пиратската партия
Тази формация, за която най-вероятно сте чували поне веднъж, възниква в началото на настоящия век в Швеция. Днес, тя се радва на завидна популярност и присъства в редица държави, включително и в България. От 2006 г. съществува т. нар. Пиратски интернационал – главната организация на движението, обединяващо партиите. Тя е основана през 2006 г. и регистрирана в Белгия през 2009 г. Какви всъщност са целите, които „пиратите“ си поставят? На първо място, те са свързани с дигиталните права и свободата в интернет. Представителите на въпросното движение настояват за реформиране на авторските права, премахване на лицензите, свободен достъп до източници на информация, както и ограничаването на правомощията на властите в глобалната мрежа. Пиратската партия комбинира някои сериозни теми с непринуденото си отношение към политиката, което се оказва успешна стратегия. Тя се представи забележително добре на редица избори, а в някои страни дори се превърна в парламентарно представена формация. У нас, Пиратска партия е учредена на 11 април 2010 г. в София, като нейните членове се делят на „модератори“, „пиъри“ и „администратори“.
"We tried to make the Digital Services Act a game-changer and overcome the surveillance capitalist business model of pervasive tracking online but failed," said Green MEP @echo_pbreyer from Germany's Pirate Party #surveillance #DSA #DMA https://t.co/VLueAhtwwY
— EUobserver (@euobs) July 6, 2022
Партията на обективизма
Обективизмът представлява философия, създадена от световноизвестната писателка Айн Ранд. Една от нейните основни идеи гласи, че единствената морална цел на човек е преследването на собственото му щастие и неговия рационален интерес. Именно тази концепция стои в основата на Партията на обективизма, уредена в САЩ на 2 февруари 2008 г. (на 2 февруари е родена Айн Ранд) от Томас Робърт Стивънс. Членовете на формацията смятат, че всеки трябва да разполага с абсолютната свобода да прави това, което пожелае, а ролята на правителството трябва да бъде силно ограничена. Те също така отхвърлят всяка форма на алтруизъм и считат личния интерес за основна ценност, защитавайки идеята, че оцеляват само най-силните. Не е особено изненадващо, че техните опоненти ги смятат за самовлюбени егоисти, които са откъснати от реалността. Въпреки това, броят на поддръжниците на формацията нарасна осезаемо през последните няколко години.
Американската вегетарианска партия
Създадена през 1947 г., тази партия си поставя една основна задача – насърчаването на консумирането на растителни продукти. Нейните членове се стремят да намерят решения на проблеми като климатичните промени, недостигът на стоки от първа необходимост в някои части на света, както и прекомерното консумиране на вредни храни. В периода между 1948 и 1964 г. формацията на няколко пъти издига свои кандидати за президент и вицепрезидент на САЩ. Те не получават почти никаква подкрепа, но въпреки това вегетарианците постепенно започват да привличат все повече поддръжници. Те, разбира се, няма как да се конкурират с двете основни политически формации в страната – Демократическата и Републиканската. Някои анализатори отбелязват, че идеите им са „изпреварили времето си“ и не бива да бъдат отхвърляни с лека ръка. Други, обаче, са на мнение, че в много отношения те са твърде крайни и просто няма как да бъдат приети от по-голямата част от американското общество.
Poland had a political party called "Polish Beer-Lovers' Party" from 1991 and 1993 in parliament. Originally their goal was to promote the drinking of beer in pubs like the English do instead of drinking vodka and fight alcoholism. pic.twitter.com/qbfYEBBWOK
— sadi (@pastadiscourse) December 3, 2020
Партията на любителите на бира
В началото на 90-те години на миналия век, на политическата сцена в Полша се появява една крайно необичайна формация – Партията на любителите на бира. Неин основател е сатирикът Януш Ревински, а основната ѝ цел е да „рекламира“ пиенето на бира вместо водка, за да се намали броя на хората, страдащи от алкохолизъм в страната. Изненадващо или не, на изборите през 1991 г. партията печели близо 3 процента от гласовете, което ѝ осигурява 16 депутатски места в парламента. Използвайки хумора и сатирата, те отправят остри критики срещу политическия елит в Полша, акцентирайки върху някои от най-сериозните проблеми, пред които е изправена държавата. Техните опоненти на свой ред ги обвиняват в популизъм и ги считат за „любители на чашката, които нямат никаква представа как да управляват страната“. Съвсем скоро, партията се разпада на няколко фракции, въпреки призивите на Ревински нейното единство да бъде запазено. „Бирата не е светла или тъмна, тя е вкусна“ отбелязва той. Въпреки това, формацията окончателно приключва своето съществуване през 1993 г.
Did America's hippies plant the seeds of today's west coast tech scene? https://t.co/1ngCiHXyF4 pic.twitter.com/7iVUEpjvgu
— Financial Times (@FT) August 15, 2016
Младежката интернационална партия
През 60-те години на миналия век в САЩ се заражда прословутото хипи движение, представителите на което се самоопределят като пацифисти и защитници на гражданските права. Те се противопоставят на бюрокрацията, тоталитаризма и потискането на индивидуалността. Желанието им да променят политическата ситуация в страната води до създаването на т. нар. Младежка интернационална партия. Нейната единствена задача е да разбие статуквото и да демонстрира, че има алтернатива на политиката, водена от републиканците и демократите. Начело с харизматични лидери като Аби Хофман и Джери Рубин, привържениците на формацията организират редица протести. По време на част от тях, демонстрантите пушат марихуана, хвърлят конфети по сградата на Нюйоркската фондова борса и използват звънчета и свирки, за да отбележат обявения от тях „Международен ден на младежта“. Повечето хора гледат с насмешка на партията, но това не променя факта, че с въпросните прояви нейните поддръжници привличат вниманието на обществото върху някои изключително важни теми – като правата на малцинствата и цветнокожите, продължилата цели две десетилетия война във Виетнам, както и необходимостта от вземането на мерки за опазването на околната среда.
Още от автора:
Да измамиш Хитлер – как операция „Минсмийт“ помогна на Съюзниците да спечелят Втората световна война
Трябва ли да се страхуваме от изкуствения интелект, мнението на експертите
Руско влияние или конспирация: Задълбочава ли се проблемът с проявите на антисемитизъм в България
Непозната и шокираща – какво знаем за историята на стоматологията
Адренохром – истина или измислица е конспиративната теория за „дрогата на елита“
Зверствата, извършени от Съюзниците по време на Втората световна война
Теориите, които се опитват да променят представите ни за Античността
Как изкуственият интелект променя бъдещето на медицината
Ядрен взрив или метеорит: Какво се крие зад инцидента „Вела“
На ръба на масова истерия: НЛО и Студената война
Земята е плоска, а гравитацията не съществува – войната между науката и конспиративните теории
Трагичната история на децата на Сталин
Отнета свобода – мрачната история на робството в Древен Рим
Какво не знаем за живота на основателя на СССР – Владимир Ленин
Колко опасни са снарядите с обеднен уран, които САЩ възнамеряват да предоставят на Украйна
Зоологическите градини, превърнали се в символ на Студената война
Ужасите на Първата световна война: Как химическото оръжие промени историята
Тайните на московското метро и подземните убежища на съветската власт
Индустриалната революция: Краят на една епоха и началото на друга
Между фактите и легендите – как викингите изчезнаха от Гренландия
Изумително: Гигантите, които наследиха динозаврите
САЩ срещу Китай – новата космическа надпревара
Кафето – напитката, която промени света
Сектата „Райски порти“: Масовото самоубийство на поклонниците на „Стар Трек“
Най-странните медицински практики в Древен Рим
Новият крал на Великобритания и церемонията, която светът очаква с нетърпение
Жената, която се опълчи на нацистите и спаси стотици хора от сигурна смърт
Наистина ли използваме едва 10 процента от мозъка си
Между фактите и легендите – истинската история на крал Артур
Изборите в Турция наближават – ще успее ли Ердоган да остане на власт
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!