К ое е било първо - кокошката или яйцето? Ако говорим за яйцата като цяло, то второто е второто, но ново изследване на древен едноклетъчен организъм показва, че генетичните инструменти за „създаване“ на яйца може да са съществували още преди появата на животните.
Изследването, проведено от учени от Женевския университет, е насочено към установяване на еволюционния произход на ембриогенезата - процес на развитие, при който едноклетъчната оплодена яйцеклетка (зигота) се превръща в ембрион, съставен от множество клетки.
Първата стъпка в този процес се нарича разцепване, при което зиготата претърпява клетъчно делене, но не расте. Този етап, както и другите ключови елементи на ембриогенезата, са характеристики, които са останали добре запазени през цялата еволюция на животните.
Въпреки това учените знаят малко за това как се е появила ембриогенезата. Животът на Земята е започнал от едноклетъчни - как тогава се е стигнало до процес, който превръща една клетка в многоклетъчно животно?
Екипът се обръща към един наскоро открит наш далечен роднина: Chromosphaera perkinsii, едноклетъчен прост, който преди повече от милиард години се е отклонил от еволюционния път, водещ към животните.
В лабораторията изследователите наблюдават развитието на C. perkinsii в реално време с помощта на техника, наречена дългосрочно ярко полево изображение на живо. Благодарение на това те откриват, че подобно на етапа на разцепване при животинската ембриогенеза, клетките на C. perkinsii растат в продължение на около 65 часа, преди да се разделят в многоклетъчна колония, без да растат повече.
Екипът също така разгледа по-задълбочено видовете гени, които се експресират, и биомолекулите, които се произвеждат в резултат на този етап. Отново са открити прилики с животинската ембриогенеза - и дори молекулярен инструментариум, наподобяващ този, наблюдаван при съзряването на животински яйца.
„Преди първото делене C. perkinsii произвежда и натрупва ключови клетъчни компоненти като протеини и липиди по начин, който напомня съзряването на яйцеклетките“, пише екипът в изследването.
''Въпреки че C. perkinsii е едноклетъчен вид, това поведение показва, че процесите на многоклетъчна координация и диференциация вече са налице при вида, много преди появата на първите животни на Земята“, казва Омая Дудин, който е ръководител на изследването, в изявление.
Какво означават откритията на изследването за еволюцията на ембриогенезата, и по-специално за разцепването, е предмет на дискусия - дали процесът, наблюдаван при C. perkinsii , споделя еволюционен път с този, наблюдаван при животните, или подобни неща просто така са се случили да еволюират независимо едно от друго?
Независимо от това, „това е очарователно, един вид, открит съвсем наскоро, ни позволява да се върнем назад във времето с повече от един милиард години“, заключава първият автор Marine Olivetta.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!