П рез август 1742 г. работник, който копаел дупка пред пазара в град Ройстън, графство Хартфордшир, направил забележително откритие. Работникът открива заровен в почвата воденичен камък. Под камъка той открил шахта, водеща към някакъв отвор. Извикали едно момче и го изпратили в шахтата. Момчето се върнало и съобщило, че каквото и да има там долу, то е пълно с пръст. Когато пръстта била премахната, жителите на Ройстън се натъкнали на изумителна гледка - изкуствено създадена камбанообразна камера, изкопана от скалата под кръстовището на града, която била покрита с древни дърворезби.
За пещерата не съществували никакви данни и никой нямал представа кога е била изкопана и украсена, нито какво е било нейното предназначение. Откриването на пещерата Ройстън породило мистерия, която продължава и до днес, пише History.
Едно невероятно откритие
Дърворезбите в камерата са предимно на религиозни фигури, наред със случайни светски фигури като Ричард I. Обхващайки долната част на стената на камерата, фигурите включват Светото семейство на Мария, Йосиф и Исус, Св. Екатерина, изобразена с колелото, на което император Максимиан заповядал да я екзекутират, мъж с меч в ръка, за когото се смята, че е или Свети Георги, или Свети Михаил, Свети Христофор с жезъл и дете на гърба си и дори Шила на Гиг - гротескно изображение на гола жена с преувеличени гениталии.
Въпреки че по стените не са записани дати, които да показват кога са били създадени, нито подписи, които да подскажат кой е отговорен за изработката им, по стила на резбите се вижда, че те са много стари.
Но какво е било предназначението на тази пещера с нейната любопитна колекция от дърворезби? Жителите на град Ройстън били озадачени. През вековете след откриването на пещерата са изказани няколко теории за нейното предназначение.
Място за срещи на тамплиерите
Една от най-интересните теории, появили се след откриването на пещерата, е, че издълбаните кръстове са направени от членове на Ордена на тамплиерите. Някои смятат, че тамплиерите са провеждали седмичен пазар в град Ройстън и че пещерата е била използвана като място за срещи.
Повредената част от дърворезбата изглежда изобразява двама рицари, яздещи заедно на кон, което е символ на тамплиерите. Въпреки това, тъй като резбата е в лошо състояние, това не може да се приеме като убедително доказателство, че тамплиерите са използвали пещерата преди разпускането им от папа Климент V през 1312 г.
Към предположенията, че пещерата някога е била използвана от тамплиерите, се прибавя и фактът, че на една от резбите изглежда е изобразен Жак дьо Моле, великият магистър на тамплиерите. Ако резбата наистина е на Моле, би било малко странно той да бъде изобразен на стената на пещерата, ако тя няма нищо общо с неговия орден.
Ранна масонска ложа
През 1604 г. крал Джеймс I поръчва да се построи ловна хижа в Ройстън и някои предполагат, че кралят е използвал пещерата като масонска ложа, докато е пребивавал в града. Името на Джеймс отдавна се свързва с масонството поради предполагаемото му членство в ложата "Скоун" в Шотландия, така че не е изненадващо, че някои смятат, че монархът, който е прекарвал доста време в Ройстън, има нещо общо с пещерата, а по асоциация и с масоните.
Фактът, че фигурите в пещерата са издълбани, а не нарисувани, също се смята за доказателство, че масоните може да са участвали в изграждането ѝ.
Августински склад
В град Ройстън се е намирал августински манастир, както и две болници, управлявани от монасите. Някои смятат, че пещерата е била използвана като склад от монасите.
Твърдите доказателства за това са доста малко, макар че фактът, че дърворезбите в пещерата са предимно от религиозно естество, допринася за теорията, че камерата има някаква връзка с църквата. За съжаление манастирът става жертва на разпускането на Хенри VIII в края на 30-те години на ХІХ в., което означава, че всички данни за връзката между монасите и пещерата вероятно са изгубени завинаги.
Други теории
Други теории, които са били излагани през вековете, включват идеята, че пещерата е била използвана като частен параклис за виден местен сановник, че е била жилище на отшелник или че е била използвана като дупка за болта и параклис от католици, бягащи от преследване през XVI век. Въпреки че тези теории са интересни, няма конкретни доказателства в тяхна подкрепа.
Една непреходна мистерия
Защо под кръстовище в град Ройстън е издълбана пещера, остава загадка и до днес. Дали това е било място за срещи на могъщите тамплиери преди кървавото им падане през 1312 г.? Дали това е била тайна масонска ложа, в която някога е гостувал английският крал? Или е било скривалище за католици, бягащи от преследване? Поне засега произходът на пещерата Ройстън остава една от най-изкушаващите мистерии в Англия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!