И звисяващ се на скален връх, висок близо 500 м, в Източните Родопи, древният Перперикон се изгражда като свещен град и крепост. В подножието му удобната речна долина е създала условия за живот от дълбока древност.
Перперикон е един от най-древните монументални мегалитни паметници, изцяло изсечен в скалите. Той е сред най-големите каменни градове крепости в Европа и е просъществувал близо 6500 г.
Хилядолетия назад Перперикон е представлявал огромен скален масив без растителност. Това привлякло хората, обожествявали грандиозните канари.
През вековете скалните съоръжения се разрастват и се превръщат в град с крепостни стени и дворци. Там вероятно се е намирала царската резиденция на тракийското племе беси.
Някои историци и археолози смятат, че Перперикон е светилище на древногръцкия бог Дионис. Според легендите в него живеела прорицателка, която при посещението на Александър Македонски му предсказала, че ще създаде огромна империя.
Впоследствие римляните донасят на Перперикон своя лукс и финес, през 378 г. обаче готите го изпепеляват.
За Перперикон много пъти са се водели войни между българи и византийци.
При археологически разкопки в Перперикон е открито едно от най-големите средновековни съкровища, намерени някога в България. То потвърждава престижа на Перперикон като важен икономически и духовен център и през Средновековието.
В края на XIV век османците завладяват и разрушават крепостта, чиито руини постепенно потъват в забрава.
Днес древната слава на свещения град възкръсва. Той се превръща безспорно в едно от чудесата на България.
Насладете се на красотата на Перперикон във видеото по-горе.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!