В ъзрастен ловец от Франция застреля мечка, която го нападна в планината, и попадна на подсъдимата скамейка, пише The Guardian.
81-годишният Андре Риве беше обвинен в унищожаването на застрашен вид. Прокуратурата твърди, че по време на лов на диви свине Риве и останалите са пресекли границата на национален парк в Пиренеите. Освен това, според прокурора, самоотбраната не е абсолютен аргумент в полза на невинността на Рива. Резултатът от действията му е смъртта на възрастна рядка женска мечка, която е била наблюдавана от зоолози.
На изслушването пенсионерът разказа, че той и приятелите му се изкачили в планините в търсене на диви свине на 20 ноември 2021 г. По някое време Риве забелязал две мечета. Мъжът ги наблюдавал с възхищение, опитвайки се да се държи тихо и възможно най-незабележимо. Скоро обаче се появила мечката майка и го забелязала. Тя го хванара за крака и вече го беше завлачила няколко метра, когато Риве стреля във въздуха. Хищникът се отдръпнал, но след това отново го захапал, този път за другия крак. Тогава Рива осъзна, че мечката ще го убие и я застреля в главата. Намерен е от други ловци, които му се притичват на помощу и Риве бе хоспитализирана с вертолет.
Множество ловни клубове и сдружения се обявиха в негова защита, въпреки че преди да срещне мечките, ловецът е навлязъл на 400 метра в защитената местност. Според ловците в планината е трудно да се разбере откъде точно започва резерватът, тъй като маркировките по дърветата са редки и трудно забележими.
В същото време защитниците на животните са на противоположната позиция. Те смятат, че Риве не може да претендира за самозащита, след като наруши границите на резервата, за да ловува.