В северозападната китайска провинция Гансу пустинните хълмове на град Дунхуанг са оживени от звуците на.. музика. Очарователно и донякъде зловещо явление кара изумително високите пясъчни дюни, разпръснати из пустинята Кумтаг, да „пеят“ под съпровода на вятъра.
Ancient Chinese folklore paints an eerie picture of this naturally occurring spectacle.https://t.co/M8JfXMKwA7
— IFLScience (@IFLScience) June 26, 2023
Размерите на пеещите пясъчни дюни варират, като най-високите достигат до 1715 метра. Ако се вгледате внимателно в пясъците може да видите цветовете на дъгата.
Въпреки че не са уникално за Дунхуан явление, музикалните дюни в този регион са в центъра на много китайски легенди и фолклорни приказки. Дюните са разположени по протежението на известния Път на коприната - важен търговски път, минаващ между Централна Азия и Европа, който е бил често използван около 1500 години от втори век пр.н.е. Заради изключителното им местоположение тези дюни са едни от най-културно значимите пеещи пясъчни дюни в Китай.
Легендата
Според древна китайската легенда мястото някога е било планински район, където се намирало езерото Лунен сърп, заобиколено от свещени храмове. Вярва се, че то все още се намира в основата на дюните. Звуците от поклоненията, идващи от храмовете, са смутили спящия Жълт драконов принц на близката пустиня, който в гнева си покрил региона и всичките му хора в пясък. От тогава пясъчните дюни звучат с музиката на погребаните в нея.
The Singing Sand Dunes of Dunhuang were once suspected as evil spirits by the adventurer Marco Polo. #VisitGansu pic.twitter.com/TyaxxyRx3e
— visitgansu (@visitgansu2017) May 7, 2017
Докато легендата около музиката на дюните със сигурност добавя атмосфера към този живописен пейзаж, истинската причина за феномена може да се обясни и по друг, не толкова впечатляващ, начин.
Защо дюните пеят?
Качеството на пясъчните частици е само един от компонентите, които карат дюните да пеят. Пясъкът е съставен от частици с различна големина, а техният размер позволява по-добро движение и взаимодействие между зрънцата. Това, съчетано с тяхната форма, създава различен резонанс и честоти. Гладките и кръгли зърна, създават по-добри звуци.
The Singing Sand Dunes in Dunhuang, Gansu Province. With a vast expanse of sand dunes, Mingsha Mountain, or "Singing Sand," is famous for its desert scenery and the mysterious sound made by wind blowing over its surface. pic.twitter.com/4iOTzXDS4U
— The Silk Road (@thesilkroad) April 21, 2023
Образуването на дюните също може да допринесе за техния звук, като стръмността на склона влияе върху степента на взаимодействие между пясъчните частици. И разбира се, необходим е правилният вятър, за да издуха частиците точно така, че да издават звук – когато вятърът е силен, дюните създават страшен рев, но при лек бриз хълмовете зазвучават под нежната музика на песъчинките.
Сухият климат също допринася звука, което е и причината пеещите дюни да се срещат в пустинна среда. Ниските нива на влага увеличават триенето между частиците, създавайки звук.
Sunrise at Singing Sand Dune scenic spot in NW China's ancient city of #Dunhuang pic.twitter.com/6jBZPa7ZNy
— China Xinhua News (@XHNews) July 10, 2016
Въпреки че са очарователен феномен, пеещите пясъчни дюни не са чак толкова необичайни и Китай е дом на много от тях. Пустинята Намиб в Намибия също си има пеещи дюни, както и пустинята Сахара.
Какво да правим в дюните?
Тъй като са важен културен обект, дюните се наблюдават внимателно за признаци на ерозия и потенциално вредните ефекти от интензивните посещения на туристи. Усилията за опазване на района имат за цел да повишат осведомеността сред посетителите за ефекта им върху тези и други природни структури.
Treking through the the singing sand dunes in Dunhuang China. One of the most beautiful places I've ever been #travel #photography #nature … pic.twitter.com/aKzPO1bY2T
— Scarlet Richardson (@cookingscarlet) October 1, 2017
Популярна туристическа дестинация, Пеещите пясъчни дюни предлагат много повече от просто спиращи дъха гледки и успокояваща музика. Там можете да яздите камила, да обикаляте с планер и се препоръчва да бъдат посещавани по изгрев или залез, за да се насладите на прекрасните гледки.
Въпреки множеството туристи, всяка вечер, когато пустинните ветрове задухат, хилядите стъпки се изтриват и дюните връщат девственото си състояние, готови за представлението на следващия ден.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!