У чени установиха, че червената медоносна пчела джудже за първи път е създала колония в Европа.
Пчелата, Apis florea, произхожда от Азия и откриването ѝ предизвика тревога сред местните пчелари и природозащитници, които се опасяват от потенциално опустошително въздействие върху местните пчелни популации.
„Обезпокоително е, че Apis florea е открита в Малта. Apis florea вероятно ще се конкурира за прашец и нектар с нашите местни опрашители - група насекоми, които вече са в упадък. Също така е много вероятно тези пчели да пренасят множество болести, към които европейските пчели може да имат слаба устойчивост“, казва Дейв Гулсън, професор по биология в университета в Съсекс, който не е участвал в изследването.
Предишни доклади показват, че видът червено джудже бавно разширява територията си от Азия до Близкия изток и Североизточна Африка, но досега никога не е съобщавано за него в Европа.
Colony of invasive red dwarf honeybee found for first time in Europe https://t.co/MLgR8JWqt7
— The Guardian (@guardian) August 30, 2024
„Ако е в Малта, това е първата поява на медоносна пчела в Европа, която не е западната кошерна пчела - Apis mellifera“, казва Франсис Ратниекс, британски ентомолог и почетен професор по пчеларство в университета в Съсекс, който не е участвал в изследването.
Когато колонията, състояща се от повече от 2000 възрастни пчели, е открита около клон на дърво, са направени ДНК тестове за определяне на вида. Веднага след като видът е идентифициран като Apis florea, тя е отстранена и унищожена. Но изследователите, които пишат в Journal of Apicultural Research, подозират, че група пчели вече е напуснала кошера, за да създаде нова колония.
Близостта на колонията до свободното пристанище Birżebbuġa, основен товарен център в Малта, предполага, че пчелите може да са пристигнали с търговски кораб.
„Това е един от основните (и по-бързи) пътища, по които различните подвидове на Apis mellifera, както и други видове пчели, оси и други летящи насекоми могат да се придвижват от родните си ареали към по-отдалечени места“, казва Хулиана Рангел, професор по пчеларство в Тексаския университет, която не е участвала в изследването.
Рангел заяви, че това ново откритие е още един пример за това, че повишаването на температурите, дължащо се на климатичната криза, стимулира разпространението на видове в незаети досега територии.
Изследователите смятат, че меките зими в Малта и други южноевропейски страни благоприятстват оцеляването на този инвазивен вид. Червената медоносна пчела джудже се среща и в Израел.
„Щом може да живее в Израел, смея да твърдя, че ще се справи и в Малта“, казва Ратниекс.
A bee that's an invasive species! #Apisflorea, originating in the Indomalayan region, has been found to be colonising #Malta, the first reporting of it in Europe. It may put the island's #Apismellifera and other bees at risk. https://t.co/Kdci018pGZ pic.twitter.com/LbrHGFDugJ
— Vita Bee Health (@VitaBeeHealth) August 28, 2024
Според Рангел разпространението на този вид на друго място може да бъде „въпрос на няколко години“. Като се има предвид големият брой острови в Средиземно море, които се намират сравнително близо един до друг, както и фактът, че континенталната суша също е толкова близо, е много вероятно в бъдеще да се появят още такива нахлувания, които да застрашат нашето биоразнообразие по начини, които може би дори още не разбираме.
„Единственото, което можем да направим, е да бъдем бдителни, да съобщаваме за всяко забелязване на екземпляри или рояци, които изглеждат различни или нови, да отстраняваме екземплярите веднага след като бъдат положително идентифицирани, да претърсваме околността за други екземпляри и да продължим с усилията за наблюдение, особено в пристанищата, където рояците могат да пътуват на кораби“, заключи Ратниекс.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!