А ко смятате, че собствените ви навици за пароли са лоши (да добавяте цифрата „1“ след името на котката си), ще се успокоите и ще се ужасите, когато научите, че се твърди, че ядреният арсенал на САЩ е бил много по-малко защитен по време на Студената война със Съветския съюз.
Ако приемем, че не сте д-р Стрейнджлав, вероятно бихте искали ядрените кодове да бъдат максимално защитени, за да се предпазите от случайни или неразрешени ядрени удари.
През 80-те години на миналия век един академик от Харвард и специалист по водене на преговори и управление на конфликти стига до особено сигурна идея и я предлага на Пентагона: Ядрените кодове трябва просто да бъдат вградени в гърдите на колега на президента. След това, в случай че реши да изстреля ядрена ракета, президентът ще трябва да извади кодовете с нож.
В статия, публикувана в Бюлетина на атомните учени през март 1981 г., Роджър Фишър описва концепцията.
„Има един млад мъж, вероятно офицер от военноморските сили, който придружава президента. Този млад мъж има черно куфарче, което съдържа кодовете, необходими за изстрелване на ядрени оръжия. Мога да видя как президентът на заседание на персонала разглежда ядрената война като абстрактен въпрос. Той може да заключи: „По план 1 на СИОП решението е положително, съобщете линията Alpha XYZ.„ Подобен жаргон държи на разстояние това, за което става дума“, пише Фишър.
Your Password May Be Stronger Than US Nuclear Codes During The Cold Warhttps://t.co/1uiH8HeMAH
— IFLScience (@IFLScience) December 12, 2024
„Предложението ми беше съвсем просто: Поставете необходимия кодов номер в малка капсула и я имплантирайте до сърцето на доброволец. Доброволецът щеше да носи със себе си голям, тежък месарски нож, докато придружаваше президента. Ако някога президентът пожелае да изстреля ядрено оръжие, единственият начин да го направи ще бъде първо със собствените си ръце да убие едно човешко същество. Президентът казва: „Джордж, съжалявам, но десетки милиони трябва да умрат“.
Той трябва да погледне някого и да осъзнае какво е смърт - какво е невинна смърт. Кръв по килима в Белия дом. Това е реалността, която се връща у дома.“
Концепцията може и да е добра (ако приемем, че тя не кара президента просто да изпитва още по-голям глад за кръв), но не се страхувайте, има малък шанс да бъде използвана. Когато Фишър, който описва ядрените оръжия като решение на нито един проблем „освен проблема с населението“, го поставя пред Пентагона, получава отговор, който не е много успокояващ за човечеството. „Когато предложих това на приятели в Пентагона, те казаха: „Боже мой, това е ужасно. Това, че трябва да убиеш някого, ще изкриви преценката на президента. Той може никога да не натисне бутона.“
Вместо това предпазните мерки включват необходимостта от няколко служители с разрешение от президента да завъртят ключовете, за да се нанесе удар, както и ядрените кодове.
Но според ядрения експерт и бивш офицер по изстрелването Брус Блеър, когато през 1962 г. президентът Джон Ф. Кенеди нарежда използването на кодове за допълнителна защита на ядрените оръжия, тези, които го прилагат, се противопоставят.
„Стратегическото военновъздушно командване (SAC) в Омаха тихомълком реши да настрои „ключалките“ на всички нули, за да заобиколи тази защита“, твърди Блеър през 2004 г. „В началото и средата на 70-те години на миналия век, по време на работата ми като офицер по изстрелването на „Минитмън“, те все още не бяха променени. Нашият контролен списък за изстрелване всъщност ни инструктираше нас, екипажа на изстрелването, да проверяваме два пъти панела за заключване в подземния бункер за изстрелване, за да се уверим, че в панела не са набрани по невнимание други цифри освен нула.“
Според Блеър SAC не са били толкова загрижени за неразрешените изстрелвания, колкото за необходимостта от бързо изстрелване в случай на заповед за изстрелване. По същия начин, по който може да настроите пин кода на телефона си на 0000, давайки приоритет на желанието си за бърза обреченост пред това да спрете детето си да научи кода и да го използва за гледане на безкрайни видеоклипове за Minecraft.
„И така, „тайният код за отключване“ в разгара на ядрените кризи на Студената война остава постоянен - OOOOOOOO“.
Оттогава военновъздушните сили на САЩ отричат това, заявявайки, че „код, състоящ се от осем нули, никога не е бил използван за активиране или изстрелване на МБР ММ, както твърди д-р Брус Блеър“. Блеър отхвърли това, като се придържаше към първоначалното си твърдение, добавяйки, че в разсекретеното техническо ръководство за минохвъргачките е обяснено, че „при нормални условия превключвателите на миниатюрите CODE INSERT ще бъдат настроени на 00000000“, и обвини военновъздушните сили в „подвеждаща информация относно своите процедури за ядрена безопасност“.
Въпреки това през този период не са изстреляни неразрешени ядрени ракети, дори ако кодовете за изстрелване са били настроени на осем нули, както се твърди. През 1977 г. е въведена по-стабилна система, при която персоналът, извършващ изстрелването, трябва да набере по-висшестоящ орган, за да получи кодовете.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!