Н е е задължително да се купува щастие, но както личният опит, така и научните изследвания показват, че когато хората имат повече пари, е по-вероятно да водят приятен живот. Това е предпоставката на социален експеримент в Денвър, където през последните няколко месеца няколкостотин от най-уязвимите хора в града получават пари в брой без никакви условия.
Резултатите до момента са следните: Хората, които в началото на експеримента са спели на улицата, след това - с повече пари в джоба си - се чувстват по-сигурни, имат по-добро психично здраве и се радват на достъп до по-стабилни и приветливи условия за живот.
Марк Донован, основател и изпълнителен директор на проекта "Основен доход" в Денвър, заявява пред Insider, че е "много окуражен" от резултатите.
"Много участници съобщиха, че са използвали парите, за да изплатят дългове, да ремонтират колата си, да си осигурят жилище и да се запишат на курс. Това са все пътища, които в крайна сметка могат да изведат участниците от бедността и да им позволят да бъдат по-малко зависими от програмите за социално подпомагане", казва той.
Донован основава проекта за базов доход в Денвър през 2021 г. Той е предприемач, който изкарва парите си от Wooden Ships, компания за дрехи, специализирана в пуловери за жени, и инвестиция в Tesla, която по време на пандемията рязко се покачва. През 2022 г. той използва част от тези пари, плюс вноска от 2 млн. долара от града, и започва да разпределя пари на други хора.
Коментарите за бездомничеството често се фокусират върху психичното здраве и пристрастяването, които се възприемат като основни фактори за рязкото увеличаване на броя на хората, които спят на улицата. Но както Pew Charitable Trust отбеляза в скорошен анализ, изследванията "последователно установяват, че бездомността в даден район се определя от разходите за жилище" (т.е. от наема, а не от времето).
Шест месеца по-късно повечето от получилите пари по проекта са били в по-добро положение - значително по-добро, според изследователите от Центъра за изследване на жилищното настаняване и бездомността към Университета в Денвър.
Как работи планът за универсален базов доход в Денвър
През октомври миналата година повече от 800 души са включени в плана за основен доход, но не всички получават една и съща стипендия. Съществуват три групи - едната получава 1000 долара месечно в продължение на една година; другата получава 6500 долара предварително и след това по 500 долара месечно; а трета получава само 50 долара месечно.
Макар да предупреждават, че това е само междинен доклад за едногодишно проучване, изследователите все пак установяват ярки и окуражаващи промени в материалното състояние на участниците. Тези, които са получавали 500 или повече долара на месец, са постигнали най-големи успехи. В началото по-малко от 10% от тях са живеели в собствена къща или апартамент, докато след шест месеца повече от една трета са имали собствено жилище.
Гарантираният доход също така драстично е намалил видимата бездомност. При стартирането на инициативата около 6% от хората в групата с 1000 долара на месец са спели навън, а шест месеца по-късно броят им е спаднал до нула. Групата, която е получила голяма еднократна сума, също отчита спад от 10%, които спят навън, до 3%. Дори тези, които са получили само 50 долара, са се преместили в жилище, като процентът е намалял от 8% на 4%.
В групата, която получава 1000 долара месечно, 34% от участниците вече живеят в собствена къща или апартамент, в сравнение с едва 8% половин година по-рано. За всички групи броят на спящите в приюти е намалял повече от два пъти, а всички съобщават за повишено чувство за безопасност на сегашното си място за живеене. Общото психично здраве също се е подобрило, въпреки че групата, която е получила 50 долара, съобщава за малко повече стрес и тревожност, отколкото преди - и малко по-малко надежда.
Други градове също прилагат експеримента
Фактът, че сред всички групи се наблюдават материални ползи, предполага, че поне част от подобренията може да се дължат на нещо друго освен парични средства, например на увеличен достъп до други услуги през периода на проучването (изследователите не правят предположения). Освен това проучването разчита на това, че участниците сами са докладвали за положението си в замяна на плащания в размер до 30 USD.
Но резултатите съвпадат с опита на други градове.
В Сан Франциско проучване на 14 души, получаващи 500 долара месечно, установява, че две трети от тези, които са били бездомни в началото, са намерили постоянно жилище шест месеца по-късно. По-малки градове, като Санта Фе, също са експериментирали с парични плащания, както и селски райони, включително северната част на щата Ню Йорк. Филаделфия дори разширява обхвата на концепцията до други уязвими групи, включително бременни хора.
Извън Съединените щати други държави също откриват, че методът на пряката парична помощ се оказва по-ефективно средство за справяне с някои социални проблеми, отколкото полицейската работа или покровителството на по-традиционните програми за подпомагане, при които помощта е обвързана с условия.
Наскоро Ванкувър, Канада, отпусна около 5600 долара на група от повече от сто души, страдащи от бедност.
"Жилищата се подобряват, намаляват бездомните, увеличават се разходите и спестяванията с течение на времето и това е нетна икономия за правителството и данъкоплатците", казва пред The Guardian доцентът по психология в Университета на Британска Колумбия Цзяин Джао.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!