П о традиция Университетската ботаническа градина в Балчик към Софийския университет "Св. Климент Охридски" представя колекциите си от луковични растения на т.нар. Парад на лалетата. Събитието е от програмата за честване на 130-годишнината на Университетските ботанически градини, съобщи пресцентърът на висшето училище.
Засадените през есента 52 000 луковици от пролетно цъфтящи видове - лалета (Tulipa), зюмбюли (Hyacinthus), нарциси (Narcissus) и мускари (Muscari) ще цъфтят до края на май. Лалетата са 50 000 броя от 64 сорта. Новите за градината сортове са 34 от всички групи (ранноцъфтящи, средноранни лалета, късноцъфтящи лалета и ботанически лалета) и класове: простоцветни ранни и късни лалета, кичести ранни и късни лалета, триумф, дарвинови хибриди, лилиевидни, ресничести, веридифлора, рембранд, папагали, многоцветни лалета и ботанически лалета, включващи класовете - кауфманиана, фостериана и грейги. Последните са запазили част или всички характеристики на диворастящите лалета. И тази година най-много сортове има от клас "Триумф", попадащ към средно-ранно цъфтящите лалета. Изборът този клас да бъде с най-много представители е пряко свързан с периода на цъфтеж и с необходимото време за изхранване на луковиците, преди подготовката на цветните площи за последващото зацветяване.
Когато лалетата бяха по-скъпи от къщите
Новите сортове лалета са концентрирани в двата най-големи цветни партера с обща площ от около 1200 квадратни метра в Градината "Разсадника" и "Божествена градина".
По времето на Парада на лалетата, утвърдил се в годините период, в който градината показва колекциите си от пролетно цъфтящи растения, посетителите могат да се запознаят с богатото разнообразие от над 5000 растителни вида от 122 семейства.
Най-богатата колекция на Университетската ботаническа градина в Балчик, на открито и в оранжерия, остава "Кактуси и други сукуленти" с около 4000 вида, от които 1900 броя кактуси. Най-богатото семейство е Crassulaceae - 820 броя.
Кое цвете ви подхожда според зодията
Всяка година градината попълва колекциите си чрез международния обмен на семена и с растителен материал с ботанически градини и научни институти от цял свят - Index seminum. Към момента има 42 заявки за семена от различни ботанически градини.
Палмите са изнесени от оранжерията, където зимуват, и са поставени на местата им в парка. Седмицата след Великден предстои в "Божествена градина" да бъде изнесена на открито и сезонната колекцията с кактуси.
Във връзка със 130-годишнината от създаването на Университетската ботаническа градина в Балчик, с огромен ентусиазъм екипът е подготвил юбилейното първо издание: "Книга за лалето - Ботаническо ръководство". Ръководството е с обем от 135 страници и ще излезе от печат до месец. В него е събрана цялата необходима и донякъде малко позната информация за луковичното растение от семейство "Лилиецветни" - лалето.
Ботаническите градини са градини със специално предназначение - в тях се опазват редки и застрашени растителни видове. Съгласно Закона за биологичното разнообразие: "Ботаническа градина е институция, която поддържа колекции от живи растения за нуждите на ботаническите изследвания, науката, образованието и природозащитно възпитание, и е отворена за посещение повече от пет месеца в годината".
Университетските ботанически градини са член на Световния съвет на Ботаническите градини (BGCI), на Консорциума на Европейските ботанически градини (EBGC) и на Образователната мрежа за екологично образование в Ботаническите градини (EBGEN).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!