М естна туристическа атракция в Югозападен Китай, която се представя за зимна страна на чудесата, попадна в неловка ситуация, след като посетителите, търсещи перфектното селфи, откриха, че обещаният „сняг“ всъщност е направен от памучна вата и мехурчета.
Проектът „Снежно село Ченду“ в провинция Съчуан, известен с пикантната храна и пандите, се опитваше да привлече туристи по време на празника на Лунната нова година с рекламни снимки, на които се вижда как дебел слой сняг покрива покривите на дървените къщички.
Но много посетители останаха ядосани и разочаровани, след като се оказа, че рекламираният „сняг“ е бил голям памучен слой.
Снимки, публикувани в интернет от недоволни посетители, показваха късчета памук, разпръснати по зеленикаво-кафяво поле, или уловени в клоните на малки храсти.
China tour site panned for using cotton, soapy water to make up for lack of snow https://t.co/THITTuPRWD
— South China Morning Post (@SCMPNews) February 18, 2025
Снежното градче поднесе извинения в социалните медии, като обвини за фиаското необичайно топлото време в региона.
„За да създаде „снежна“ атмосфера, туристическото селище е закупило памук за снега... но не е постигнало очаквания ефект, което е оставило много лошо впечатление у туристите, дошли да го посетят“, се казва в изявлението.
На неудовлетворените посетители ще бъдат възстановени средствата, се допълва в публикацията.
„Следвайки прецедентите от предишни години, обикновено имаме сняг през зимата. Така че ние предварително подготвихме това място за фотосесия, за да изчакаме да дойде снегът. Тази година обаче времето не ни съдейства и не падна сняг“, заяви член на персонала пред държавния вестник Global Times.
China: A Henan tourist spot was busted for faking snow with cotton and sand. Visitors felt duped, calling it a scam, while officials awkwardly admitted, "We made it ourselves." ❄️👎 pic.twitter.com/NVAKE90Dus
— Volcaholic 🌋 (@volcaholic1) December 20, 2024
Снимки на снежното село вече не могат да се видят в официалните им канали в социалните медии. Оттогава селото е затворено, а органите за регулиране на пазара разследват туристическата атракция по подозрение в подвеждаща реклама, се казва в изявление на Бюрото за култура и туризъм на Чънду.
По данни на правителствена агенция миналата година е била най-топлата в историята на Китай. Средната температура в Ченду през януари обикновено е между 3 до 10 градуса по Целзий.
В цял свят много туристически атракции, които зависят от снега, се борят с повишаването на температурите, предизвикано от изменението на климата.
Когато Пекин беше домакин на Зимните олимпийски игри през 2022 г., променливият климат наложи игрите да бъдат почти 100% зависими от изкуствения сняг.
Това не е първият спор в Китай заради туристическа атракция, която се оказва не съвсем такава, каквато е обещана в брошурата.
Миналата година се появи видео, което показваше, че известен водопад в национален парк може да е бил изкуствено захранван от водопровод.
По-късно властите на парка заявиха, че водопадът в северната централна провинция Хенан е претърпял „малко подобрение през сухия сезон“, за да посрещне очакваните туристи.
През същата година китайски зоопарк призна, че звездната му атракция, две така наречени панди, всъщност са просто боядисани кучета.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!