М асивен, невиждан досега сауропод е бродил в днешна Испания преди около 122 милиона години, показват нови вкаменелости. Необичайната форма на костите му предполага, че новоописаният "титан" е бил доста примитивен, което може да помогне на учените да разберат по-добре еволюцията на тези гигантски динозаври с дълги шии.
Giant never-before-seen long-necked 'titan' dinosaur unearthed in Europe https://t.co/ZOMPm9EJbY
— Live Science (@LiveScience) October 3, 2023
Новооткритият вид, наречен Garumbatitan morellensis, бил открит по време на разкопки в находището за вкаменелости Сант Антони де ла Веспа близо до град Морела между 2005 и 2008 г. Изследователите открили останки от най-малко три индивида на мястото, включително масивни прешлени и два почти пълни комплекта кости на краката, което е изключително рядка находка за сауроподите. Фосилите датират от ранния период Креда (преди 145 милиона до 66 милиона години).
Изследователите описват G. morellensis в ново проучване, публикувано на 28 септември в Zoological Journal на Linnean Society.
Garumbatitian: A new giant dinosaur with unusual bone shape unearthed @Ulisboa #Garumbatitian #dinosaur https://t.co/1JRsNXo5Ur
— Tech Explorist (@TechExplorist) October 4, 2023
Сауроподите, включително диплодок и брахиозавър, били тревопасни динозаври с по четири крака с удължени шии и опашки, които можели да достигнат колосални размери. G. morellensis принадлежи към подгрупа сауроподи, известни като титанозаври, които били най-масивните сауроподи и единствената линия, оцеляла до удара на астероида от преди около 66 милиона години.
Въпреки наличните кости, изследователите не могат да кажат точно колко голям е можел да стане един G. morellensis. Но един от индивидите „се откроява с големия си размер. Има прешлени с ширина повече от един метър и бедрена кост, която може е с два метра дължина“, каза водещият автор на изследването Педро Мочо, палеонтолог от Лисабонският университет в Португалия.
Въз основа на размера на тези кости, този G. morellensis вероятно е бил със среден размер за един титанозавър, които често нараствали до размера на баскетболно игрище.
Remains Of One Of Europe's Largest Dinosaurs Discovered In Castellón Municipality of Morellahttps://t.co/4RcuAq4VpA
— Euro Weekly News (@euroweeklynews) September 29, 2023
Най-големите титанозаври - и най-големи динозаври - са Argentinosaurus huinculensis и Patagotitan mayorum. Учените спорят кой е бил най-тежък, но и двата вида вероятно са тежали най-малко 70 тона. Въпреки това през 2021 г. изследователите открили останките на нов неназован вид титанозавър в Аржентина, който потенциално би могъл да бъде по-голям от A. huinculensis и P. mayorum.
Въпреки че титанозаврите са били най-тежките сауроподи, те не са били най-дългите. Това звание вероятно принадлежи на неидентифицирания вид сауропод с прякор "суперзавър", чиято шия се простирала на дължина 39 м.
Формата на костите на краката и стъпалата предполага, че G. morellensis е бил един от най-примитивните сауроподи в подгрупата Somphospondyli, която включва титанозаврите, както и някои други, по-удължени сауроподи като брахиозавъра, пишат изследователите.
Вкаменелости на Somphospondyli се намират на всеки съвременен континент, но досега не е било ясно откъде точно произхождат. Откриването на този примитивен Somphospondyli в Испания намеква, че Европа може да е мястото, където са бродили за първи път, предполагат изследователите. Необходими са обаче повече доказателства, за да се твърди това.
Изследователският екип също така вярва, че Сант Антони де ла Веспа, както и други места на Иберийския полуостров, могат да се окажат ключови в изясняването на еволюцията на сауроподите. През 2022 г. учени разкриха останките на огромен неидентифициран сауропод в Португалия, който е претендент за най-големата известна вкаменелост на динозавър в Европа, който датира от 150 милиона години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!