П рез май 1945 г. калифорнийският бояджия Албърт Стивънс започнал своята история с невероятен лош късмет, като получил погрешна диагноза рак на стомаха и му казали, че му остават шест месеца живот.
Макар да се случило ужасно нещо, късметът му щял да стане много по-лош. По време на проекта „Манхатън“ през предходната година учените се тревожели за боравенето с плутоний и ефекта му върху хората, като препоръчвали „програма за проследяване на хода на плутония в тялото, която да започне възможно най-скоро“.
За съжаление на Стивънс, хората от проекта разбрали за него и неговия (неистински) терминален рак, докато търсели пациенти за първите си опити с хора. Стивънс, определен като пациент CAL-1, получил най-високата доза радиация от всички в опитите, под формата на смес от плутоний-239 (0,75 микрограма) и плутоний-238 (0,2 микрограма). Плутоний-238 бил избран, защото по-високата му активност улеснила проследяването и анализа.
След една година без да развива нов рак, неговите лекари започнали да си мислят, че Стивънс всъщност имал доброкачествена стомашна язва, което означавало, че са дали на иначе здрав човек най-високата натрупана доза радиация, която някой човек някога е получавал. Всъщност това било много пъти по-голяма от учебникарската фатална доза плутоний.
Стивънс не е бил правилно информиран за случващото се с него. Ако му е било казано, че трябва да бъде инжектиран с радиация, няма доказателства, които да предполагат, че би дал съгласието си за подобен експеримент.
Освен че е неетично, това че не информирали Стивънс, създало практически проблеми на лекарите, когато той искал да се отдалечи от района. За да продължат да наблюдават нивата на радиация в тялото му, лекарите решили да му плащат 50 долара на месец, за да остане в района и да продължи да предоставя проби от изпражнения.
Забележително е, че въпреки че получавал 446 пъти повече от средното излагане на плутоний през целия си живот, Стивънс оцелял още 21 години, умирайки от сърдечно заболяване на 79 години. Д-р Джоузеф Хамилтън, който експериментирал със Стивънс, починал на 49 години от левкемия, вероятно причинена от излагането на радиация по време на неговата работа.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!